Malo ljubomore je zdravo za vezu - ako vas uopšte ne bi zabolelo što vaš partner kvalitetno vreme više provodi s nekim drugim, veza verovatno zapada u krizu. Znakove ljubomore kod partnera, ukoliko su umereni, druga strana ponekad smatra simpatičnim i dokazom ljubavi. Ipak, ako ljubomora postane vrlo izražena, toliko da narušava odnos sa partnerom, posledice mogu da budu ozbiljne - kako po opstanak odnosa, tako i po mentalno zdravlje oba partnera. Kako ljubomora utiče na mentalno zdravlje, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Da li su zajednička interesovanja ključna za zdravu vezu
Partner koji trpi izlive ljubomore, oseća da je kontrolisan i da su mu nametnuta ograničenja. Uskraćivanje slobode kod osoba izaziva osećaj besa i zameranja. Osoba oseća da se svaki njen potez i svaka reč dodatno analiziraju, da ga partner stalno optužuje i napada. Ispadi ljubomore u javnosti, često izazivaju i osećaj sramote, jer okolina dobija uvid u intimne probleme para. Na kraju je moguća i sumnja u sebe - partner se stalno preispituje čime je zaslužio toliko nepoverenje.
Partner koji oseća ljubomoru takođe pati. Često je reč o osobi koja ima brojne nesigurnosti, nema samopouzdanja i smatra da je niko ne može voleti. Zbog gomile nesigurnosti, ljubomornoj osobi je potrebno neprestano dokazivati ljubav. Komplimenti i znaci pažnje mogu da izglade situaciju, ali deluju kratkoročno. Nakon toga se osoba ponovo vraća svojim sumnjama. Ovakvo ponašanje obično vuče korene iz detinjstva, kada je osobi uskraćivana ljubav roditelja ili pažnja prijatelja.
Retko se dešava da su oba partnera u vezi vrlo ljubomorna. Ako se susreću sa problemom ljubomore, obično je jedan partner izrazito ljubomoran, dok drugi trpi posledice ljubomore. Svađe i rasprave su česte, a pauze u prepirci nastaju samo u momentima kada se druga strana preda i reši da ignoriše svoje prijatelje i druge bliske osobe, kako bi što više vremena posvetio ljubomornom partneru.
Stručnjaci su definisali i znakove koji pokazuju da u ljubavnom odnosu između partnera postoji intenzivna ljubomora:
1. Partner oseća da mu je ograničena sloboda zbog ljubomornog ponašanja osobe s kojom je u vezi
2. Ne postoji poverenje - ljubomorni partner stalno traži dokaze da je prevaren (proverava telefone, kompjuter, raspituje se...)
3. Par se neprekidno svađa zbog ponašanja jednog od partnera i vremena koje provodi sam ili u društvu drugih
4. Međusobno optuživanje za varanje
5. Partner koji trpi ljubomorno ponašanje se oseća beznadežno i kontrolisano. Gotovo da smatra da bi, ako trpi takvo ponašanje, verovatno i trebalo da ponađe nekog s kim će prevariti osobu s kojom je u vezi.
NE PROPUSTITE: Kada i kako da se upustite u novu vezu nakon raskida
Iako ljubomora deluje kao neizbežan deo svake veze, lako možemo zaključiti da intenzivna ljubomora može nepovoljno psihofizički da utiče na zdravlje partnera. Ni ljubomoran partner, ni partner koji prolazi kroz ljubomorne ispade, više ne osećaju sreću i ponos. Posle brojnih svađa, partner postaje osoba kojoj se više ne radujemo, koja nam izaziva probleme i koja daje negativan efekat na naše mentalno zdravlje. Ukoliko u svojoj vezi prepoznajte neke od navedenih znakova, predlažemo da zakažete bračno savetovanje i pokušate ponovo da izgradite poverenje. Samim tim što ste spremni na ovakav korak, pokazujete partneru da vam je zaista stalo i da vidite zajedničku budućnost. Na rešavanju problema ljubomore potrebno je raditi dugo i uporno, ali se trud na kraju isplati.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari