Kako izgraditi poverenje u odnosu sa decom ali zadržati poštovanje pitanje je koje muči roditelje širom sveta u različitim uzrastu odrastanja njihove dece. Mi smo razgovarali sa profesorim iz različitih osnovnih škola koji su svakodnevno sa različitim generacijama ali i drugim stručnim licima koja se svakodnevno susreću sa decom i prate njihove promene ponašanja i generalno tok odrastanja , a sve kako bi došli do efikasnih saveta za stvaranje odnosa punog poverenja i međusobnog razumevanja.
Nadamo se da će vam naredni redovi koristiti u svakodnevnici!
NE PROPUSTITE: Kako razviti finansijsku osveštenost kod dece?
Dete će sutra raditi samo ono što je radilo sa vama
Često roditelji žele da njihovo dete stekne zdrave navike i svakodnevno pričaju o tome koliko je važna fizička aktivnost, odlazak na plivanje ali i zdrava uravnotežena ishrana. Dolazi do odstupanja i vaša priča ne daje efekte kada ne pokazujete na ličnom primeru ono što govorite detetu, tako da dete ne shvata roditelja kao autoritet i čitava situacija detetu postaje smešna i deluje nezainteresovano. Vremenom se usled svađa dete udaljuje od vas i gubite poverenje.
Prema rečima psihologa dete usvaja obrasce ponašanja koje vi ponavljate, ukoliko je od malih nogu pokušavalo da vas prati u treningu, čitanju knjiga i drguim produktivnim aktivnostima ono će ih zavoleti i raditi tokom celog života, na žalost isto je i sa lošim navikama.
Sposobnosti deteta se razvijaju isključivo u oblasi koju je samo odabralo
Kako bi ostvarili međusobno poverenje i razumevanje važno je prepoznati talente kod deteta, razgovarati o njima i načinima unapređenja i ličnog razvoja samog deteta. Ovde je važno ispratiti potrebe deteta koje su u skladu sa njegovom ličnosti, kako bi osetilo istinsku ljubav i kako bi naučilo da poštuje sebe i pritom sa vama gradi poverenje.
Roditelji u želji da pruže najbolje detetu često nagovaraju mališane na sport koji im se ne dopada, ali ga roditelj smatra adekvatnim dok naprimer dete želi da se posveti pisanju i kreativnom radu. Zato je važno prepoznati dečije talente i shvatiti koliko su vredni.
Možete izražavati nezadovoljstvo zbog detetovog postupka ali ne zbog samog deteta
U afektu smo skloni da izgovorimo svašta i da okarakterišemo dete kao loše, što prema mišljenju psihologa stvara razdor u međusobnom poverenju između roditelja i deteta. U svakom slučaju treba izraziti nezadovoljstvo zbog određenog načina ponašanja, ali se fokusirajte na konkretnu situaciju i pokušajte da razgovarate sa detetom i dozvolite mu da vam objasni zašto se ponašalo na određeni način, ukoliko je potrebno uvedite kaznu ali izbegavajte fraze koje većina roditelja ponavlja i koje se odnose na sam karakter deteta i generalno dete kao ličnost, jer će to trajno narušiti samopouzdanje ali i poverenje.
Možete vi to!
NAJPOPULARNIJI Komentari