Kada neko mnogo radi, obično za njega kažemo da je vredan. Neko ko je vredan, uvek spreman na akciju, ko se ne libi dodatnih sati provedenih na poslu, pravi je primer radnika kojeg svaki poslodavac želi. Ipak, kao i u većini drugih stvari, i u radu bi trebalo biti umeren. Danas, razvojem tehnologije, putem laptopa, tableta ili telefona, raditi možemo gotovo bilo kada i bilo gde. Ipak, pored svih ovih prednosti, previše rada može dovesti do neželjenih posledica, a jedna od njih je i sindrom izgaranja. Kako da prepoznate radoholičara i da li i vi posedujete neke simptome, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: ASMR i Mukbang - novi sajber trendovi koji menjaju našu stvarnost
Sve više usvajamo devizu "vreme je novac", pa ne čudi da ljudi polako opuštanje ili viđanje s prijateljima, zamenjuju prekovremenim satima u kancelariji. Eksperti smatraju da su radoholičari osobe koje rade intenzivno i kompulzivno i ne umeju da se odvoje od posla ili zadatka. Međutim, nailazimo na poteškoću u razlikovanju vrednog radnika i radoholičara.
Da bismo lakše identifikovali radoholičara, norveški naučnici su specifikovali simptome i karakteristike. Naučnici sa Univerziteta u Bergenu, sačinili su skalu, prema kojoj mogu utvrditi da li i u kojoj meri je neko radoholičar. Pretpostavke iz skale su sledeće:
1. Razmišljate kako da što više svog slobodnog vremena iskoristite za rad
2. Mnogo više vremena provodite radno, nego što ste to inicijalno isplanirali
3. Radite kako biste izbegli osećaj krivice, anksioznosti, bespomoćnosti i depresije
4. Drugi su vam sugerisali da smanjite tempo kojim radite, ali ih niste poslušali
5. Ako niste u mogućnosti da radite, osećate stres
6. Rad je prvi na listi prioriteta, ispred hobija, opuštajućih aktivnosti i treninga
7. Toliko radite, da rad počinje negativno da utiče na vaše zdravlje
Ukoliko je vaš odgovor na ove pretpostavke "da" ili "često", postoji mogućnost da ste radoholičar.
Karakteristične osobine radoholičara su altruizam, kao i skromnost. Radoholičari su ponekad nervozni, impulsivni, pa i neprijatni. Uglavnom su invetntivni i najčešće spremni na akciju. Radoholičari često svoj posao stavljaju ispred odnosa sa prijateljima i porodicom, pa i ispred sopstvenog zdravlja. U kraćem vremenskom periodu, radoholičar će biti izrazito produktivan, međutim dugoročno - doći će do sindroma izgaranja. Što više radi, pojedinac će zaraditi i više para, međutim, ubacivanjem radnih sati tamo gde im nije mesto, osoba gubi i mogućnosti i opcije za trošenje stečenog bogatstva. Dugogodišnji radoholičar može izazvati neželjene dugoročne posledice po svoje zdravlje - kako fizičko, tako i mentalno.
NE PROPUSTITE: Kako da smanjite troškove putovanja
Kao i svaki oblik zavisnosti, i za radoholičara postoji određeni tretman. Pomoć možete pronaći u grupama anonimnih radoholičara. Pomoć psihoterapeuta je takođe jedna od opcija. Tokom seansi, psihoterapuet vas upoznaje sa strategijama koje će vam omogućiti da se odvojite od posla, pronađete vremena za sebe i uspostavite izgubljenu vezu sa najbližima. Iako je kod nas biti radoholičar često kategorizovano kao vrlina, preterivanje u poslu daće suprotne rezultate - opadanje produktivnosti i kreativnosti i gubitak veze sa realnošću.
NAJPOPULARNIJI Komentari