Bubuljice na glavi, odnosno na temenu ali često i uz sam koren kose i liniju čela problem su sa kojim se susreće veliki broj ljudi. Kako bi ih se trajno oslobodili moramo saznati zašto nastaju, koje to navike utiču na ponovno stvaranje bolnih, iritirajućih akni. Pitali smo kozmetičare ali i dermatologe koji su to najčešći razlozi za nastanak bubuljica na glavi kako bi promenile svoje navike i garantovale svojoj koži zdravlje.
Ukoliko i vas muče bubuljice na glavi pročitajte naredne redove!
NE PROPUSTITE: Pet pravila za nanošenje SPF krema!
Masna koža glave
Kada smo pitali stručnjake koji su glavni razlozi za nastaka bubuljica na glavi svi su se složili u jednom, da masna koža podstiče nakupljanje nečistoća i viška sebuma u porama kože što dovodi do učestalog razvijanja i širenja infekcija. Sigurni smo da vam je posnato da je masna koža lica sklona aknama ali se slično događaja i sa samom kožom glave i temenom glave, pogotovo tokom letnjih meseci kada se učestalo znojimo.
Masna koža glave je problem koji treba postepeno lečiti, najpre treba ispitati zašto je naša koža masna i zašto se kosa masti. Možda vam ne odgovaraju proizvodi za negu koje koristite, najčešće su nam potrebna nešto prirodnija sredstva za negu kose i kože glave koje podrazumevaju blažu pH vrednost i prirodni sastav. Zato počnite od svoje kozmetike, ukoliko trenirate znoj i bakterije se nadržavaju na površini kože glave i mogu biti glavni okidač za nastanak masne kože. Pokušajte da organizujete svoj dnevni raspored produktivnije tako da vam po završetku treninga ostane dovoljno vremena da operete i osušite kosu, kroz par nedelja primetićete poboljšanje!
Stres
Stres je glavni okidač za pad imuniteta, povećana proizvodnja hormona stresa remeti celokupan organizam a samim tim i rad lojnih žlezda. Poremećen rad lojnih železda dovodi do promene pH vrednosti naše kože, otežava koži da se bori sa bakterijama i češće nastaju upale na površini glave. Obratite pažnju na svakodnevnicu moguće je da se bubuljice pojavljuju nakon napornog sastanka na poslu, intezivne svađe sa dragim osobama ili bilo kog drugog za vas stresnog događaja.
Pored pravilne nege i prirodnih preparata važno je ojačati imunitet i osvestiti životne okolnosti u kojima se nalazimo kako bi sprečili dublje probleme u telu i neutralisali okidač. Meditacija i fizička aktivnost mogu vam pomoći da se oslobodite stresa i vremenom sve manje rezonujete sa okidačima, tako da se vaše telo opusti i vrati u normalu.
Nepravilna ishrana
Često možete čuti izreku da smo mi ono što jedemo i zaista velika količina prerađene i masne hrane najpre se ogleda na našoj koži u vidu različitih nepravilnosti i bubuljica. Akne su znak da dolazi do promena koje ne prijaju našem telu, pogotovo ako ste u prethodnim danima ili nedeljama konzumirali veliku količinu slatkiša. Pokušajte da dovedete svoju ishranu u balans, što ne znači potpuno odricanje od hrane koju volite već manje količine iste.
Uključite u svoju ishranu žitarice punog zrna kako bi vas održale sitim, možete u prvim danima ojačati imunitet i regulisati crevnu floru iz probiotike ali nikad ne treba zanemariti važnost svakodnevnog unosa voća i povrća! Postepeno ćete doći do zdrave i čiste kože glave ali i generalno dobrog zdravstvenog stanja.
Infekcija folikula dlake
Bakterijske ili gljivične infekcije folikula dlake mogu uzrokovati upalu i stvaranje bubuljica na glavi. Ove infekcije često nastaju usled povrede folikula dlake usled grebanja, nošenja uskih šešira ili nečiste opreme za kosu. U slučaju infekcije, važno je posetiti dermatologa koji će vam preporučiti odgovarajući tretman, uključujući antibiotske ili antifungalne kreme. Ukoliko bubuljice ne prestaju a promenili ste kozmetiku, generalno gledano vodite računa o ishrani najbolje je posavetovati se sa dermatologom pogotovo ako vas koža glave svrbi, učestalo se peruta, crveni i primetite da se bubuljice šire po drugim delovima vlasišta.
Perut
Perut može biti jedan od uzroka bubuljica na glavi. Suva koža i seboreični dermatitis mogu izazvati perutanje koje zatim može začepiti pore i izazvati upalne reakcije. Redovito čišćenje vlasišta i upotreba šampona koji ciljaju perut mogu pomoći u smanjenju ovog problema. Pored toga dobro se pokazao blagi piling koji podrazumeva korišćenje kokosovog ulja i šećera, kako bi zrnca šećera uz masažu prstima uklonila perut i nečistoće dok kokosovo ulje nahrani kožu glave. Za piling vam je potrebna kašika kokosovog ulja i kašika šećera, masirajte teme desetak minuta i uz šamponiranje temeljno isperite kožu glave i kosu.
Nakon dve do tri nedelje perut bi uz adekvatan šampon i piling trebalo da se povuče kao i bubuljice.
Ostanite uporni!
NAJPOPULARNIJI Komentari