Trudnoća može biti uzbudljivo iskustvo kao i sam porođaj, ljudi oko vas želeće da vam pruže podršku i daju nebrojano saveta koji će vam olakšati sam porođaj ali i prvu godinu majčinstva. Većina žena se susreće sa stanjima o kojima im niko nije govorio, a koja su sasvim normalna u periodu oporavka, nakon samog porođaja. Žene širom sveta pitaju se zašto u moru saveta nisu pronašle činjenice iz narednih redova i pripremile se za njih?!
Saznajte koja su najčešća stanja sa kojima se susreću žene nakon porođaja.
NE PROPUSTITE: KAKO SE NOSITI SA BOLOVIMA U GORNJEM DELU LEĐA TOKOM TRUDNOĆE?
Posleporođajne kontrakcije
Mnoge žene misle da sa porođajem bolovi nestaju, međutim nedeljama nakon porođaja možete imati grčeve u stomaku i neprijatan bol koji signalizira da se vaše telo oporavlja od porođaja i da se lagano unutrašnji organi vraćaju na mesto. Kako bi bili sigurni da je sve pod kontrolom i da su bolovi u granici normale ispoštujte svaku predloženu kontrolu od strane lekara. Nakon porođaja materica se smanjuje i upravo ovo menjanje materice nakon devet meseci može izazvati kontrakcije, zato vam predlažemo da odmarate što je više moguće.
Natečene grudi
Natečene i bolne grudi su sastavni deo roditeljstva dok se beba doji jer svakodnevno mleko nadolazi i samim tim grudi bujaju. Ukoliko ovo nije vaš prvi porođaj svesni ste činjenice da će se grudi povećati i da će napupeti usled nagomilavanja mleka, stoga je važno da beba sisa na vreme ili da višak mleka izvučete iz dojki uz pumpicu kako se one ne bi upalile i postale bolne. Međutim , ako je ovo vaša prva trudnoća onda vam bol u grudima može biti potpuno stran i svakodnevno ćete posvećivati pažnju dojkama jer će iz dana u dan menjati oblik i stvarati neprijatnost.
Hormonalne promene
Teško je predvideti svaku promenu sa kojom će se vaše telo susresti nakon porođaja, ali je promena u lučenju hormona sasvim izvesna. Tokom trudnoće telo pojačava lučenje hormona kako bi beba mogla da raste i napreduje a nakon porođaja, lagano snižava nivo hormona i prilagođava ih vašem organizmu. Možete se osećati loše, imati promene raspoloženja ali i nagle promene u nivou hormona mogu dovesti do opadanja kose i promena na koži lica i tela.
Ovo je posebno važna promena koju majke ne razumeju i krve sebe kada su nervozne ili nisu zahvalne na danu pred njima i lepo raspoložene. Osvestite dešavanja u svom telu i poštujte telo, budite sebi najveća podrška!
Urinarna inkontinencija
Često žene imaju poteškoća sa kontrolisanjem bešike nakon porođaja, što narušava samopouzdanje a deo je procesa regeneracije tela. Nemojte se prepustiti ovom stanju, potražite medicinsku pomoć i uz lagane vežbe koje će vam lekari preporučiti ojačajte zid bešike i vratite svoje telo u sjanu formu!
Potrebno je vremenom ojačati mišiće karlice ali i sam zid bešike kako bi sprečili ne planirano curenje urina, koje je neprijatno i koje vas ometa tako da ne možete da se usresredite na svakodnevnicu.
Važno je da budete sebi podrška u narednom periodu i razumete svoje telo!
NAJPOPULARNIJI Komentari