Foto: stylecraze.com
Mlečna kiselina spada u grupu tzv. alfa hidroksilnih (AHA) kiselina, veoma popularnih u svetu zbog svoje efikasnosti u rešavanju raznih estetskih problema kože. Mlečna kiselina je, između ostalog, prirodna komponenta mleka i mlečnih fermenata.
Od svih ostalih alfa hidroksilnih kiselina u kozmetičkoj upotrebi, mlečna kiselina je najnežnija i za nju je vezano najmanje kontroverze, u smislu neželjenih dejstava.
Specifične odlike mlečne kiseline čine je veoma pogodnom za upotrebu u kozmetičke svrhe. Mlečna kiselina, primenjena na koži, stimuliše: odbacivanje mrtvih ćelija epidermisa (deluje kao nežan hemijski piling), produkciju kolagena (prirodne komponente kože koja joj daje čvrstinu i glatkoću), ima hidrirajuća svojstva, posvetljujuća svojstva, pa efikasno otklanja pigmentacije sa kože (fleke od sunca, pigmentacije oko ožiljaka od akni itd.) kao i antibakterijska svojstva (stimuliše umirenje upala izazvanih bakterijama).
Zbog njene kompleksnosti, mlečna kiselina je preporučljiva za sve tipove kože, od veoma suve i osetljive, preko normalne, masne i problematične do zrele kože.
Naša saradnica Milena sa bloga Beutymark će vam otkriti neke kućne varijante za tretmane sa mlečnim kiselinama.
Neke opcije za negu kože mlečnom kiselinom:
1. Profesionalni tretmani kože (hemijski pilinzi, uglavnom) koje izvodi stručna osoba. Rezultati su veoma efektni i brzi, ali postoje šanse za manje komplikacije. Ovakvi tretmani se rade rastvorima mlečne kiseline visokih koncentracija. Obično se koriste u svrhu lečenja akni, pigmentacija i radi umanjenja vidljivosti prvih znaka starenja.
2. Preparati dostupni na tržištu na bazi mlečne kiseline (u vidu klenzera, tonika, maski, losiona, krema i seruma). Svaki od ovih preparata je koncipiran da rešava određenu grupu problema, tako da su neki namenjeni borbi protiv akni i bubuljica, drugi za tretman suve i osetljive kože, treći u anti – aging ulozi itd. Nije jednostavno pronaći preparate na bazi mlečne kiseline na našem tržištu. Ovakve proizvode uglavnom nude samo faramceutski i „premium“ brendovi koji su ređe zastupljeni kod nas. Takođe, primetno su skuplji.
3. Domaći „tretmani“ za negu kože bazirani na namirnicama bogatim mlečnom kiselinom. Ukoliko niste sigurni da li da „investirate“ u preparate ili profesionalne tretmane na bazi mlečne kiseline, možete pokušati sa domaćim tretmanima. Oni, doduše, ne pružaju optimalan efekat, ali su krajnje jednostavni i mogu vam pomoći da zaključite da li je mlečna kiselina odgovor za specifične prohteve vaše kože.
Koje domaće namirnice su bogate mlečnom kiselinom? Odgovor je logičan - ima je u jogurtu, kiselom mleku, sirevima, mileramu, surutki i mleku. Mlečna kiselina je prisutna i u konzerviranom povrću i kiselim testitma.
Maske za nežan „hemijski“ piling lica kod kuće
Ako nameravate da probate domaću masku na bazi mlečne kiseline, obavezno pre toga temeljno očistite lice.
Nežan, domaći hemijski piling će lako i efikasno ukloniti mrtve ćelije epidermisa, bez primene kružnih pokreta i utrljavanja kao kod mehaničkih pilinga. Dakle, dok vi jednostavno odmarate, maska „radi“ za vas. Mlečne komponente ovih maski će sem pilinga, efikasno očistiti pore od viška sebuma (kožne masnoće), ujednačiti vaš ten i umiriti lokalne upale (ukoliko imate akne). Ukoliko imate sitne pigmentacije na licu, ove maske će ih učiniti manje vidljivim. Koža će generalno izgledati jedrije, svežije i mlađe.
