O pojmu emocionalne vezanosti se govori od početka dvadesetog veka i psiholozi do danas ističu koliko je naš tip emocionalne vezanosti važan i kako nam može pomoći u odnosu sa ljudima. Kada spoznamo svoj tip emocionalne vezanosti mi ćemo shvatiti zašto se sa određenim ljudima bolje slažemo a zašto nam druge osobe nikako ne leže. Ovakvo znanje doneće nam mir i razumećemo bolje sebe i znati na kojim osobinama trebamo da radimo kako bi postali još bolji i svakodnevno napredovali.
U narednim redovima saznajte koji je vaš tip emocionalne vezanosti!
NE PROPUSTITE: KOJE VRSTE MEDITACIJE OSLOBAĐAJU OD STRESA I NAPETOSTI?
Sigurna emotivna vezanost
Psiholozi naglašavaju da se sigurna emotivna vezanost može prepoznati kod dece koja osećaju tugu kada ih roditelji na kratko vreme napuste kako bi otišli na posao ili završili svoje obaveze. Jasno je da nije reč o nerazumnom ponašanju i napadima tuge koji parališu dete, ali dete jasno ispoljava svoju potištenost i želi što pre da se susretne sa rodteljima. Dete nema potrebu da fascinira ljude oko sebe, pogotovo ne ljude koje ne viđa često ili svoje vršnjake u vrtiću već sa njima stvara korektan odnos i ujedno pati za roditeljskom pažnjom.
Kod odraslih osoba sigurna emotivna vezanost se ogleda u težnji da imamo sigurne odnose, pune poverenja i međusobnog razumevanja. Ukoliko se odnos sa prijateljem ili partnerom pokvari javi se želja da se iznova uskladimo i povežemo kroz otvoren razgovor. Ovakve osobe imaju srednji nivo samopouzdanja i mogu bez problema da pričaju sa osobom koju vole o svojim emocijama, iskažu ih na pravi način i reše nesuglasice uz direktnu komunikaciju.
Nesigurna emotivna vezanost
Za razliku od sigurne vezanosti zahvaljujući kojoj jasno izražavamo emocije nesigurnu emotivnu vezanost prepoznajemo kao visok nivo anksioznosti i straha da se odnosi sa ljudima ne pogoršaju ili u potpunosti ne izgube. Kod dece se odlikuje u intenzivnim rekacijama kada roditelji odlaze od kuće ili se odvajaju od deteta u javnosti. Bez obzira da li se roditelj od deteta odvaja na sat ili dva, jutarnju smesnu u vrtiću ili jednostavno odlazi na posao- dete će doživeti visok stepen anksioznosti plakati i tokom celog dana neće moći da se smiri. Deca nisu otvorena za nova poznanstva, sumnjičava su prema svakoj stranoj osobi i ponašaju se stidljivo i pod konstantnim oprezom su čak i sa decom slučnih godina, vaspitačicom ili učiteljicom.
Deca se teško mogu uveriti da je sve u redu i mogu ispoljavati agresiju prema svojim roditeljima ali i nastanivicima, učiteljima i vaspitačicama- odnosno bilo kom vidu autoriteta. Kao odrasle osobe ovakva deca mogu postati zavisna od prijateljstva. Prijatelji im mogu biti na prvom mestu toko celog života i nikada neće moći da izgrade poverenje sa partnerom kao sa prijateljima, smatrajući da ih partner uvek može izdati. Veliki krug prijatelja i svakodnevna komunikacija sa njima je karakteristika ovog tipa emotivne vezanosti.
Kada ovo čitate važno je imati na umu da svaki tip emocionalne vezanosti ima određene prednosti i da to što ste pronađete u određenom tipu ne znači da ne možete da radite na lošim karakteristikama svoje ličnosti i postanete najbolja verzija sebe.
Izbegavanje privrženosti
Deca sa izbegavajućim stilom emotivnog vezivanja izgledaju nezainteresovano za svoje roditelje. To ne znači da dete odbija bliski kontakt, već ga ne traži samo. Dete neće biti grubo i neće praviti scene kada roditelji nisu tu, ali kada se vrate neće pokazati preteranu emotivnost i nastaviće sa svojom igrom ili gledanjem crtanog filma. Na prvi pogled dete zaista izgleda nezainteresovano i uvek roditelji moraju da prave prvi korak, započinju komunikaciju i postavljaju niz pitanja kako bi se povezali sa detetom.
Ovakve ličnosti ljudi tokom života opisuju kao samodovoljne, a oni zapravo ne izražavaju svoje emocije na otvoren način, drže ih u sebi i akumuliraju kroz rad i učenje. Teško stupaju u emotivne odnose ali kada stupe, ostaju privrženi partneru ako partner uspe da ih razume i shvati njihov obrazac ponašanja. Imajte na umu da možete učiti kroz psihoterapiju da prepoznate krizne momente u odnosu i iznesete otvoreno svoje emocije kako bi se povezali sa partnerom i dragim ljudima.
Kojem timu emocionalne povezanosti vi pripadate?
NAJPOPULARNIJI Komentari