Kada smo raspoloženi, sve nam nekako ide lakše: poslove lakše obavljamo, obaveze ispunjavamo bez mnogo truda, prija nam društvo, osećamo se odmorno. Kada se dan ne odvija onako kako smo planirali, nismo raspoloženi, pa svaki novi problem deluje nerešivo i složeno. Iako na raspoloženje nije moguće uvek uticati, postoje određne navike koje, ako ih usvojimo, deluju pozitivno na nas. Ove navike pomoći će nam da dan započnemo pozitivno i raspoloženo, a ukoliko i dođe do promene planova ili neočekivanih ishoda, situaciju ćemo lakše prihvatiti. Koje navike pozitivno utiču na raspoloženje, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kako da pozirate - vodič za savršen selfie
1. Vežbajte tri puta nedeljno
Trening ima brojne prednosti: jača mišiće, održava zdravlje kostiju, balansira željenu težinu, povećava nivo energije i deluje na sposobnost izbegavanja povreda. Trening prilagodite svojim potrebama i mogućnostima. Serije možete rasporediti po danima i grupama mišića ili možete preći sve grupe mišića za vreme svakog treninga. Pored dejstva na fizičke sposobnosti, vežbanje utiče i na našu psihu. Nakon vežbanja osećamo se energičnije i odmornije, što će uticati i na raspoloženje. Trening i pojačana fizička aktivnost utiču i na spavanje, pa ćete posle treninga, koji vas je dobro izmorio, sigurno imati i čvrst san.
2. Postavite 3-4 dnevna prioriteta
Ispostavilo se da je ovo najbolja strategija za postizanje svih zacrtanih ciljeva. Da bismo ostvarili rezultate, moramo da se fokusiramo. Fokus je moguć samo na nekoliko stvari u isto vreme, pa je najvažnije odrediti prioritete. Nakon što odredite prioritete, znate svoje ciljeve i možete da kontrolišete situaciju. Krupne mesečne ili godišnje ciljeve, razbijte na sitnije dnevne. Dnevne ciljeve rasporedite na zadatke i utvrdite njihov prioritet.
3. Čitajte 60 minuta dnevno
Iako s pojavom interneta i televizije, čitanje nekako pada u drugi plan, ne dozvolite čitalačku blokadu. Čitanje je vrlo važno za sticanje i održavanje vaših kognitivnih sposobnosti. Čitanje će potpomoći i vaš proces razmišljanja, kao i pisanja i pamćenja. Moglo bi se reći da je čitanje trening za vaš intelekt.
4. Spavajte 7-8 sati noću
Ponekad je nemoguća misija da sve obaveze i spavanje uklopimo u jedan dan. Ipak, nemojte žrtvovati sate za odmor. Iako deluje da vam je i 5 sati dovoljno, potrudite se da bar vikendom uhvatite i koji sat više. Kao što dragocene uređaje ponekad isključimo, da se ne bi pregrejali, našem telu je neophodan odmor kako bi nastavilo da idealno funkcioniše.
5. Šetajte 30 minuta dnevno
Iako ste već odradili trening, šetnja je ipak nešto malo više od fizičke aktivnosti. Šetnja nam dozvoljava da razbijemo dnevnu rutinu. Radni dani uglavnom liče jedni na druge, pa utiču negativno na naše raspoloženje. Šetnja će u dan uneti malo svežine, a čak i šetnja istom rutom, svaki put će doneti nove doživljaje. Iskoristite šetnju parkom, šumom ili trotoarom i budite sami sa svojim mislima. Ukoliko vam više odgovara, prošetajte u paru ili sa društvom. Šetnja će vas razdrmati i izvući iz još jednog dosadnog dana.
NE PROPUSTITE: Kako da racionalno raspolažete namirnicama
Usvojite pozitivne navike i sigurno ćete posle nekog vremena uočiti i promene u svom ponašanju i raspoloženju. Sitne promene i navike koje ne oduzimaju previše vremena u toku dana, mogu dati odlične rezultate. Iskoristite lepo vreme, zaputite se u šetnju, ponesite sa sobom knjigu i odmorite se.
NAJPOPULARNIJI Komentari