Pošto se blizi Nova godina, ovo je idealan period za smišljanje novih ciljeva za sledeću godinu, ali i vreme kada treba sumirati utiske o ovoj godini. Ušuškajte se u vaše omiljeno mesto u kući i uz topao čaj razmislite o tome šta ste sve postigli u ovoj 2019. godini, koliko je dobrih stvari donela a koliko loših? Kada dobro promislite o njima i izvučete određenu poruku, znaćete šta je to što želite da promenite i postignete u sledećoj godini. Zbog toga sebi pripremite i sveščicu u koju ćete zapisati sve svoje ciljeve i način na koji ćete ih ostvariti.
U nastavku pogledajte na koji način pravilno da postavite i ostvarite zacrtane ciljeve.
NE PROPUSTITE: Lični spisak želja koji morate ispuniti sebi ove jeseni
Prvi korak u postavljanju ciljeva jeste ralikovanje kratkoročnih i dugoročnih. Kratkoročni ciljevi obuhvataju, kao što im i samo ime kaže, ciljeve u kratkom vremenskom periodu koji su lakši za ostvarivanje i tiču se najčešće nedeljnih i mesečnih planova. Za njihovo ostvarivanje ključna je dobra organizacija. A sve o dobroj organizaciji i načinu na koji se organizovati možete pročitati OVDE. Dugoročni ciljevi zahtevaju mnogo više vremena, snage i motivacije za njihovo ostvarivanje. Zato pratite sledeće korake:
1. POSTAVLJANJE CILJEVA
Prvi korak svakako jeste pravilno postavljanje ciljeva. Nije dovoljno zamisliti samo određeni cilj. On pored toga mora biti precizno definisan na sledeći način: Kao primer uzećemo cilj zaposlenja - Želim da dobijem posao u struci do 01.05.2020. do 12h. Naučno je dokazano da su ljudi koji su na ovaj način postavljali ciljeve bili uspešniji od onih koji to nisu uradili. Dakle, precizno definišite sve vaše ciljeve na ovaj način. Trudite se da budete realni prema sebi i procenite koliko će vam zaista biti potrebno vremena i uslova za njegovo ostvarivanje. Ovakav način postavljanja ciljeva uticaće na vas pozitivno i stvoriće u vama dozu odgovornosti za njihovo ispunjenje.
2. NA KOJI NAČIN IH OSTVARITI
Drugi korak obuhvata promišljanje oko realizacije ciljeva, odnosno uslove koji su vam potrebni da biste ih ostvarili. Razmislite o svim mogućim opcijama koje imate i odlučite se za one koje su vama najlakše. Upotrebite svu moguću pomoć koju imate na raspolaganju. Ovaj deo oduzeće vam više vremena od ostalih koraka, ali bitno je da ga što bolje osmislite jer je ovo i najvažniji deo.
3. RASPARČAVANJE
Sledeći korak jeste podela jednog cilja na više malih koraka. Kada ste razmislili o tome na koji način možete ostvariti zadati cilj prelazite na njegovo rasparčavanje. U zavisnosti od zahtevnosti vašeg cilja zavisiće i broj manjih koraka i vreme za njihovo izvršavanje. Bitno je da se kod rasparčavanja cilja oslanjate na vreme koje ste prvobitno zadali kao vaš rok za izvršenje. Ukoliko je vaš cilj da završite određeni kurs ili fakultet, vaši mali koraci obuhvataće količinu ispita koje morate položiti u određenom vremenskom roku, dok će mali koraci na dnevnom nivou biti broj strana koje treba da naučite.
4. KAKO OSTATI DOSLEDAN I MOTIVISAN
Pošto ciljevi na godišnjem nivou zahtevaju jako puno vremena i snage potpuno je normalno da će vam o udređenom trenutku pasti motivacija za njihovo ostvarivanje, ali možda nećete imati i snage. Kako biste se izvukli iz tog stanja poslužite se jednim trikom: Na malu karticu napišite sve vaše ciljeve pored kojih ćete u zagradi napisati zbog čega želite da ih ostvarite. Svaki put kada vam ponestane motivacije uzmite tu karticu i pročitajte je. Ona će vam poslužiti kao idealan podsetnik koliko su vam stvari koje ste zacrtali bitne. Videćete da će vam se odmah motivacija popeti na viši nivo. Poželjno je da vašu karticu držite na nekom mestu koje će biti uvek uz vas (novčanik) i vaše ciljeve pročitate ujutru kada ustanete ili uveče pred spavanje.
Nemojte odustati od vaših ciljeva, budite uporni i trudite se! Sada papir i olovku i ruke i napišite vaše ciljeve za sledeću godinu!
Srećno!
NE PROPUSTITE: Jutarnje stranice - kako da povećate produktivnost, fokus i sreću za 15 minuta
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari