Generalno gledano, deca se svakog dana neće ponašati isto, najpre zato što uče nove stvari, rastu i razvijaju se metalno, ali i fizički. Pored toga, za promene ponašanja zaslužna je glad, umor, iscrpljenost, ponekad dosada ali i nervoza i frustracije. Stručnjaci otkrivaju da bez obzira na razlog promene ponašanja, određena ponašanja dece ne možemo lako opravdati i mogu biti zabrinjavajuća. Kao takva ona mogu biti deo nekog dubljeg problema. Iako nama deca izgledaju kao jednostavna bića, zapravo ona imaju svoj život u kom se svakodnevno susreću sa poteškoćama i problemima u odnosu sa drugom decom i različitim preprekama. Dakle, to što su mali ne znači da nemaju svoje probleme i strahove. Tako da su osilacije u raspoloženju moguće. ali ne znači da ih sve treba opravdati i razumeti.
Evo na kakvo ponašanje treba da obratite dodatnu pažnju!
NE PROPUSTITE: KAKO DA KAZNITE DETE, A DA NE UTIČETE NA NJEGOVO SAMOPOUZDANJE?
Pitali smo stručnjake kako najlakše prepoznati dečije ponašanje koje je loše i kada briga postaje realna i opravdana.
Vaše dete tečko uči nove stvari
Ukoliko primetite da vaše dete ima poteškoće u savladavanju osnovnih veština nadalje bi moglo da ima probleme sa učenjem. Ključno je na vreme u prvih nekoliko godina otkriti da dete teško savladava obične svakodnevne rutine koje se uče usput i koje nam olakšavaju život.
Kada se to otkrije na vreme stručnjaci će vam pomoći i objasniti metode učenja koje su bliže vašem detetu, tako da ono nastavi da napreduje u skladu sa svojim sposobnostima.
Vaše dete ogovara vršnjake
Retko kada deca izmišljaju glasine, ali zato mogu da ih brzo šire. Ponekad su te dečije glasine toliko okrutne da trajno naruše samopouzdanje druge dece, zato na vreme skrenite pažnju detetu i objasnite mu zašto je ogovaranje loše.
Isključite ga iz ogovaranja i takvog kruga ljudi, ovo će mu u životu doneti mnogo benefita i energiju će usmeriti na produktivne stvari.
Samopovređivanje
Samopovređivanje uključuje štipkanje, čupanje kose ili bilo koju drugu agresivnu aktivnost koju dete svesno ili nesvesno primenjuje na sebi. Možda nećete videti trenutak tokom kog se dete samopovređuje ali su posledice vidljive na telu nekoliko dana nakon čina.
Mlađa deca imaju tendenciju da se štipaju, grebu i udaraju. Možda imaju nisko samopouzdanje ili se bore sa svojim osećanjima ne želeći da ih prihvate. Najbolje je biti pažljiv i posetiti dečijeg psihologa kako bi se problem rešio iz temelja.
Dete je počelo da izbegava svoje prijatelje
Nije neobično da deca imaju nesuglasice sa svojim vršanjacima, mada ih obično rešavaju brzo. Kada vidite da se deca bore sa nesuglasicama u društvu nemojte odmah pokušavati da se ubacite u čitavu priču i rešite probleme umesto njih.
Treba dopustiti detetu da stekne samopouzdanje i rešava nesuglasice, ali kada vidite da se potpuno povuklo iz društva i nedeljama izbegava prijatelje pali se crveni alarm. Porazgovarajte iskreno sa detetom i saznaćete šta se dogodilo i da li mu je potrebna vaša pomoć.
Dete se ponaša nezahvalno i bezobrazno
Ova situacija jeste česta pogotovo sa decom u pretškolskom uzrastu, treba je preduprediti tako da dete naučite pravim vrednostima.
Zahvalnost za sitnice, spremljen obrok ili krevet koji ste nakon ustajanja namestili jeste normalana i pomoći će detetu da izraste u zdravu ličnost. Naučimo decu da se raduju sitnicama kako bi živeli ispunjen i radostan život!
NE PROPUSTITE: SVE ŠTO TREBA DA ZNATE O DOJENJU - SAVETI ZA MAME
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari