Dijastaza predstavlja delimično ili potpuno odvajanja trbušnih mišića, poznatijih kao trbušnjaci. Ona se može pojaviti usred nepravilnog dizanja teškog predmeta, ali se češće događa porodiljama. Ako vam se stomak nakon porođaja nije vratio u normalu,vrlo verovatno je dijastaza krivac. Ovo je jako česta pojava, čak kod dve trećine žena je prisutna, ali zbog neznanja, ona ostaje nerešena. Dijastaza nema samo estetsku važnost već je vraćanje mišića na svoje mesto izuzetno važno za vaše zdravlje. Usled oslabljenosti, trbušni mišići neće obavljati svoj posao što će se odraziti na bolove u leđima.
Kako izgleda i kako je se rešiti, saznaćete u narednim redovima.
Dijastaza posle porođaja
Skoro polovina žena se susreće sa ovim problemom nakon donošenja novog života. Zašto je to tako? Tokom trudnoće raste stomak, vezivno tkivo koje spaja desnu i levu stranu se stanjuje i time dozvoljava razdvajanje mišića. Nekad se tkivo samo vrati nakon porođaja, ali ako se ne vrati, na stomaku ostaje udubljenje koje ne može samo da se zatvori već je potrebna posebna nega.
Kako znati da je dijastaza prisutna?
Prvi znak na koji treba odreagovati je izbočen stomak, pogotovo dok ležite. Ukoliko vam ovo nije dovoljno, kod kuće možete uraditi kratki pregled kako biste ustanovili da li su vam mišići razdvojeni.
Ležite na leđa, noge savijte u kolena, a celim stopalima dodirujte pod. Polako opipavajte trbuh spojenim srednjim i kažiprstom. Lagano pritiskajte predeo iznad pupka i sredinu stomaka. Ako napipavate mekano mesto,na kom nema mišića, to je zapravo dijastaza. Proverite koliki je razmak, ako je manji od 2cm onda je to blaži oblik koji ćete lako rešiti.
Svakako, odradite ultrazvučni pregled trbušnog zida nakon čega će vas lekar posavetovati šta je za vas najbolje.
Kako vratiti trbušne mišiće?
Važno je da sačekate par meseci nakon porođaja jer ne možete odmah otkriti da li imate dijastazu. Sve vežbe za zatvaranje mišića radite lagano bez naglih pokreta. Morate biti uporni da biste došli do željenih rezultata.
Uz pomoć vežbi možete vratiti svoj stari stomak pre trudnoće.
Pored vežbi, najkorisniji je Compex aparat. On će pomoći da se regeneriše linea alba, stvaraće dodatni kolagen i elastin. Uz ova dva moćna sredstva, dijastaza će otići u zaborav.
Vežbe koje vam mogu pomoći
Stiskanje je jednostavna vežba koja će aktivirati unutrašnji deo karlice i butina. Vežbu radite tako što ćete leći na leđa, blago savijte kolena tako da vam stopala budu čvrsto na zemlji. Između nogu stavite veću loptu ili jastuk, bitno je da čvrsto držite i da se predmet ne pomera. Stisnite predmet i držite 5 sekundi. Na ovaj način ćete uključiti trbušne mišiće bez opterećenja. Ponovite 10 puta.
Pullover sa savijenim nogama radite tako što legnete na leđa, karlicu povučete unazad, a ruke držite podignute iznad glave u kojima ćete držati flašicu ili loptu. Ruke nakon tog položaja ćete prebaciti u ispruženi položaj iza glave. Pazite da vam leđa budu čvrsto priljubljena uz pod kako bi vežba imala efekta. Vežbu ponovite 15 puta uz male pauze.
Dijafragmalno disanje naizgled deluje kao nebitna vežba,ali je zaista delotvorna,nemojte je preskakati, pogotovo u prvim danima nakon porođaja. Udobno se smestite,ispravljenih leđa, udahnute dubokom,a zatim izdajnike stiskajući stomak. Osim što je vežba dobra pri otklanjanju dijastaze, doneće vam smirenost.
Podizanje nogu je takođe lagana vežba koja ne zahteva previše naprezanja. Sedite, ispružite noge i obavezno ispravite leđa. Ruke stavite na grudi i podižite noge naizmenično. Dignite nogu što više,bez savijanja kolena i ostavite tako par sekundi. Istu ovu vežbu možete raditi i leteći, a princip je isti.
Proteza je slična vežbi disanja uz pomoć dijafragme,samo što ćete ovde zadržati dah. Prilikom ove izvedbe stisnute karlicu i držite 5 sekundi.
O čemu trebate voditi računa?
Prilikom prvih dana, dok ste još u fazi oporavka, trudite se da ne dižete ništa teško, niti rizikovati veći fizički napor koji će angažovati trbušne mišiće.
Preveliki napor može dovesti do stvaranja kile. Ako već imate kilu, neizbežne su vežbe i konsultacije sa lekarom.
Prevencija
Pre trudnoće je veoma važna fizička aktivnost - vežbajte ne samo telo nego i um. Radite na držanju tela, a pogotovo vežbajte karlično dno.
Tokom trudnoće izbegavajte podizanje teških predmeta, jedite što više proteina kako biste povećali elastičnost kože.
Nakon porođaja, ukoliko ste imali carski rez, sačekajte da budete sigurni da je sa rezom sve u redu i tek onda krenite sa laganim vežbama.
Dijastaza nije nerešiv problem i niste same u tome. Ako ste se tek porodili, ne brinite, biće potrebno vreme kako biste se privikli na novonastalu situaciju. Posavetujte se sa svojim lekarom da li i koji pojas možete nositi.
Da li ste se suočile ili i dalje imate ovaj problem?
Pišite nam koja vežba vam je najviše pomogla, kao i vaša iskustva sa dijastazom.
NAJPOPULARNIJI Komentari