Proces varenja je ključan za zdravlje čitavog organizma, naš imunitet nalazi se u crevima. Kvalitetno varenje omogućava telu da efikasno apsorbuje hranljive materije, održava optimalnu telesnu težinu i obezbeđuje pravilno funkcionisanje organa. Važno je unaprediti ovaj proces kako bismo se osećali bolje i izbegli neprijatne gastrointestinalne tegobe!
Pa, krenimo redom!
NE PROPUSTITE: Proteinska Atkins dijeta!
Jogurt
Jogurt, kefir i drugi fermentisani mlečni proizvodi su bogati probioticima - korisnim bakterijama koje podržavaju zdravu crevnu floru. Ove bakterije pomažu u razgradnji hrane, apsorpciji hranljivih materija i održavanju ravnoteže crevnog trakta. Dodavanje ovih namirnica u ishranu može pomoći u prevenciji zatvora i nadimanja.
Integralne žitarice
Integralne žitarice kao što su smeđi pirinač, integralna testenina, kvinoja i ječam su bogate vlaknima, vitaminima i mineralima. Vlakna pomažu u održavanju regularnosti pražnjenja creva i sprečavanju konstipacije. Takođe doprinose osećaju sitosti i stabilizaciji šećera u krvi!
Orašasti plodovi
Orašasti plodovi poput badema, oraha i semenke lana su bogati vlaknima, zdravim mastima i proteinima. Ovi sastojci podržavaju zdravo varenje i osećaj sitosti. Seme lana posebno je korisno jer sadrži sluzi koja omekšava stolicu i olakšava njeno izlučivanje, pogotovo kod dece.
Ananas
Ananas sadrži enzim bromelain, koji pomaže u razgradnji proteina i smanjenju upala u digestivnom traktu. Ova voćka takođe ima visok sadržaj vlakana, vitamina C i mangana.
Paradajz
Paradajz je izvrstan izvor vlakana, vitamina C i kalijuma, pritom nam je dostupan leti. Sadrži likopen, antioksidans koji je povezan sa smanjenjem rizika od određenih gastrointestinalnih oboljenja. Pritom pomaže u zaštiti sluznice želuca od različitih promena i nadražaja.
Zeleno povrće
Zeleno lisnato povrće poput kelja i spanaća je bogato vlaknima, vitaminima A i C, te antioksidansima. Ova hranljiva svojstva pomažu u stimulisanju varenja i održavanju zdrave flore creva.
Đumbir
Đumbir ima snažna antiinflamatorna svojstva i tradicionalno se koristi za smirivanje gastrointestinalnih tegoba kao što su mučnina i nadimanje. Dodavanje svežeg đumbira u čaj ili obroke može pomoći u olakšavanju digestivnih smetnji. Nemojte preterati sa količinom, izrendajte pola kašikice korena đumbira to će biti sasvim dovoljna količina na dnevnom nivou.
Poslednje, ali ne manje važno, je unos dovoljne količine vode. Hidratacija je ključna za pravilno funkcionisanje digestivnog sistema. Voda pomaže u omekšavanju stolice i sprečava zatvor.
Uključivanjem ovih namirnica u svoju ishranu možete značajno unaprediti proces varenja i osećati se bolje, pogotovo nakon letnjih meseci.
Brinite o sebi!
NAJPOPULARNIJI Komentari