Ako su vam se pojavile modrice na koži, a niste se udarili, onda treba da razmislite i o ostalim aspektima vašeg zdravstvenog stanja. Modrice mogu da budu prouzrokovane određenim bolestima, određenim navikama. Modrice se javljaju uglavnom kada su kapilari vrlo slabi, a mi se pitamo zbog čega je to tako čest problem i zašto kapilari tako brzo pucaju?! Pitali smo lekare i stručnjake i pokušali su da nam objasne zbog čega se masnice javljaju na telu, iako ih ništa očigledno nije uzrokovalo.
U nastavku saznajte zbog čega se javljaju masnice na telu i šta nam one poručuju.
NE PROPUSTITE: Kupus Dijeta - Popularna, delotvorna i zdrava
Trening sa tegovima
Jedna od čestih navika jeste dizanje tegova u teretani, a upravo ovo može da izazove modrice na telu. Ali, tegovi nisu glavni krivac. Zapravo, to samo znači da su kapilari dovoljno slabi i da ih je fizička aktivnost poremetila. Međutim, previše fizičke aktivnosti može dovesti do oštećenja i najzdravijih kapilara.Na primer, trening sa tegovima za koji još uvek niste spremni može biti opasan.
Modrice na telu mogu se javiti i kod dece, kada dižu tešku torbu punu knjiga. Ako određena kilaža torbe nije prilagođena njihovoj snazi, kapilari mogu da puknu i da stvore modrice na telu.
Modrice na telu zbog dizanja teških stvari nisu previše opasne, ali to je dokaz da se ne sme preterivati i da se ne sme podizati ono za šta zaista nemamo snage.
Medikamenti
Uzimanje određenih lekova koji utiču na krv može dovesti do pojave modrica koje mogu varirati od gotovo nepostojećih do prilično ozbiljnih. Uglavnom ih uzrokuju antidepresivi, analgetici, antiinflamatorni lekovi, lekovi koji sadrže gvožđe ili antiastmatični lekovi.
Najčešći lek koji krv čini tečnijom i može dovesti do modrica je aspirin.
Ako ste primetili vezu između uzimanja lekova i upale na koži, trebalo bi da se obratite lekaru. Možda će biti potrebno da prestanete da uzimate lek, ukoliko izaziva probleme u vašem telu.
Takođe, bolesti krvnih sudova mogu da uzrokuju modrice na telu. Proširene vene, Willebrandova bolest, trombocitopenija ili leukemija često su uzrokovani problemima u cirkulaciji krvi.
Čak i nedostatak nekih vitamina može da budu uzročnik modrica na telu. Na primer, B12 učestvuje u proizvodnji krvi, vitamin K je odgovoran za koagulaciju, a vitamin C igra vitalnu ulogu u stvaranju novog tkiva. Pored ovih vitamina, važno je i gvožđe, koje u premaloj ili previsokoj koncentraciji pravi probleme u krvi.
Savetujemo da se prvo posavetujete sa lekarom, kako biste tačno utvrdili koji vitamin nedostaje vašem telu. Vitamine možete da unosite i na prirodan način, kroz ishranu. Vitamin K se može naći u bananama, jajima, orasima i ribi. B12 se može naći u jetri, ribi, siru i zelenoj salati.
Disbalans hormona
Modrice se mogu javiti i zbog disbalansa hormona. Javljaju se najčešće zbog nedostatka estrogena. Takva situacija je moguća ako prolazite kroz menopauzu, ako uzimate hormonalne lekove ili ako ste trudni. Nedostatak estrogena značajno slabi krvne sudove i zidovi kapilara mogu se vrlo lako oštetiti.
Modrice se mogu javiti i zbog dijabetesa. Dijabetes negativno utiče na proces cirkulacije krvi, tako da je vrlo lako dobiti modrice. A takođe i modrice mogu biti simptom ove bolesti u vrlo ranoj fazi.
Ostali simptomi: često ste žedni, rane zaceljuju duže, brzo se umorite, vid vam je zamagljen i na koži imate bele mrlje.
NE PROPUSTITE: Noćne more - šta vam poručuju i kako ih prevazići?
Ukoliko modrice ne nestanu u roku od dve nedelje, bilo bi dobro da posetite lekara.
NAJPOPULARNIJI Komentari