Ukoliko je došlo da pada imuniteta, sigurno ćete primetiti po hroničnom umoru, virusnim infekcijama ili promenama na koži. Imunitet je veoma značajan za naš život jer ima sposobnost da štiti organizam od virusa, alergena, malignih ćelija i bakterija. Bez jakog imunog sistema, naše telo će biti stalno izloženo oboljevanju, a telo slabo kako bi se izborilo sa tim. Imunitet treba jačati konstantno kako bismo očuvali zdravlje.Sa padom temperatura, krećemo u potragu za magičnim sredstvom.
U narednim redovima naći ćete savete kako prirodnim putem izgraditi jak imunološki sistem.
Kako ojačati imunitet?
San je prvi na listi. Manjak sna dosta utiče na telo i samim tim oslabljuje imunitet. Trudite se da ležete na vreme i da spavate optimalno 8 sati.
Takođe, svesno pokušavajte da izbegavate stresne situacije, iako to nije lako u današnjoj užarbanosti. Neophodno je promeniti ishranu. Izbacite mesne prerađevine, konzerviranu hranu i veštačke šećere. Ako se pitate kako da istrajete u zdravoj ishrani, potrebno je samo da budete uporni i da vam cilj bude uvek na prvom mestu.
Osim što ćete ojačati imunitet,videćete i dobre promene na telu. Zar to nije sjajno?
Namirnice koje pozitivno utiču na imunološki sistem
Da biste ishranom poboljšali imunitet, potrebno je da u jelovnik uvrstite proteine, što više voća i povrća, žitarica i zdravih masti.
Trudite se sa vam obroci budu izbalansirani, šarenolikog spektra jer jednolični obroci mogu dovesti do usporavanja metabolizma.
Namirnice koje treba konzumirati:
Beli luk je oduvek važio za namirnicu koja čuva zdravlje. Odličan je jer sadrži alicin koji je neprijatelj virusa i bakterija. Ubacite beli luk u salatu ili ga jedite onako kako volite. Preporučuje se po jedan čen svakog dana kako bi zaštitio imuni sistem.
Sledeća na spisku je cvekla koja sadrži puno vitamina i minerala, zato nije ni čudo što je na samom vrhu. Sadrži gvožđe,mangan, natrijum, fosfor, vitamin A,C,B2 i B12. Možete je konzumirati kao salatu ili u vidu ceđenog soka.
Bademi su odličan izvor E vitamina čiji nedostatak može dosta da naudi imunitetu. Svakog dana posle ručka pojedite šaku badema i to će biti dovoljna dobrobit za vaše zdravlje.
Pečurke su većini omiljeno povrće. Da li ste znali da su one odličan izbor u borbi sa prehladama? Njihov sastav utiče na proizvodnju belih krvnih zrnaca koji imaju važnu ulogu u otklanjanju infekcije. Gljive koje su pogotovo dobre u ovom poslu su kombuha i shitake.
Riba se svakodnevno pominje kao namirnica koju najmanje jedemo. Ona je odličan izbor cinka i omega 3 masnih kiselina. Potrudite se da bar jednom nedeljno pojedete parče ribe jer cink pomaže u popravljanju ćelije, a omega ima protivupalna dejstva.
Da li postoji neko da ne voli južno voće? Vašem organizmu je potreban vitamin C koji ćete upravo dobiti odavde. Ukoliko imate problem sa gvožđem,uključite neko od južnog voća kako bi se on apsorbovao tamo gde je najviše potreban.
Gotovo svako u frižideru ima jogurt koji doprinosi ostvarenju normalne prirodne flore creva. Pijte jogurt jer hranjive materije iz creva idu u krvotok. Jogurt je prirodni probiotik koji možete konzumirati uz laganu večeru ili doručak.
Koje vrste imuniteta postoje?
Reč imunitet je nastao od latinske reči immunis što u prevodu znači oslobođen od tereta. U ovom slučaju, teret predstavljaju toksini koji otežavaju rad imunološkog sistema. Da li ste znali da čovek može da se rodi otporan na malariju? Imunitet delimo na urođeni i stečeni.
Urođeni imunitet je tu sa vama od prvog dana života. Sačinjen je od prirodnih barijera kao što su koža, monociti, bazofili, eozinofili i sluzokoža. Ova vrsta imuniteta nema moć pamćenja što znači da će na isti način odreagovati na mikroorganizme bez obzira da li se već susreo sa njima ili je prvi put da su u kontaktu.
Stečeni imunitet se, kao što i samo ime kaže, stče celog života. Razlikuju se veštački i prirodni koji mogu biti pasivni ili aktivni.
Prirodni aktivni se stiče ulaskom bakterija, gljivica koji izazivaju odgovarajuću ćeliju imuniteta koja ima zadatak da ih neutrališe. Pasivni se prenosi sa majke na bebu, prelaskom antitela kroz krv. Ovo je izuzetno važno u prvim bebinim danima kada još nema izgrađen, zreo imunitet.
Veštački aktivni podrazumeva unošenje živog ili mrtvog mikrorganizma u čovekov organizam, ustvari, vrši se vakcinacija. Vakcinacijom se stvaraju antitela koji ostaju u telu obavljajući svoj posao. Pasivni se stiče upotrebom određenog antigena. Usled povrede zarđalim predmetom, ujeda psa i ostale povrede koje mogu doprineti pojavi tetanusa.
Da li imunitet zavisi od pola?
Ženski imuni sistem je mnogo jači i imaju odgovor na većinu bolesti. Upravo ta način imunološkog sistema dovodi do stvaranja autoimunih bolesti. Da li je zato muškarcima loše sa temperaturom 37,8, dok su žene na nogama?
U ovim hladnim, zimskim danima treba obasipati svoje telo vitaminim i mineralim. Ne zaboravite fizičku aktivnost i smanjite stres na minimum. Uz ove savete ćete poboljšati svoje zdravlje, ali ne zaboravite,imuni sistem morate negovati svakog dana i baš zato treba da okrenete novi list bacivši stare, loše navike u zaborav.
Da li ste znali ove informacije i da li su vam bile korisne?
NAJPOPULARNIJI Komentari