Nabavka namirnica znači da ih negde moramo i skladištiti. U toku letnjih meseci, često sve što kupimo pokušavamo da potrpamo u frižider, kako bismo namirnice zaštitili od visokih temperatura. Kada nam ostane viška prilikom pripreme ručka, sve ostatke ćemo najčešće staviti u kutiju i onda u frižider. S druge strane, postoji hrana kojoj ne odgovara tako niska temperatura. U nastavku teksta saznajte koju hranu nikada ne bi trebalo držati u frižideru.
NE PROPUSTITE: Hrana za koju nismo znali da može biti smrtonosna
1. Krompir
Krompir bi trebalo skladištiti na hladnom i mračnom mestu, ali je frižider previše hladan. Na tako niskim temperaturama, dolazi do razgradnje skroba, što stvara vodenastu teksturu, koja može uticati na ukus krompira. Na ukus krompira dodatno utiče i pretvaranje skroba u šećer, pod dejstvom vrlo niskih temperatura.
2. Crni i ljubičasti luk
Crni luk ne bi trebalo držati u frižideru, jer će postati buđav i mekan. Bolje ga je držati na sobnoj temperaturi, ali skloniti sa direktne sunčeve svetlosti. Ukoliko vam je ostalo malo oljuštenog i isečenog luka posle pripreme ručka, možete ga staviti u kesicu i ostaviti u frižider, u ladicu za povrće.
3. Beli luk
Beli luk će izgubiti svoju aromu ako se nalazi u frižideru. Beli luk držite na suvom i hladnom mestu, uz odgovarajuću ventilaciju. Papirna kesa je odlična za skladištenje belog luka. Imajte na umu da će beli luk polako početi da gubi aromu, čim je glavica načeta. Zbog toga pokušajte da iskoristite čenove u narednih 10-ak dana.
4. Dinja
Mada uvek požurimo da rashladimo dinju pre jela, eksperti tvrde da je dinja najukusnija kada je na sobnoj temperaturi. Isto se odnosi i na lubenicu. Pojedina istraživanja čak napominju da će dinja u frižideru gubiti svoja svojstva antioksidansa, pa je konzumacija dinje sobne temperature i zdravija. Ukoliko ste načeli dinju, možete je sačuvati u frižideru 3-4 dana.
5. Med
Ako se med nalazi u frižideru, dolazi do kristalizacije, postaje čvrst i gotovo ga je nemoguće koristiti. Med na sobnoj temperaturi može stajati veoma dugo. Ukoliko je došlo do kristalizacije, med možete vratiti u tečno stanje tako što ćete teglu zagrejati u vrućoj vodi.
6. Hleb
Da bi sprečili pojavu buđi, ponekad hleb stavimo u frižider. Iako će niske temperature pomoći u tom smislu, hleb smešten u frižider će postati veoma suv. Hleb će trajati najduže ako ga držite u posebnoj posudi za hleb ili u ostavi. Ukoliko želite da produžite svežinu hleba, zamrznite ga i onda upotrebite po želji.
NE PROPUSTITE: Indeks telesne mase - kako da izračunate i tumačite BMI
Ako ste do sada ovu hranu stavljali u frižider, nadamo se da ćete, nakon čitanja ovog teksta, pronaći neko drugo mesto za skladištenje. Frižider je nezamenjiv, pogotovo u toku vrelog leta, ali pojedina hrana prosto ne prihvata niske temperature. Znate li vi za još neke namirnice koje ne bi trebalo držati u frižideru?
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari