Iako su gotovi tretmani i maske za kosu koje kupujemo u drogerijama izuzetno prijatni i udobni za korišćenje, veoma često je njihov sastav diskutabilan (naročito kod nešto jevtinijih brendova). Iako neke od njih u naslovu imaju navedene sastojke koji su dobro poznati kao blagotvorni za negu kose (recimo keratin), razočaravajuće je kada na poleđini ambalaže vidite u sastavu neke komponente koje su veoma štetne po već oštećenu kosu, recimo limonen (grub odmašćivač) ili alkohol.
Domaće maske za negu kose uglavnom nisu ni malo skupe, većinu sastojaka već imate kod kuće i, što je najvažnije, bićete sigurni da niste svoju kosu opteretili sumnjivim „hemikalijama“.
Zato pogledajte post naše saradnice Milene u kome će vam pokazati kako da dobijete dve odlične kućne maske za negu oštećene kose.
Pre nego otpočnete bilo koji kućni tretman za negu kose, preporučujem da je operete nežnim, prozirnim šamponom (šamponi koji u sebi ne sadrže regenerator, obično pod nazivom „clarifying shampoo“). Johnson & Johnson i Pantene (npr. Aqua Light) imaju mnoštvo blagih šampona iz ove kategorije. Ovo će pomoći da sa kose uklonite eventualne ostatke preparata za oblikovanje kose (poput sprejeva, pena i gelova) koje vremenom stvaraju nepropusan sloj oko vlasi, čime prodiranje hranljivih materija iz preparata za negu kose biva onemogućeno.
Maska za kosu sa avokadom
Potrebni sastojci:
1. Polovina svežeg avokada,
2. Kašika maslinovog ulja,
3. Jedno žumance.
Priprema:
Dobro ulupajte žumance, dodajte kašiku maslinovog ulja (možete i ulje jojobe) i promešajte sastojke. Na kraju, u istu posudu dodajte polovinu dobro propasiranog, svežeg avokada.
Nanesite dobijenu masku na vlažnu, isfrotiranu kosu. Najviše nanesite na oštećene vrhove, a veoma malu količinu na koren (ili izbegnite u potpunosti). Ukoliko želite, kosu možete da pokupite u plastičnu kapu za kosu i primenite toplotu (uz pomoć fena za kosu) za ekstra - intenzivan efekat.
Dozvolite da deluje 20 minuta. Zatim operite kosu uobičajeno.
Dejstvo:
Uljane materije iz avokada imaju visoku hidrirajuću moć, jer ih kosa veoma lako upija. Avokado je bogat proteinima i amino kiselinama, koji pomažu ojačavanje narušene strukture kose. Takođe, hranljive materije avokada veoma efikasno stimulišu regeneraciju oštećenog korena kose. Na kraju, avokado sadrži obilje vitamina (A, B, D i E) i minerala.
Maslinovo ulje je svima dobro poznato zbog svoje hidrirajuće moći. Takođe umiruje suv, iziritiran skalp. Efikasno je u stimulaciji rasta korena.
Jaja su bogata proteinima i vitaminima A, D i E. Imaju aktivnu ulogu u jačanju kose, time što podstiču rekonstrukciju narušene proteinske strukture oštećene kose. Jaja imaju hidrirajuću moć, vraćaju kosi prirodan sjaj i volumen.
„Shake“ maska za kosu
Ukoliko vam ne prija osećaj ulja na kosi, probajte ovu masku, koja je lagana i veoma prijatna.
Pomešajte:
1. Oko 100 ml svežeg mleka,
2. Polovinu propasirane banane,
3. Kašiku meda.
Navedenu smesu nanesite na sveže opranu, blago prosušenu kosu. Dozvolite da deluje 20 minuta.
Dejstvo:
Banana je bogata kalijumom i vitaminima. Ima ulogu u vraćanju prirodnog sjaja i elastčnosti kosi.
Mleko, zbog svog bogatstva u amino - kiselinama i masnoćama, doprinosi jačanju strukture kose, ublažava simptome nadraženog skalpa, hidrira kosu i vraća joj elastičnost.
Med ima hidrirajuća svojstva. Takođe, pomaže zadržavanju vlage i privremeno stvara zaštitni film oko vlasi kose.
Ova maska je dobra i za kožu lica (samo u drugačijim razmerama).
Količinu sastojaka za oba tretmana prilagodite dužini svoje kose.
Pogledajte i Milenin post sa trikovima i savetima za spas izrazito oštećene kose - klik na OVAJ link !
Za još mnogo korisnih saveta kada je u pitanju nega i lepota žene pratite Milenin blog - Beutymark:
NAJPOPULARNIJI Komentari