Bolovi u leđima utiču na kvalitet našeg života i zaista su sve češći razlog odustva od posla i odlaska na bolovanje. Bol u leđima može biti iscrpljujuć i ponekad zahteva ozbiljno lečenje. Nastaje kao posledica povreda, napornih fizičkih poslova i različitih zdravstvenih stanja. Bol u leđima nema ograničenja i može se javiti bez obzira na godine pa kroz njega prolaze deca, odrasli zreli ljudi ali i dame u šezdesetim, sedamdsesetim i osamdesetim godinama života. Kako se izboriti sa ovom neprijatnošću?
Saznajte u nastavku šta najčešće uzrokuje bol u leđima.
NE PROPUSTITE: ALOE VERA - MAGIČNA BILJKA ZA LEPOTU I ZDRAVLJE
Bol u donjem delu leđa može biti povezan sa koštanom lumbalnom kičmom, diskovima između pršljenova, ligamentima između kičme i diskova, kičmenom moždinom i živcima i unutrašnjim organima u prednjem delu stomaka. Dok, kako navode doktori, bol u gornjem delu leđa može biti posledica poremećaja aorte, različitih vrsta bolesti u grudima i upale kičme.
Ova ozbiljna zdravstvena stanja su zapravo vrlo retka jer se obično bol u kičmi javlja prilikom nepravilnog sedenja ili zbog naših nesvesnih navika.
Napetost i povrede izazivaju bol u leđima
Kada se pomene bol u leđima padaju nam na pamet najgori scenariji a zapravo bol u predelu kičme može se javiti kao posledica nakupljenog stresa, ali i usled povreda.
Telo svakodnevno trpi stres i iznova lučimo hormone stresa pokušavajući da kontrolišemo napete poslove i obaveze u svakodnevnom života. Ne primećujemo da je naše telo ukočeno i na neki način u grču, posebno kičma. A onda kada dođe vikend ili slobodni dan i vi se opustite možete osetiti jak bol u leđima tako da potpuno izgubite volju za odmorom i hobijima. Zapravo, vaši mišići se napokon opuštaju iz grča i ovakav bol možete ublažiti toplom kupkom u kadi i prijatnom, relaks masažom.
Istegnuti mišići leđa su čest uzrok bola, pogotovo ako ste u proteklih mesec, dva počeli da programom treninga u teretani, džogingom, jogom ili bilo kakvom fizičkom aktivnošću. Nagli okreti i podizanje teških tegova ali i stvari po kući tokom generalno spremanja takođe može uzrokovati povrede leđa tako da vas bol prati danima. Pokušajte da se prisetite šta ste radili u proteklim danima i ukoliko bol ne slabi obavezno posetite lekara.
Nepravilno sedenje
Prihvatanje pogrbljenog sedećeg položaja može vas dovesti do jakih bolova u leđima i ramenima. Pored nepravilnog sedenja pred računarom, sam hod sa pogrbljenom kičmom i nepravilnim položajem ramena izaziva bol u leđima koji vam može poremetiti san.
Zato se uvek preporučuje da svesno napravite pauzu unutar svoje kancelarije ili kuće, nakon 25 minuta sedenja. Na svakih 25 minuta ustanite i protegnite se do aparata za vodu ili svog kolege, a možete jednostavno prošetati oko svog kancelarijskog stola. U tome vam može pomoći i pomodoro tehnika, koja će uticati na produktivnost i zaštiti vašu kičmu.
Bol u leđima usled kašljanja i kijanja
Kada se prehladimo izbacujemo sekret kašljanjem i naprežemo grudni koš, tako da se mogu pojaviti jaki bolovi u leđima. Ovakav bol prolazi za nekoliko dana i signalizira vam da je vreme da počnete da radite vežbe i ojačate svoje mišiće.
Ginekološki problemi
Bol u donjem delu leđa češći je kod žena nego kod muškaraca, a mogu ga izazivati različiti ginekološki problemi. Ukoliko imate uporan bol u donjem delu leđa kada i menstruaciju ili se javlja tokom ovulacije, zakažite redovan ginekološki pregled. Ne mora da znači da se dešava nešto loše, možda samo nepravilno sedite ili se naprežete, ali ipak valja proveriti.
U lepšem slučaju bol u donjem delu leđa javlja se tokom trudnoće, jer nosimo bebicu koja raste i razvija se i samim tim opterećuje našu kičmu.
Bol u leđima postaje alaramntan kada se ne povlači nakon nekoliko sati odmaranja ili se iz sata u sat pogoršava. Ponekad je propraćen probavnim problemima i u tom slučaju proverite svoje zdravstveno stanje kod izabranog lekara.
NE PROPUSTITE: KAKO SE IZBORITI SA NAPADIMA PANIKE?
Više se odmarajte, opuštajte i uživajte u sitnicama kako bi sprečili bol u leđima i napetost - to je naš savet!
NAJPOPULARNIJI Komentari