Šećeri ili ugljeni hidrati predstavljaju važne komponente ljudske ishrane. Glavno gorivo našeg organizma je šećer glukoza, koja daje ćelijama energiju za pravilan rast, razvoj i metaboličke procese u okviru svakog organa. Razvojem tehnologija prerade hrane, sadržaj šećera u namirnicama koje svakodnevno konzumiramo drastično se povećao. Šećer se zbog svog prijatnog ukusa obilato koristi kao zaslađivač i pojačivač ukusa u brojnim namirnicama, ali i kao konzervans u najrazličitijoj vrsti hrane. Da li ste se ikada zapitali koliko je zapravo šećera prisutno u nemirnicama koje svakodnevno koristimo u ishrani?
Saznajte u nastavku!
NE PROPUSTITE: Najbolje aplikacije za brojanje kalorija - preporuka nutricionista
Pahuljice se savetuju kao zdrav doručak u mnogim dijetam zbog raznolikog sadržaja vlakana. Ipak, često je zanemarena činjenica da one mogu sadržati izuzetno mnogo šećera. Kukuruzne pahuljice pojednih proizvođača mogu imati i do 87g ugljenih hidrata u 100g proizvoda, što je za 20% više šećera nego u prosečnoj mlečnoj čokoladi. Takođe, ovsene kaše mogu da sadrže i preko 50g ugljenih hidrata u 100g proizvoda.
Voćni jogurt, koji često bude izbor „zdravog“ obroka, može da sadrži i do 8 kockica šećera u bočici od 250 ml.
Osveženje koje tražimo u ledenim čajevima donosi sa sobom 5 kockica šećera, što je isti sadržaj šećera koji se nalazi u prosečnom pakovanju čokoladnog mleka.
U današnje vreme, sve više mladih i dece, kao i osoba koje se bave sportom, poseže za vodama sa voćnim ukusima ili sportskim napicima. Međutim, vode sa ukusima mogu imati i do 7 kockica šećera, dok sportski napici mogu imati i do 4 kockice šećera u flašici od pola litre.
Neočekivano, i mesne prerađevine poput parizera, salama i mesnih narezaka kriju po neku kockicu šećera u svom sastavu zbog primamljivijeg ukusa. Dodatni šećer unosimo i kroz namaze, kao što su kečap, senf ili umak od rena, koji mogu imati i do 20% šećera.
Prekomerna upotreba šećera može dovesti do pojave gojaznosti i razvoja metaboličkih poremećaja, kao što su metabolički sindrom, insulinska rezistencija i dijabetes tipa 2. Zbog prisustva skrivenog šećera u najrazličitijoj vrsti hrane, potrebno je obratiti pažnju na etikete na namirnicama koje svakodnevno konzumirate.
Autorke teksta su Sanja Kovačević i Ljupka Gligorovska sa Instituta za biološka istraživanja "Siniša Stanković", a više o manifestaciji Noć istraživača, koja će se ovog puta održati online, i gde možete saznati dosta toga zanimljivog, saznajte OVDE.
NAJPOPULARNIJI Komentari