Vaše srce ubrzano kuca, zbunjeni ste, u vama raste strah i anksioznost i plašite se da ćete se onesvestiti na poslu, u toku vožnje i svakodnevnih aktivnosti? Strah vas parališe tako da ne možete normalno da funkcionišete u svakodnevnici a nije opravdan fizičkim problemima, kao što su problemi sa srcem i naslednim bolestima. Prema mišljenju stručnjaka reč je o anksioznosti, napadi panike su sastavni deo anksioznog poremećaja koji možete kontrolisati i vremenom izlečiti uz nove životne navike.
Pa, krenimo redom!
NE PROPUSTITE: Kako na prirodan način postići hormonalni balans?
Prepoznajte da se događa napad panike
Začarani krug straha se ponavlja, većina ljudi ne prepoznaje iznova napad panike plašeći se da će se ovog puta onesvestiti i da im je zaista loše. Fizički simptomi stvaraju pometnju u našoj glavi tako da ne možemo da razmišljamo logično ako ne vežbamo logično razmišljanje. Svakog puta kada vam se dogodi napad panike prisetite se protekla tri puta, shvatićete da su simptomi isti što će vas u trenutku umiriti i nasmejati.
Proces je težak i svakako da vam neće odmah biti do smeha ali ćete vremenom ovladati svojim telom tako da ostanete fokusirani na sadašnji trenutak i svesni da niste fizički u bolu i da se neće dogoditi ništa loše.
Vežbe disanja
Potreban je kontinuitet kada su vežbe disanja u pitanju, najpre da bi ih savladali a kasnije da bi ih primenjivali u pravom trenutku. Stručnjaci ističu da vežbe disanja treba izvoditi svakodnevno minimum 15 minuta dnevno, omogućuće telu dobar protok kiseonika i smiriti nervozu a kasnije ćete moći da ih primenite u trenutku kada se dešava napad panike.
Vežbe disanja izgledaju jednostavno, ali kroz njih vi vežbate svesnost i ostajete fokusirani na sadašnji trenutak. Vežba disanja podrazumeva duboki udah iz stomaka, tako da lagano popunite stomak vazduhom, dijafragmu, donji i gornji deo pluća za što vam je u proseku potrebno .četri sekunde. Nakon udaha sledi zadržavanje daha od četri sekunde i opušteni, prirodan izdah iz pluća pa sve do stomaka tako da ispraznite sav vazduh koji se zadržao u vama. Uz pomoć ovakvih vežbi reguliše se i krvni pritisak!
Zamislite da se nalazite na svom srećnom mestu
Kada ste u mogućnosti pokušajte da zatvorite oči tokom napada panike i zamislite svoje omiljeno mesto na kom se osećate opušteno.
Ovu vežbu nećete moći da primenite odmah, morate najpre prepoznati trenutak kada napad panike počinje i usresrediti se na vežbe disanja. Kada postignete prve dve stavke, možete se fokusirati na maštanje što će vas smiriti i opustiti, tako da se intenzitet napada panike smanji u narednom periodu.
Imajte na umu da su ovo saveti koji će vam služiti kao prva pomoć, kako bi unapredili i ojačali svoju mentalnu energiju potrebno je posavetovati se sa psihoterapeutom.
Možete vi to!
NAJPOPULARNIJI Komentari