Komunikacija sa tinejdžerima nekad ume da bude baš komplikovana. Neretko se svakodnevni razgovori završe svađom, a to nikako nije produktivno na duže staze, jer utiče na odnos deteta i roditelja.
U nastavku sledi vodič za roditelje - poboljšajte komunikaciju sa tinejdžerima!
NE PROPUSTITE: Zašto deca govore neistine i šta roditelji mogu da urade povodom toga?
Morate ih saslušati
Ako želite da saznate šta se dešava u njihovom životu trebalo bi da postavljate direktna pitanja. Nekada se tinejdžeri osećaju pod pritiskom i zbunjeni su kada okolišamo oko onoga što želimo da saznamo. Sledeći korak je da ih saslušamo pažljivo bez naglih reakcija i osuđivanja, jer tako se približavamo njihovim problemima.
Potvrdite njihova osećanja
Mi kao roditelji uvek želimo da pomognemo našoj deci, te se trudimo se da im umanjimo bol ili da prikažemo da situacija nije takva kakva je oni vide. Ali izgovoriti nešto poput „Ionako ona nije za tebe“ nakon raskida, iz razočaranja može preći u prezir. Umesto toga, pokažite deci da razumete i saosećate se sa njima tako što ćete im uzvratiti komentar: „To zvuči baš teško, razumem te.“
Pokažite poverenje
Tinejdžeri žele da se prema njima ophodite kao prema odraslim ljudima. Nađite načine da verujete svom detetu,možete mu dati da uradi par nekih stvari za vas da mu pokažete da imate poverenja u njega. Ako detetu kažete da verujete u njega, pojačaćete mu samopouzdanje i vaš odnos će se graditi na uzajamnom poverenju.
Ne budite diktator
Uvek morate da postavite pravila, ali budite spremni da ih objasnite. Iako je pomeranje granica prirodno za tinejdžere, morate im objasniti zašto izlasci i druženje kasno u noć preko nedelje nisu dozvoljeni. Objasnite im kako deluje na njihovu produktivnost i fokus, kako to sve može da utiče na školovanje, ali i na njihovu dalju budućnost.
Pohvalite vaše dete
Roditelji imaju tendenciju da više hvale decu dok su mlađa, ali i adolescentima je potrebna reč hvale radi njihovog samopoštovanja. Tinejdžeri se mogu ponašati kao da su previše hladni da bi brinuli o tome šta njihovi roditelji misle, ali istina je da i dalje žele vaše odobrenje i reč podrške.
Kontrolišite vaše emocije
Svi umemo da planemo kada je tinejdžer bezobrazan, ali nemojte ga odmah napasti i uraditi nešto što ne želite. Zapamtite - vi ste odrasla osoba i vaša deca ne umeju da kontrolišu svoje emocije ili logično da razmišljaju kada su uznemirena. Brojte do deset ili duboko udahnite pre nego što odgovorite. Ako ste oboje previše uznemireni da biste razgovarali, ostavite raspravu za neki drugi put onda kada budete spremi za miran i staložen razgovor.
Radite stvari zajedno
Razgovor nije jedini način kako bi ste se zbližili tokom ovih problematičnih godina. Sjajno je ako možete provoditi vreme radeći stvari u kojima oboje uživate, bilo da je to kuvanje, planinarenje ili odlazak u bioskop, bez razgovora o bilo čemu ličnom. Deci je važno da znaju da mogu biti u vašoj blizini i da dele pozitivna iskustva, bez brige da ćete postavljati škakljiva pitanja.
Sagledajte situaciju
Normalno je da deca kroz sazrevanje prolaze kroz neke promene, ali obratite pažnju ako primetite promene u nihovom raspoloženju, ponašanju, nivou energije ili apetitu. Isto tako, imajte na umu ako tinejdžer prestane da radi stvari koje su ga nekada činile srećnim ili ako primetite da želi da se izoluje. Ako primetite promenu u svakodnevnoj aktivnosti vašeg tinejdžera, pitajte ga za to i budite podrška (bez osuđivanja). Možda će mu biti potrebna vaša pomoć i to bi mogao biti znak da treba da razgovara sa stručnim licem.
NE PROPUSTITE: Zašto se deca ponašaju drugačije u školi i kod kuće?
Ovi saveti će definitivno učiniti da vaša komunikacija sa detetom u tinejdžerskom periodu bude bolja!
NAJPOPULARNIJI Komentari