Iako je zastupljeno mišljenje da sami biramo da li ćemo biti ranoranilac ili "noćna ptica", istina je ipak malo drugačija. Naime, istraživanja pokazuju da pojedinci jednostavno više uživaju u jutru, tada imaju najviše energije i bude se puni elana, dok je drugima teško da rano ustanu, kreativniji su noću i ležu u krevet kasno. Pored ove sasvim očigledne razlike, postoje i druge karakteristike koje odlikuju ranoranioce i one koje se vezuju za noćne ptice. Kako da znate da li ste ranoranilac ili "noćna ptica" i šta to govori o vašem karakteru i osobinama, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kako da maksimalno iskoristite prostor u koferu
Naučne studije čak pokazuju da genetika određuje da li ćemo postati ranoranilac ili "noćna ptica". Naime, ako su naši roditelji ranoranioci, velika je šansa da ćemo i mi to postati. Ono što je poznato, jeste da i ranoranioci i "noćne ptice" poseduju vrline, ali i slabosti:
1. Ranoranioci su uporni perfekcionisti, "noćne ptice" su ambiciozne
Prema istraživanju Univerziteta u Barseloni, ranoranioci su uporniji i manje su skloni da osete zamor, frustraciju i poteškoće. "Noćne ptice", s druge strane, su ekstravagantne, impulsivne, kreativne i uvek u potrazi za nečim novim. Dok je ranoraniocima cilj stabilnost, "noćne ptice" žude za uzbuđenjem.
2. Ranoranioci se bude sa osmehom, "noćne ptice" su ujutru mrzovoljne
"Noćne ptice" će odugovlačiti jutarnje ustajanje iz kreveta koliko god mogu, a kad ustanu neće biti baš raspoložene. Ranoranioci se bude s osmehom, pozdravljaju sunce i odmah su spremni za akciju. Ranoraniocima budilnik često i nije potreban, jer se probude i pre nego što je potrebno. Jutro je za ranoranioce najproduktivnije. "Noćne ptice" takvu euforiju dožive tek oko 18h.
3. Ranoranioci uživaju u čaju, "noćne ptice" preferiraju alkohol
Naravno, u ovom slučaju ne govorimo o alkoholizmu, nego o povremenom uživanju u čaši dobrog vina. Prema istraživanjima, "noćne ptice" konzumiraju i više kofeina iz kafe i gaziranih napitaka, a sklonije su konzumaciji alkohola i zavisnosti od nikotina.
4. Ranoranioci su kreativniji uveče, "noćne ptice" ujutru
Iako zvuči kontradiktorno, naučnici kažu da svoj "boost" kreativnosti, osobe doživljavaju u periodu kada nisu najodmornije i spremne za akciju. Analitičke probleme i zadatke, pojedinci će optimalno rešiti u vreme kada su najodmorniji - dakle ranoranioci ujutru, "noćne ptice" posle 18h. Međutim, kada su kreativni zadaci u pitanju, situacija je sasvim obrnuta.
5. Ranoranioci uživaju u doručku - "noćne ptice" u večeri
Sati u kojima se osećamo najodmornije utiču na raspoloženje i stimulaciju, ali i na naš izbor obroka. Dok ranoranioci uživaju u zdravom doručku uz šolju čaja, "noćne ptice" će često preskočiti doručak (jer već kasne). Za "noćne ptice" su večera i obroci u toku dana, pravo uživanje u ukusu. "Noćne ptice" će imati nekoliko velikih obroka u toku dana, što može negativno uticati na probavni trakt.
NE PROPUSTITE: Neuromarketing - zašto uvek potrošite više novca nego što ste planirali
Bilo da ste u sebi prepoznali ranoranioca ili "noćnu pticu", ove pretpostavke nemojte uzimati zdravo za gotovo. Svaka kategorizacija koja sve ljude deli u samo dve grupe, verovatno broji ogroman broj izuzetaka. Ono što je važno jeste da slušate svoje telo i pratite svoj bioritam.
NAJPOPULARNIJI Komentari