Svi smo, češće ili ređe, ili barem u nekoj fazi života imali problem sa nespavanjem, odnosno sa lošim kvalietom sna. Tu je dijapazon širok - od nemogućnosti da zaspimo i insomnije, do plitkog sna kada imamo osećaj da smo sve vreme zapravo budni, do isprekidanog sna i čestog buđenja tokom noći. Uzroci mogu biti različiti - od nedostatka fizičke aktivnost, do stresa, hormonskog poremećaja, potom trudnoće, zatim mame sa bebama takođe poremete san. Rezultat je uvek isti - ujutru se osećamo slomljeno, bez snage - umorniji nego kada smo legli. Ono što je važno jeste da ne zanemarimo ovaj problem, i da mu ne dozvolimo da potraje predugo, jer nije umor jedino što će se manifestovati. Loš kvalitet sna u dužem vremenskom periodu i te kako ostavlja posledice po naše zdravlje i organizam.
Više na ovu temu saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Oslobodite se stresa odmah - proverene metode
Istraživanja pokazuju da se prosečan čovek oseća nenaspavano 3 dana nedeljno, dok se drugi osećaju tako i 5 do 7 dana nedeljno. Benefiti kvalitetnog sna su nesagledivi - ne samo kao bust za produktivnost i više energije tokom dana, već je san ključni faktor i za nas imunitet, odnosno za celokupno zdavlje organizma. Loš san ili nedostatak sna može imati brojne kako fizičke tako i psihičke posledice po naše zdravlje.
Ubrzano starenje kože
Sigurno primećujete kada se ne naspavate da ni ne izgledate najbolje - imamo podočnjake, koža nam je nekako sivlja u suva, bez sjaja. To svakako nije bez razloga. Naime, manjak sna utiče na lučenje kortizola, hormona stresa, što direktno ima uticaj na smanjenu proizvodnju kolagena, za koji znamo da je čuvar mladolikog izgleda naše kože, i da i inače s godinama njegova proizvodnja opada.
Moć rasuđivanja
Kada nismo naspavani - "nismo sasvim svoji", sporije mislimo, teže dolazimo do zaključaka, nismo produktivni, što može imati negativan uticaj na različite segmente našeg dnevnog funkcionisanja, naročito kada smo na poslu i kada se od nas očekuje da pružimo maksimum. Veće su mogućnosti da donesemo pogrešnu odluku, pa i da lakše uđemo u konfikt onda kada je to nepotrebno. San svakako utiče na moć naše rasuđivanja, i na naš potencijal u tom smislu, što je još jedan razlog zbog čega je važno da smo dobro naspavani.
Emocinalna stabilnost
Prema istraživanjima profesora Davida Dingesa, loš kvaitet sna i nedostaka sna ima izrazito negativan uticaj na emocionalni deo naše ličnosti. Razdražljivi smo, osetljivi, teško generišemo pozitivna osećanja, i svemu pristupamo sa negativnom premisom, što svakako utiče i na naše funkcionisanje i odnose sa ljudima.
Halucinaciona stanja i psihoze
Hroničan izostana sna od nekoliko dana može dovesti i do halucinacija, koje na kraju mogu da prerastu u psihoze, koje naime nisu kliničke, već fenomenološke, i rešavaju se nadoknađivanjem sna.
Negativan uticaj na rad mozga
Ukoliko je problem sa spavanjem konstantan, sasvim će izvestan biti negativan uticaj na rad sivih moždanih ćelija, postaćemo usporeniji, rasejaniji, pa i zaboravniji. Postoje studije koje loš san i manjak sna dovode u vezu sa pojavom demencije, pa i šizofrenije kao mentalnog stanja.
Uticaj na kilažu
Manjak sna lako može uticati na višak kilograma, jer se na taj način usporava metabolizam. Sa druge strane može dovesti i do gubitka apetita, pa i do poremećaja naglog gubitka kilaže.
NE PROPUSTITE: 7 simptoma reumatskog artritisa koje svaka žena treba da zna
Nadamo se da su vam ove informacije bile od koristi, i da ukoliko i vi imate problem sa snom, nećete zanemariti taj problem.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari