Kažu da je roditeljstvo najvažniji posao koji dobijemo u životu. Za svakog ko se prvi put obreo u ulozu mame i tate, svakako je veliki izazov - počevši of bebećeg perioda, pa sve do tinejdžerskih dana. Mada, kako roditelji kaažu, briga za detetom svakako nikad ne prestaje. Ono što je takođe izvesno jeste to da svako doba nosi svoje izazove. Ujedno, način na koji se odnosimo prema detetu od najranijih dana, pažnju koju mu poklanjamo, način na koji komuniciramo i biramo da ga uvodimo u svet, u ogromnoj meri utiče na formiranje njegove ličnosti, karaktera, emocija.
Zato nije na odmet da pročitate šta na tu temu kažu psiholozi - u kojoj dobi je važno i na koji način da komunicirate sa svojim detetom. Više o ovoj temi saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Okupirajte deci pažnju - inspiracija za uradi sama igre
Do druge godine života - emotivna povezanost sa detetom
Dete u ovom razdoblju svoj način komunikacije razvija od isključivo plača do vokabulara koji u drugoj godini ne broji uglavnom više od 50 reči. Šta je ovde ključno? Bliskost, zagrljaj, fiziki kontakt sa detetom - to je ono što mu pruža sigurnost i stabilnu osnovu tj. temelj za njegovu kasniju nadogradnju. Ujedno, budite oprezni - dete je u ovom periodu kao sunđer, ono upija vaša raspoloženja i ponašanje.
Od treće do pete godine života - podstičite radoznalost
Dete je sada već uveliko krenulo u tu veliku avanturu otkrivanja sveta oko sebe. Zato je važno da podstičete njegovu radoznalost, da imate stpljenja da odgovorite na njegovih hiljadu pitanja ZAŠTO, i što je najvažnije treba da se posvetite osmišljavanju njegovih aktivnosti. Treba da znate da dete uči kroz igru. Ne treba samo da ga zatrpate gomilom sportskih aktivnosti, privatnih časova i sl, već treba da istražite koje su to igre podsticajne za razvoj njegovih psihomotornih aktivnosti.
Dopustite im i da nešto odluče sami, na primer šta žele da obuku kada idu u vrtić. Prihvatite njihovu inicijativu kada primetite da u nečemu žele da budu samostalni.
Od šeste do osme godine - prihvatite prve znakove njihove individualnosti
Ovo je period kada su deca već krenula u školu, što će podstići dodatno njihovu želju za samostalnošću. Ipak, porodica je i dalje mesto koje je najvažnije okruženje za njhiovo odrastanje. Zato ne treba da je dožive kao nešto što je restriktivno. Razgovarajte sa svojom decom što više o svemu novom sa čim se susreću. Dopustite im da osete da u vam auvek imaju oslonac, ali ne i strogi autoritet koji će a priori odbaciti njhove želje. Ukoliko im nešto zabranjujete, nemojte to samo izricati kao puku zabranu, već pokušajte da zajedno dođete do zaključka kroz razgovor i uz pomoć argumenata.
Od devete do jedanaeste godine - uvažavajte ih
U ovom periodu je neminovno da će vaše dete tražiti još više prostora za sebe. Privatnost jr ono što mu je potrebno. Međutim, iako toga nisu svesni, i dalje su im potrebni i roditelji. Naime, ono što je važno jeste da pre svega zaista psštujete njihovu privatnost, a potom i da pronađete način da se iznova zbližite sa detetom. Otkrijte koja bi bila vaša zajednička interesovanja, i ponudite svoje društvo, ali nemojte biti nametljivi.
Do osamnaeste godine života - intezivna komunikacija i poverenje
Sledi veoma zahtevan period, kada deca postaju pravi mali buntovnici. On je često veoma stresan za roditelje, jer deca sebe već percipiraju kao odrasle i odbacuju roditeljski autoritet. Koliko ćete bezbolno savladati ovo tinejdž razdoblje zavisi naravno koliko ste uspešni bili u komunikaciji sa svojim detetom tokom ranijih razdoblja, ali i od vašeg sluha da vas dete percipira ne kao strogog čuvara, već kao nekog u koga može imati poverenja da sa njim podeli svoje tinejdžerske muke.
NE PROPUSTITE: Smešna strana karantina - ovako izgleda rad od kuće sa decom
Nadamo se da je ovaj naš mali vodič bio od pomoći.
NAJPOPULARNIJI Komentari