Nema roditelja koji ne žele da njihova beba bolje spava. Ne samo zato što je njima potrebno da se odmore i imaju malo vremena za sebe, već prvenstveno zbog zdravlja svoje bebe i sna koji je krucijalan za bebin rast i razvoj. Kada beba ne spava dobro noću i budi se često, pravo je vreme da razmišljate o nekim promenama. Mnogo pomaže kada za to imate vremena i motivacije. Poboljšanje sna je nešto što je obaveza svakog roditelja.
Saveti slede u nastavku!
NE PROPUSTITE: DECA I SLATKIŠI: KAKO KONTROLISATI UNOS SLATKIŠA?
Kako da pomognete vašoj bebi da zaspi brže?
Kako se kod novorođenčeta razvijaju strahovi tako raste i anksioznost, pa ukoliko dete spava odvojeno od roditelja poremećen ritam spavanja može da postane svakodnevnica. Detetova okolina, ponašanje roditelja, rutina spavanja mogu u mnogome uticati na sazrevanje biološkog ritma deteta. Kako biste osigurali da će vaša beba biti odmorna i pravilno se razvijati, roditelji treba da imaju na umu sledeće:
-Nemojte buditi vašu bebu namerno, čak i da je vreme za hranjenje;
-Uverite se da je beba sita pre nego što je smestite na spavanje;
-Noćna hranjenja treba da se odigravaju u tihoj, mirnoj atmosferi, sa prigušenim svetlom;
-Posle 6 do 9 meseci, beba može da zaspi sama, a to se postiže vežbanjem, to se neće desiti samo od sebe;
-Odlično je kreirati ritual koji vodi do spavanja. To podrazumeva ponavljanje određenih radnja iz dana u dan, u isto vreme i zatim stavljanje bebe u krevet kako bi beba posle nekog vremena shvatila šta kojim redosledom ide i šta je očekuje u kom trenutku. Na primer, da se beba okupa, podojite je ili nahranite i smestite u krevet svakog dana tim redosledom i u određeno vreme. Deca vole rutinu.
Da li bebina ishrana utiče na spavanje u toku noći?
Često je verovanje da je bolje uveče bebi dati formulu tj. dohranu da bi bolje spavala - što je i istina i nije. Beba koja je hranjena adaptiranim mlekom svakoga dana dobija istu količinu hrane, a kada je sita, beba lepše spava i nema potrebu da se budi. Sa druge strane, formula se mnogo teže vari, samim tim treba više energije tokom tog procesa, tako da je san kod beba koje se hrane formulom mnogo dublji. A znamo svi zašto to u ranim mesecima nije baš poželjno (zvog sindroma iznenadne smrti). Formula drži bebe duže sitim, tako da ako pričamo o tome da se beba budi samo kada je gladna, onda da, formula će svakako smanjiti broj buđenja.
Kada se beba hrani majčinim mlekom, ona ne pije uvek istu količinu, pa zbog toga češće traži da ponovo sisa. Bebe takođe vole osećaj sigurnosti u rukama roditelja, pa se noću često bude kako bi jele i dobile uz to malo nežnosti od majke. Zato bi već posle četvrtog meseca majke trebalo da odviknu bebu od uspavljivanja sisanjem i da počnu da im nameću novu rutinu, muziku ili čitanje pred spavanje.
Kako sa svojom bebom da vežbate samostalno uspavljivanje?
Da biste naučili vašu bebu da se samostalno uspava nije nimalo lako. Nekada, to teže pada roditeljima nego samim bebama. Ali uz pravu podršku i osluškivanje potreba svog deteta sve je moguće. Najbitnije je u proces ući opušteno i bez velikih očekivanja. Imajte na umu da je svako dete različito i nisu sve tehnike i metode univerzalne, dakle šta odgovara jednoj bebi nije nužno da će odgovarati drugoj.
Metoda stolice je tehnika koja podrazumeva prisustvo roditelja u prostoriji u kojoj se nalazi beba koja pokušava da zaspi. Roditelj sedi na stolici pored kreveca, dopušteno mu je da bebu umiri rečima, da je miluje ali ne i da je uzme u naručje. Postepeno roditelj udaljava stolicu od kreveca dok se potpuno ne izgubi bebi iz vida. Ukoliko beba zaplače u trenutku kad više ne vidi roditelja, stolicu je opet potrebno primaknuti bliže tako da beba vidi mamu ili tatu ali bez uzimanja u naručje.
“Fading" metod podrazumeva tehniku koja prati bebinu potrebu za snom i prilagođava se njoj. Roditelj prati znake koji ukazuju na pospanost bebe kao što su trljanje očiju, zevanje, uznemirenost. Bebu tada treba staviti u krevetac da se sama uspava. Ukoliko počne da plače, uzima se u ruke i teši, a zatim vraća na spavanje nakon određenog vremena, obično pola sata. To vreme je sasvim dovoljno da se beba smiri i ponovo krene da tone u san. Ukoliko se umiri i pre toga, treba je odmah staviti u krevetić. Suština je prepoznati znak kada je beba zaista toliko pospana da može samostalno zaspati za kratko vreme.
Podigni-spusti tehnika uspavljivanja ima sličnosti sa prethodnim metodom, sa tom razlikom što se ne pravi velika razlika između pokušaja. Ako je beba pospana ili joj je vreme za spavanje, spušta se u krevetac i podiže ukoliko počne da plače. Beba se teši u naručju 2 do 3 minuta a potom opet stavlja na spavanje, čak i kada plače. Praktično, roditelj stoji pored kreveca, podiže bebu kada se uznemiri i vraća na spavanje nakon što je uteši. Ova metoda može biti iscrpljujuća za roditelje i potrebno je da prođe više vremena da počne da daje rezultate.
Kao što je već napomenuto, svako dete je individua za sebe i ne postoji magična formula koja će učiniti da vaša beba prespava noć. Pre svega podsećemo da je u svemu najbolje osloniti se na savete stručnjaka i sopstvene instikte, jer je to vaša beba i vi je najbolje poznajete.
NAJPOPULARNIJI Komentari