Svima nam se desi da ne gledamo baš uvek sastav krema i preparata za lice koje koristimo bilo povremeno, bilo u okviru svoje svakodnevne rutine. Takođe, ruku na srce, često nismo sigurni i kad pročitamo sastav, čemu baš svaki od tih sastojaka služi, osim što nam je poznato njih par o kojima se u beauty industriji najviše govori. Svakako, to je i te kako važno, kako bismo znali da smo izabrali pravi preparat za svoju kožu. Pored kolagena i hijalurona, o kojim se najviše priča, ništa manje važan nije ni retinol.
U nastavku vam otkrivamo šta sve treba da znate o retinolu u nezi kože lica.
NE PROPUSTITE: Estetski tretmani koji će u 2019. biti u fokusu
Ono što ste možda već znali jeste da je retinol je čest sastojak anti-age preparata jer ima uticaj na smanjenu vidljivost bora i sitnih linija. I ne samo to, osim što je fantastična u borbi protiv bora, retinol je odličan i kada se radi o problemima kože poput akni, kao i hiperpigmentacije.
Ono što je takođe potrebno da znate jeste da je retinol jedinjenje koje je zapravo derivat vitamina A, a znamo da je vitamin A posebno važan kada je nega u pitanju, jer je on sastavni deo naše kože. Ono što mnoge zbunjuje jeste da se retinol prvobitno koristio u lečenju upalnih procesa na koži koji rezultiraju pojavom akni, međutim posle su uočena i njegova izrazita anti-age svojstva.
Takođe, postoji retinol koji se dobija na recept, i nalazi se u bočicama, a prepisuje ga lekar tj. dermatolog najčešće u slučaju izraženih akni, kao i već pomenute hiperpigmentacije, jer osim što suzbija upalne procese, takođe deluje i na ujednačavanje tena same kože, tj. normalizuje pigment. Ovakav, koncetrovan retinol ipak ne smete da uzimate na svoju ruku, bez konsultacije sa dermatologom. U suprotnom, možete izazvati iritaciju.
Sa druge strane, kada je anti-age nega u pitanju, retinol je sadržan u blažem obliku, kao jedan od sastojaka, ali je takođe jako učinkovit.
Foto: izvor
Kako retinol zapravo deluje? Ovaj sastojak za sebe veže ćelije kože i ubrzava njihovo obnavljanje - proces obnavljanja ćelija se s godinama usporava. U prevodu on ubrzava smenjivanje onih ćelija koje su na površini kože lica, i tako doprinosi mladalačkom izgledu. On čini da se brže "oslobodi mesto" za "mlađe" ćelije.
Kada je najbolje početi sa korišćenjem krema koje sadrže retinol? Kako dermatolozi kažu - već s početka 30-tih. Posebno je važno da ga u sebi sadrže noćne kreme za lice, jer se proces obnavljanja ćelija upravo preko noći i dešava! Da budemo precizniji, nije poželjno da dnevne kreme u sebi sadrže retinol, jer on ne reaguje najbolje na izlaganje suncu, pa bi moglo doći do sasvim suprotnog efekta od onog koji priželjkujemo.
Na oprezu treba da budu i oni koji imaju izuzetno osetljivu kožu, rozaceu i sl, odnosno treba prvo da se konsultuju sa dermatologom, i uvek koriste retinol u kombinaciji sa snažnim sredstvima za hidrataciju kože.
NE PROPUSTITE: Kada treba da izbegavate alkohol u nezi lica, a kada vam koristi
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari