Mnogi ljudi suočavaju se sa noćnom anksioznošću koja može značajno ometati san a zatim poremetiti i kvalitet svakodnevnice. Ukoliko se budite u sred noći, imate strah da ćete se ugušiti ili vas bude noćne more- naredni redovi mogu vam biti od koristi.
Predstavljamo mali vodič za borbu sa noćnom anksioznošću.
NE PROPUSTITE: Kako uz male svakodnevne navike pobediti anemiju?
Događaji ili problemi koji izazivaju stres često se pojavljuju noću kada smo sami sa svojim mislima. Finansijski problemi, poslovni izazovi ili lične brige mogu biti okidač za nastanak noćne anksioznosti jer ih u toku dana zapostavljamo zbog obaveza.
Naime, u svakodnevnici potiskujemo emocije kako bi završili šta svim aktvnostima. Naša podsvest biva preplavljena brigama tako da se sa njom susretnemo kada legnemo u krevet i utonemo u san.
Osobe koje pate od poremećaja sna poput nesanice ili noćnih mora takođe doživljavaju povećanu anksioznost tokom noći.
Stvaranje opuštajuće rutine pre spavanja može pomoći u smanjenju anksioznosti. Ovo uključuje aktivnosti poput čitanja knjige, tople kupke, ili vežbe dubokog disanja kako bi usresredili pažnju na svoje telo, umesto da dozvolite da vam misli lutaju.
Izbegavajte kofein i druge stimulanse barem nekoliko sati pre spavanja. Ove supstance mogu povećati anksioznost i otežati uspavljivanje, što je posebno stresno u toku radne nedelje.
Kako bi eliminisali jedan deo neprijatnih emocija i doveli hormone u balans pomoćiće vam fizička akivnosti. Budite aktivni u toku dana, šetajte, istežite se a ako imate vremena razmislite o treningu kod kuće ili u okviru teretane. Podstaknite lučenje pozitivnih hormona u danima kada ste odmorni!
Tehnike disanja poput dubokog udisaja i izdisaja mogu smiriti nervni sistem i smanjiti nivo anksioznosti. Ovo je posebno značajno u trenutku kada se anksiozni napad događa a ako se probudite u toku noći jer osećate intenzivno lupanje srca i plašite se da ćete izgubiti dah iskoristite vatreno disanje kao prvu pomoć.
Vatreno disanje podrazumeva snažan udah na nos i zatim izdah stomakom, takav da ponovo brzo i spontano udahnete.Tehnika se izvodi od minut do dva zavino od važe snage i uz nju ćete smiriti um i telo!
Vodite dnevnik gde možete izraziti svoje brige i misli pre nego što krenete na spavanje. Ovo može delovati terapeutski i smanjiti teret koji nosite na leđima, pogotovo ako trenutno niste u mogućnosti da razgovarate sa terapeutom.
Ključno je u ovakvim životnim trenucima održati produktivne navike, pogotovo kada smo iscrpljeni. Upravo će nam produktivne navike pomoći da ostanemo na pravom putu, a to podrazumeva odlazak u krevet u isto vreme, buđenje u ranim jutarnjim časovima bez obzira na kvalitet našeg sna u prvim nedeljama i pravilnu ishranu. Tokom procesa borbe sa anksoznošću ostanite društveni, provedite što više vremena u prirodi i ako je moguće zakažite razgovor sa psihologom. To je dokazani put isceljenja.
Možete vi to!
NAJPOPULARNIJI Komentari