Početak srednje škole predstavlja radikalnu promenu u školskom životu, i od ključne je važnosti da porodice pruže podršku i poverenje detetu u ovom tako osetljivom trenutku, izbegavajući da dodatno povećaju njegove nesigurnosti i stres prenošenjem sopstvene nesigurnosti.
Autor: Najbolja mama na svetu
Septembar je mesec povratka u školu, povratka u rutinu i novih ciljeva za novu školsku godinu. To je takođe vreme za početak sportskih treninga i vanškolskih aktivnosti. Iza nas je dugo leto sa fleksibilnim rasporedima i manje obaveza, sa vremenom provedenim sa porodicom i prijateljima, putovanjima i novim iskustvima. Mnogi tinejdžeri, pored toga, po prvi put kreću na časove u srednju školu. To je ključni trenutak u njihovim životima jer su uronjeni u vrtlog fizičkih, psiholoških, kognitivnih, socijalnih i emocionalnih promena koje im, u nekim slučajevima, izazivaju veliku nestabilnost i nesigurnost.
U ovom periodu rasta, mladi ulažu svu svoju energiju u izgradnju svog novog identiteta i u zahtev za većom slobodom. Ovo je faza samootkrivanja i razvoja autonomije gde mlada osoba želi da počne da radi stvari na svoj način, bez oslanjanja na mišljenja drugih.
Tinejdžeri su uronjeni u hormonalni, moždani i emocionalni cunami koji izaziva mnogo neravnoteže i može ih navesti da se ponašaju neprimereno. Rezultat toga može biti da su manje komunikativni, razdražljivi, provokativni i manje racionalni.
Početak srednje škole je jedan od najstrašnijih trenutaka za porodice. To je korak koji donosi mnoge sumnje, strahove i nesigurnosti zbog toga da li će se tinejdžer uspeti pravilno da se prilagodi ritmu časova, novim rasporedima i predmetima, kao i da li će steći nove prijatelje i povezati se sa svojim profesorima. Iza sebe ostavljaju period osnovne škole, gde su bili mnogo više zaštićeni i podržani od strane svojih učitelja, gde su se nastavnici i učenici savršeno poznavali.
Početak srednje škole predstavlja radikalnu promenu u školskom životu i od ključne je važnosti da porodice pruže svom tinejdžeru podršku i poverenje u ovom tako osetljivom trenutku, izbegavajući da povećaju njegove nesigurnosti i stres prenošenjem sopstvene nesigurnosti. Ako tinejdžer oseti podršku i interesovanje od strane svoje okoline, pokazaće interesovanje za deljenje svojih sumnji i briga.
U nastavku su pet osnovnih saveta koje roditelji mogu primeniti kako bi pomogli svojim tinejdžerima da se pravilno prilagode svom prvom razredu srednje škole:
Prenesite im optimizam i potrebno poverenje kako bi osećali da su sposobni da se suoče sa tako važnom promenom u svom životu. Pomoć u otkrivanju ličnih snaga biće ključna za izgradnju čvrstog samopouzdanja koje će im pružiti sigurnost i omogućiti da samostalno rešavaju svoje probleme.
Stvorite prostore za komunikaciju kako biste mogli mirno da razgovarate o svim stvarima koje brinu ili uznemiravaju vaše tinejdžere u vezi sa početkom nove školske godine. Ovi prostori ne bi trebalo da postanu ispitivanje, već trenutak emocionalne povezanosti gde mlada osoba može podeliti svoje strahove ili nade bez osećaja da će biti osuđivana. Tinejdžer treba da oseti da su njegove emocije validirane i da mu se nudi vreme da se prilagodi bez pritiska.
Pomozite im da uspostave rutinu i raspored za učenje, korišćenje ekrana i odmor koji će im pomoći da efikasno upravljaju svojim vremenom kako ne bi bili preopterećeni zadacima i iscrpljeni. Ova rutina doneće im red i pomoći da smanje nivo stresa i postignu dobre akademske rezultate. Biće važno podsticati ih da postave male, konkretne i ostvarive ciljeve, kao i da razviju strategije za njihovo postizanje. Ponovno uspostavljanje granica kod kuće pomoći će im da se osećaju zaštićeno i sigurno.
Pokažite interesovanje za nove prijatelje koje vaši tinejdžeri stiču u novoj školi. Biće veoma važno da tinejdžeri osete da pripadaju grupi vršnjaka gde su cenjeni i gde mogu deliti sve što im se dešava ili ih brine. Prijateljstvo u ovom periodu postaje veoma važan oslonac za postizanje harmoničnog razvoja.
Budite pažljivi na moguće znake upozorenja koji se mogu pojaviti ako se tinejdžer ne prilagodi pravilno srednjoj školi. Promene u navikama spavanja ili ishrane, nagle promene raspoloženja, odbijanje da objasni šta radi ili oseća tokom dana, velika razdražljivost ili potištenost mogu biti znaci da nešto nije u redu. Ako imate utisak daprilagođavanje teško ide, preporučljivo je razgovarati sa razrednim starešinom kako bi se zajednički pronašla rešenja.
Za tinejdžere, prelazak iz osnovne u srednju školu neće predstavljati samo promenu akademskog ciklusa, već i početak nove faze u životu. Moraće se suočiti sa novim izazovima na akademskom, ličnom i socijalnom nivou koji će im doneti nestabilnost i nesigurnost. Iz tog razloga, biće im potrebni roditelji koji pokazuju poverenje i koji ih usmeravaju, ali im i daju dovoljno prostora da počnu da donosi sopstvene odluke i preuzimaju odgovornost.
NAJPOPULARNIJI Komentari