Emotivno prejedanje je problem koji pogađa mnoge ljude, a karakteriše ga prekomerno jedenje hrane usled emotivnog stresa, dosade ili anksioznosti. Jasno je da ovakvo ponašanje dovodi do prekomerne težine i narušava naše zdravlje na duže staze. Pritom postajemo nesigurni, povlačimo se u sebe i sve nam je teže da se suočimo sa realnim problemima.
Pitali smo stručnjake kako se izboriti sa emotivnim prejedanjem i zašto ono nastaje.
NE PROPUSTITE: Kinoa - zdravstvene prednosti i način korišćenja žitarice!
Emotivno prejedanje može biti uzrokovano različitim faktorima. Često se javlja kada je osoba duži vremenski period pod stresom ili se svakodnevno susreće sa anksioznim mislima u tom slučaju hrana postaje beg od stvarnosti uz koji se osoba smiruje. Takođe, dosada i nedostatak drugih aktivnosti mogu da dovedu do prejedanja. Drugi faktori za emocionalno prejedanje, na osnovu iskustva stručnjaka, uključuju nisko samopoštovanje, depresiju, usamljenost i emocionalnu nezrelost.
Emotivno prejedanje može biti teško prepoznati, jer mnogi ljudi jedu kada su umorni ili gladni, a ne samo kada su emotivno opterećeni.
Stručnjaci ističu da možemo prepoznati da je reč o emotivnom prejedanju kada osvestimo da jedemo svaki put kada smo ljuti ili tužni, i ako se u datom trenutku osećamo sito. Ukoliko trebamo da se součimo sa određenim problemom i izbegnemo ga uz opravdanje kako osećamo glad i zaista odložimo rešavanje konflikta uz jelo, reč je o emotivnom prejedanju. Ovo ne mora biti bukvalno, možemo pomisliti na problem i umesto da nastavimo da razmišljamo i tražimo rešenje mi skrenemo pažnju telu i umu slatkišima.
Ono što karakteriše ljude koji se susreću sa emotivnim prejedanjem jeste osećaj krivice nakon obimnom i bespotrebnog obroka, što ih dodatno parališe.
Kako se boriti protiv emocionalnog prejedanja?
Pokušajte da prepoznate situacije ili emocije koje izazivaju emotivno prejedanje. Kada identifikujete svoje okidače, lakše ćete moći da se pripremite da ih izbegnete ili na drugačiji način reagujete na njih.
Razgovor sa osobom od poverenja o svojim problemima može vam pomoći da se osećate manje opterećeno i anksiozno. Razgovor sa prijateljem ili porodicom može biti dobar način da se izborite sa emotivnim prejedanjem. Takođe, možete potražiti pomoć stručnjaka, kao što je psihoterapeut.
Pokušajte da razvijete zdrave navike ishrane, uključujući redovne obroke i zdrave užine. Ovo će vam pomoći da izbegnete prejedanje i održite zdravu težinu.
Imajte na umu da je početak izazovan, priča vas može iscpeti i uvek će nas stare navike vući tako da vam se javi neopisiva želja za slatkišima ili burgerima. Važno je ostati istrajan kada je pravilna ishrana u pitanju a ako baš ne možete da odolite burgeru ili čokoladi pojedite je i potrošite untere kalorije tako što ćete prošetati. Na taj način ćete neutralisati osećaj križe savesti!
Bilo bi dobro da o procesu borbe sa emotivnim prejedanjem obavestite drage ljude, kako bi vas podržali, ohrabrili i pratili vaš napredak. Pogotovo ako živite sa partnerom ili imate porodicu, obavestite ih da ste na posebnom režimu ishrane kako bi u prvim danima kontrolisali sebe i kako vas ne bi spontano mamili sokovima ili slatkišima.
Imajte na umu da je telu potrebno tri meseca da prihvati nove životne navike ali vi možete sve što naumite. Nema predaje!
NAJPOPULARNIJI Komentari