Tokom života stičemo znanja za koja se nadamo da nam nikada neće biti potrebna. Jedno od takvih znanja jeste i Hajmlihov zahvat - pomoć osobi ako dođe do gušenja. Gušenje hranom se dešava mnogo češće nego što smo svesni, a posledice mogu biti mnogo teže od zakašljavanja i bola u grlu. U većini slučajeva hitna pomoć ne može stići na vreme, pa je vaša sudbina i sudbina vaših bližnjih prepuštena sposobnostima okoline. Kako da izvedete Hajmlihov zahvat, koji bi vama ili nekom dragom mogao spasiti život, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kako da steknete navike koje pozitivno utiču na raspoloženje
Ukoliko pravilno izvedete Hajmlihov zahvat, podići ćete dijafragmu, što će rezultirati izbacivanjem vazduha iz pluća. Na ovaj način će i komad koji dovodi do gušenja, biti izbačen zajedno sa vazduhom. Hajmlihov zahvat se razlikuje ukoliko ga primenjujete na odrasloj osobi ili trudnici. Ovaj zahvat možete izvesti i na sebi.
U slučaju da je osoba koja se guši svesna i kašlje, strani objekat koji stvara probleme, može izbaciti i sama. Pružite pomoć što pre ukoliko osoba ne kašlje, ne može da diše ili priča, ili rukama poziva u pomoć ili se drži za vrat. Jedna osoba bi odmah trebalo da pozove hitnu pomoć. Druga osoba bi trebalo da započne proceduru Hajmlihovog zahvata:
1. Recite osobi da ustane
2. Stanite iza osobe koja se guši
3. Nagnite osobu napred i 5 puta je udarite po leđima osnovom šake
4. Ruke postavite oko struka osobe koja se guši
5. Stegnite ruku u pesnicu i postavite je tačno iznad pupka
6. Drugom rukom uhvatite pesnicu i povucite ka unutra i gore istovremeno. Izvedite 5 ovakvih poteza.
7. Nastavite sa ponavljanjem dok god osoba ne izbaci komad koji ju je gušio i dok ne počne da diše i kašlje
Ako se guši trudnica, ruku morate postaviti nešto više na torzu, oko sredine grudnog koša. Ako je osoba bez svesti, postavite je u ležeći položaj i pokušajte da prstima očistite disajne puteve.
U slučaju da ste sami i gušite se, postupak je drugačiji:
1. Ruku stisnite u pesnicu i postavite je iznad pupka
2. Drugom rukom uhvatite pesnicu i gurajte istovremeno ka unutra i ka gore. Ponovite potez 5 puta.
3. Ponavljajte postupke dok god ne izbacite objekat koji je stvarao problem i ne počnete normalno da dišete i kašljete
Možete koristiti i predmete poput ivice stola ili naslona stolice, kako biste pogurali vazduh i komad koji vas guši.
NE PROPUSTITE: Jednostavne navike za bolju samodisciplinu
Nakon što izvedete zahvat i komad je izbačen napolje, svakako zatražite medicinsku pomoć za osobu koja se gušila. Moguće je da je objekat ili čak i zahvat, izazvao fizička oštećenja u grlu. Medicinari će proveriti i disajne puteve, da biste bili sigurni da ne postoji još komadića, koji bi kasnije mogli dovesti do gušenja. Nadamo se da Hajmlihov zahvat i stečena znanja nikada nećete morati da primenite, ali je svakako bitno da budete upućeni u prvu pomoć za slučaj nužde.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari