Naravno da ne možemo uvek biti nasmejani i govoriti detetu lepe stvari, to je nemoguće ukoliko želimo da izrastu u zrelu i stabilnu osobu. U prirodi dece je da su nemirna i stvaraju različite zavrzlame, nesvesna posledica. Kako bi sledeći put izbegli opasnost i suočili se sa realnim činjenicama i važnosti pojedinih zadataka i obaveza, kazna je neophodna. Roditeljima je teško da iznesu kaznu jer beskrajno vole svoje dete i onda se postavlja logično pitanje: Kako kazniti dete, a da to ne utiče na njegoovo samopouzdanje? Kakva kazna je delotvorna, a kakva ima kontraefekat? Poenta kazne nije da deca osećaju strah, već na nauče lekciju.
Uvereni smo da niko ne želi da kažnjava decu ali je to ponekad neophodno, preporuke stručnjaka iz narednih redova mogu vam olakšati vaspitanje dece!
NE PROPUSTITE: SVE ŠTO TREBA DA ZNATE O DOJENJU - SAVETI ZA MAME
Dete koje nije imalo loše namere ne bi trebalo da bude kažnjeno
Deca najčešće ne pokušavaju naštetiti nekome već imaju potrebu da istraže svet oko sebe i nauče nove stvari. Kada detetovi postupci dovedu do male povrede ili lošeg ishoda treba izbrojati do deset. Često deca tokom vožnje bicikla iznova i iznova padaju i nama izgleda kao da to rade namerno, a zapravo uče nove stvari.
U ovakvom i nizu drugih primera izbrojte, udahnite duboko i nemojte kažnjavati svoju decu, preporučuju stručnjaci. Saosećajte se sa detetom i recite mu kako da popravi situaciju. Kada kažnjavate decu zbog nezgoda rizikujete da ćete odgojiti neodlučnu osobu.
Predlozi i naredbe su dve različite stvari
Razmišljanje roditelja u većini slučajeva ide u smeru ponavljanja različitih obrazaca iz detinjstva i zapravo ponašanja njihovih roditelja. Prisetite se koliko su puta naredbe vaših roditelja izgledale savetodavno a onda ste bili kažnjeni kada niste uradili što su vam rekli.
Velika je razlika između ,,Nije dobro da igraš tako dugo igrice, od sada možeš da ih igraš 2 sata dnevno.’’ i ,,Mislim da igranje igrica nije dobro za tebe, treba da smanjiš.’’. Svoju decu trebate da kažnjavate samo ako ste im naredili da nešto urade, ne možete ih kazniti a prethodno dati savet.
Javna kazna narušava samopouzdanje
Razumemo da su deca nemirna i da vas ponekad izvedu iz takta svojim ponašanjem u javnosti, ali nemojte izricati kaznu ispred drugih ljudi. Javna kazna može narušiti samopouzdanje vašeg deteta, tako da se dugo godina stidi pred ljudima i oseća nesigurnost.
Umesto toga, kada dođete kući objasnite mu da postupci nisu bili u redu i mirno izreknite kaznu u četri zida.
Nemojte samo pretiti kaznom
Ako je odrasla osoba obećala da će kazniti dete to bi trebala i da učini. Prema dečijim psiholozima pretnja koju ste samo obećali i nije ispunjena pravi od vas neodlučnu osobu i dete će vremenom izgubiti poštovanje prema vama, naučiti da manipuliše i smatrati vas olako.
Deca brzo shvate da samo govorite reči i prestaju da vam veruju. Njihov sistem vrednosti postaje oštećen i ne razumeju razliku između dobrog i lošeg trudeći se da iz svake situacije izvuku korist za sebe.
Kada ne znate ko je kriv kaznite sve
Kada roditelj nije siguran koje je dete krivo ne bi trebalo da samoinicijatvno kažnjava jedno dete, već da kazni sve. Koliko god se trudili vi ne možete da proniknete u srž dečijih problema i uvek će se kriveći jedno dete, ostala deca podsmevati.
Nemojte dozovoliti da narušite samopoštovanje dece i izigravate sudiju, kaznite celu grupu ili im očitajte lekciju. Realno, svako je pomalo učestvovao inače čitav problem ne bi ni nastao.
NE PROPUSTITE: SAVETI I ZLATNA PRAVILA ZA NAVOPEČENE RODITELJE
Nadamo se da ćete se prisetiti ovih mudrih saveta dečijih psihologa i sprovesti efikasnu kaznu kada je neophodna.
NAJPOPULARNIJI Komentari