Maska br. 1
Pomešajte u posudi:
1. Dve kašike kiselog mleka,
2. Nekoliko kapi svežeg limunovog soka,
3. Čajnu kašiku meda.
Foto: livestrong.com
Postupak: Navedene komponente dobro izmešajte dok ne dobijete glatku smesu. Nanesite na lice, izbegavajući predeo oko očiju i neposredno oko usana. Nanesite je i na vrat. Dozvolite da deluje 20 - 30 minuta. Isperite mlakom vodom. Na ovaj način uradili ste nežan piling lica. Primetićete da vam je ten lica znatno svežiji, koža je glatka i hidrirana.
Foto: enkivillage.com
Med će temeljno hidrirati kožu i učiniti je glatkom na dodir. On, takođe, ima umirujuća svojstva, ukoliko imate nadraženu kožu sklonu crvenilu.
Maska br 2.
Ovo je najefektnija domaća maska na bazi mlečne kiseline koju sam probala.
Potrebno je:
1. Kašika do dve mleka u prahu,
2. Kašiku limunovog soka,
3. Dodajte malo mlake vode, tek toliko da dobijete glatku smesu, gustine paste.
Foto: en.wikipedia.org
Postupak: Nanesite masku na čisto lice. Dozvolite da deluje 20 do 30 minuta. Nije neophodno nikakvo utrljavanje. Isperite.
Foto: en.wikipedia.org
Nakon toga nanesite kremu za lice. Ovo je nešto intenzivnija (ali i dalje nežna) maska za „hemijski“ piling lica. Mlečna kiselina je prisutna u znatnoj meri u mleku u prahu, pa ćete imati vidljiviji efekat u odnosu na prvu pomenutu masku. Takođe, u ovom slučaju, prisustvo još jedne alfa hidroksilne kiseline (limunske kiseline) dodatno stimuliše otklanjanje mrtvih ćelija kože. Koža će delovati veoma osveženo i podmlađeno.
Ako ste zadovoljni početnim rezultatima, možete da upotrebljavate ove maske 1 do 2 puta nedeljno. Nemojte koristiti u međuvremenu preparate za mehanički piling (preparate sa mikrogranulama) jer ćete time naštetiti svojoj koži.
Najjednostavniji postupak
Ukoliko imate akne, pigmentacije od nekadašnjih akni (ili od sunca) ili vam koža izgleda beživotno, jednom dnevno, nakon temeljnog čišćenja lica, nanesite na lice malo svežeg jogurta. Jogurt je veoma efektan u sprečavanju pojavljivanja akni. Držite jogurt na licu desetak minuta, isperite i zatim uobičajeno nanesite kremu za lice.
Foto: prevention.com
Napravite prirodan tonik za lice na bazi surutke - Surutku (derivat mleka) konzumira jako mali broj ljudi. Moguće je nabaviti je u bolje snabdevenim supermarketima. U kozmetičkoj industriji, surutka se često upotrebljava u borbi protiv akni i bubuljica. Sadrži mlečnu kiselinu i poseduje neka probiotička svojstva. Pomaže vraćanju prirodnog hemijskog balansa kože. Prepuna je proteina i aminokiselina, koji su esencijalni za revitalizaciju kože. U tom smislu, inkorporirajte je u svoju dnevnu rutinu u borbi protiv akni i prvih znaka starenja.
Foto: en.wikipedia.org
Ukoliko možete da podnesete osećaj, svakodnevno koristite domaći tonik na bazi surutke. Pomešajte jednake količine surutke i mlake vode. Ovaj rastvor koristite nakon čišćenja lica. Omogućiće dodatno čišćenje pora od zaostalih nečistoća, izvršiće blagi piling, obogatiće vašu kožu aminokiselinama, sprečiće razvoj „loših“ bakterija na licu i dati joj zdrav, odmoran izgled.
Za još mnogo korisnih saveta kada je u pitanju nega i lepota žene pratite Milenin blog - Beutymark:
NAJPOPULARNIJI Komentari