Svetska tema broj jedan već neko vreme, i po svemu sudeći tako će biti i u buduće, jeste pandemija korona virusa Kovid 19. Opšta preporuka, pored uvedenih mera socijalnog distanciranja, kućnog karantina itd. jeste da svako od nas bude odgovoran prema sebi i prema drugima. Posebno se govori o ugroženom delu populacije - onima čija je starosna dob preko 65 godina. Takođe, postavlja se pitanje i kako se kovid 19 ponaša u slučaju trudnoće - koliko je rizičan po zdravlje trudnice, ali i ploda, da li se prenosi na majke na dete ili ne, kako se tretira trudnica u slučaju da se zarazi koronom? I to sve jesu pitanja na koja je veoma važno potražiti odgovor.
Stoga smo malo istražili na ovu temu - koliko su trudnice izložene riziku od virusa Kovid 19. Detaljnije pročitajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Endometrioza - simptomi i kako utiče na plodnost
Ono što je na prvom mestu važno naglasiti jeste da je Kovid 19 nov virus, o kom se još uvek ne zna dovoljno - proces oporavka, vreme izgradnje imuniteta, kao i nastanak kolektivnog imuniteta, pa ni u vezi sa temom našeg teksta - još uvek ne postoje dokazi da su trudnice podložnije specifično oovom virusu, kao i da se virus prenosi sa majke na plod tokom trudnoće.
Ipak, ono što je potrebno uzeti u obzir jeste da je imunitet trudnica u načelu oslabljen, te da su u tom pogledu svakako podložnije i virusnim i bakterijskim infekcijama. Stoga se smatra da one ipak treba da se ubroje u rizičnu grupu, zajedno sa starijom populacijom i onima koji boluju od hroničnih i autoimunih oboljenja.
Da li je moguče da se Kovid 19 prenese sa majke na plod tokom same trudnoće?
Nedavno je sprovedena studija koja je pratila trudnoću u trećem trimestru trudnica koje su bile zaražene ovim virusom, i koje su se porodile odlukom lekara carskim rezom, nakon čega su analize utvrdile da prisustvo virusa nije utvrđeno u amniotskoj tečnosti, kao ni u brisevima koje su uzete od 6 novorođenih beba. Do istih zaključaka došli su i kineski lekari i naučnici, prateći trudnoću i porođaj kod tri trudnice zaražene ovim korona virusom.
Da li majka uaražena Kovid 19 virusom može da doji bebu?
Iako se smatra da je majčino mleko sterilno, rizik od prenošenja virusa pre svega leži u mogućem kapljičnom kontaktu majke i novorođenča.
Dakle, zaključak bi na temelju dosadašnjih saznanja bio da rizik od prelaska virusa sa majke na bebu leži zapravo u kontaktu koji majka ima nakon porođaja sa bebom, i u tom smisli je važno preduzeti sve mere zaštite.
NE PROPUSTITE: Pouzdani znaci da ste dobar roditelj svom detetu
Nadamo se da su vam ove informacije bile od koristi. #OstaniKodKuće
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari