Osim što je dekorativna i raskošna, i ulepšava nam jesenji ambijent, bundeva je takođe ne samo mnogo ukusna, već nadasve zdrava. Ukoliko je redovno koristite u ishrani, sigurni smo da ćete se složiti sa nama, a ukoliko ipak ne, sada je vreme da počnete. Naročtio se preporučuje kao deo redovnog jelovnika kod beba i dece u razvoju.
Zbog čega je sve bundeva zdrava, kao i kako na zanimljiv način možete da je spremate i tako uvrstite u ishranu, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Zašto treba da počnete da doručkujete redovno
Bundeva karakteristike
Bundeva je biljka koja svoje poreklo vodi sa teritorije Južne Amerike gde je vekovima bila glavna namirnica na trpezi. Spada u grupu najstarijih gajenih biljaka a u Evropi se pojavila još u 16 veku. Plod može dostići težinu od 10kg a cvetovi su krupni i žute su boje. U julu i avgustu bundeva cveta a sazreva u septembru i oktobru. Osim toga što je vrlo popularna namirnica ona ima lekovita svojstva.
Bundeva upotreba
Bundeva se uzgaja zbog svog ploda jestivog i jede širom planete. Može se jesti sirova, pečena, kuvana, pržena ili dinstana. Od uljevitih semenki koje sadrži u sebi se pravi ulje koje ima posebnu aromu koje se dodaje jelima a može imati i lekovito dejstvo. Savršen je dodatak čorbama i salatama. Još jedna upotreba bundevi se ogleda u tome što predstavljaju simbol Noć veštica.
Bundeva vitamini
Bundeva sadrži mnoge vitamine kao što su: A, B2, B6, C , D i K ali i folnu kiselinu, karotin i niacin. Od minerala najviše sadrži kalijuma, kalcijuma, gvožđa i fosfora. U sebi ima preko 60% nezasićenih masnih kiselina i prepuna je belančevina i biljnih proteina. Vrlo je niskokalorična pošto se sastoji od 90% vode i preporučuje se onima koji žele da smršaju ili održe telsnu masu.
Bundeva za zdravlje
Ova biljka je sinonim za zdravlje a za tu činjenicu se znalo odavno. Ranije u istoriji se plod koristio kao diuretik za osobe koje boluju od reume, gihta ili zapaljena bubrega. Bundeva se preporučuje ženama protiv upale jajnika i neredovnog ciklusa. Pogotovu se treba jesti u većim količinama nakon menopauze. Rešava problem sa oboljenjem želudca i tankog creva.
Može se koristiti i kao obloga kako bi se smanjio bol od proširenih vena. Kod opekotina, rana i ispucale kože se treba koristiti bundevino ulje kako bi ublažilo. Zbog vitamina A je odličan za oči i nervni sistem. Bundeva diže raspoloženje, omogućava normalan rad bubrega i kardiovaskularnog sistema.
Bundeva recepti
Bundeva se može pripremati na različite načine a evo nekih ukusnih recepata koje možete isprobati.
Krem supa od čorbe: 1kg bundeve prepoloviti i očistiti od semenki i iseckajte na kockice.
Dve glavice crnog luka pržiti pa dodati bundevu. Potom oguliti i iseckati 2 paradajza, 3 čena belog luka i dodati so i biber po ukusu. Zaliti sa 1 l goveđe supe i kuvati. U mikseru usitniti i ujednačiti smesu i uživajte u ovom delikatesu.
Sledeći recept je glavno jelo i to špagete sa bundevom i žalfijom.
Potrebno je: 2 kašike maslonovog ulja, 1 bundeva, 2 čena blog luka, 2 šolje supe od povrća, 250 gr testenine i začini po ukusu. Dok kuvate pastu sos od bundeve se sprema na sledeči način: U šerpi popržiti listove žalfije, dodati iseckanu bundevu, beli luk, začine i popržiti 10 minta.
Onda dodati supu. Kada se bundeva skuva u mikseru je skroz usitniti pa poešati sos sa testeninom i uživajte.
Poslednji recept kojim ćete se zasladiti jeste pita od bundeve. Način spremanja je sledeći<: 1 kg bundeve izrendati i dodati 20 kašika šećera.
To izmešati pa ostaviti 10 minuta da odstoji. 500gr tankih kora podeliti na 4 dela. Rernu uključiti na 220 stepeni pa uljem premazati pleh. Prvi red kora premazati sa uljem, pa drugu sa vodom a treću kombinovati oba. U četvrtu staviti bundevu. Umotati pa ostaviti da se peče 5 minuta. Ohladiti bundevaru pa posuti preko šećer.
Još korisnih tekstova na temu zdravlja, zanimljive zdrave recepte, tekstove na temu lepote, možete pronaći na portalu Majka Priroda.
NAJPOPULARNIJI Komentari