Pojedinci tvrde da se suprotnosti privlače, dok su drugi sigurni da je naša srodna duša samo blago izmenjena verzija nas samih. I jedni i drugi imaju zdravorazumske argumente u rukavu, a rezultat varira od slučaja do slučaja. Ipak, kada je reč o interesovanjima, govorimo o hobijima, željama i zanimanjima, na koja partnera troši veliki deo svog vremena i svojih kapaciteta. Da li su zajednička interesovanja ključna za zdravu vezu, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kada i kako da se upustite u novu vezu nakon raskida
Kada su partneri osobe suprotnog pola, često se desi da ne dele sva interesovanja. Ovakva situacija se može objasniti prirodom koja karakteriše rodno određenje, kao i načinom odgoja. Vremenom, u tinejdžerskom dobu i nešto kasnije, osoba bolje upoznaje svet oko sebe i samu sebe, pa kao individua, bez pritiska društva, zaključuje o svojim interesovanjima. U ovim slučajevima je rodna podela interesovanja manje izražena. Ipak, koliko god da individualno odlučujemo o svojim interesovanjima, osnova uglavnom ostaje ista - muškarci i žene često nemaju ista interesovanja.
Opšte je prihvaćena razlika između "muških" i "ženskih" razgovora, pa se ističe razlika u temama kojih se sagovornici dotiču. Za "ženske" razgovore se uglavnom vezuju teme poput dubokih osećanja, razgovora o ljubavnom statusu i emotivnim planovima, dok se "muški" razgovori odlikuju pričom o poslu, sportu i konkretnim planovima. Budući da su sve generalizacije opasne i nisu objektivne, svaku uopštenu stavku bi trebalo uzeti sa zadrškom. Na kraju dana, nalazimo se u društvu partnera i tada dolazi do izražaja naša kompatibilnost. Naime, nije neophodno sasvim izmeniti svoje želje i interesovanja i prilagoditi ih partnerovima, da bi veza ostala uspešna. Rešenje je u kompromisu. Bilo da ste se tek zaljubili, ili veza traje već neko vreme, postoji razlog zašto ste privlačni jedno drugom. Velika je verovatnoća da vam se većina stavova, ali i pojedina interesovanja, slažu od samog početka. U suprotnom, usled stalnih svađa, veza ne bi mogla ni da opstane. Ukoliko saznate za neki hobi svog partnera, koji vam nikada ranije nije delovao zanimljivo, svakako se okušajte u toj aktivnosti. Moguće je da se u vama krije pravi majstor.
S druge strane, ako ne uživate u nekoj aktivnosti koja je partnerovo interesovanje, to je sasvim opravdano i normalno. Ne morate usiljeno sebe naterati i glumiti da uživate. Partner bi trebalo da razume vaš stav, a i vi bi trebalo da razumete partnera, ako ne deli vaš entuzijazam po pitanju određenog hobija ili aktivnosti. Ako primećujete da je partneru do nečega posebno stalo, svakako se potrudite da budete upućeni i zainteresovani, ali nemojte sebi stvarati pritisak. Reč je o osobi koju volite i logično je da želite da budete uključeni u sva polja njenog života, ali ste istovremeno i individua, sa sopstvenim željama, potrebama i interesovanjima. Kao i u toliko drugih slučajeva, otvoren razgovor o svemu, može razrešiti situaciju. Popričajte o svojim interesovanjima, saslušajte partnera. Tako ćete se bolje upoznati i razumeti stanovišta druge strane.
NE PROPUSTITE: Kako da pomognete bliskoj osobi da lakše prebrodi raskid
Ako je partneru potrebna podrška i maksimalno se potrudi da vama približi svoje interesovanje, i vi se potrudite da takav gest ispoštujete. Ako partner ima omiljeni fudbalski klub za koji navija od malih nogu i zamoli vas da jednu utakmicu odgledate s njim - učinite mu to, čak i ako niste ljubitelj fudbala. S druge strane, ako je vama kupovina razbibriga i želite da vam ponekad pravi društvo, partner bi trebalo da pristane. Nije čak reč ni o klasičnim ustupcima, budući da provodite kvalitetno vreme zajedno i stvarate zajedničke uspomene. Ako je veza zasnovana na uzajamnom poštovanju, pa i poštovanju međusobnih razlika, pojedina interesovanja koja ne delite, neće dovesti do kraha vašeg ljubavnog odnosa.
NAJPOPULARNIJI Komentari