Higijena zuba je nešto o čemu treba da vodimo računa svakodnevno, a zdravlje zuba tema koja se tiče ne samo estetike, već celokupnog zdravlja organizma, s obzirom na to da zubi koji se kvare imaju veoma širok uticaj i na funkcionisanje drugih organa. Tako je, na primer, dokazano, da su pojedine bolesti creva i sistema za varenje u direktnoj vezi upravo sa stanjem zuba i desni. Zato je važno da se posvetimo ovoj temi, a osim redovnog pranja zuba ujutru i uveče, kao i čišćenja zuba dentalnim koncem, postoje i drugi načini da se nega unapredi, tj. da sprečite da vam se zubi kvare.
Više na ovu temu i šta predlažu stomatolozi, u nastavku.
NE PROPUSTITE: Upotreba avokada u službi lepote - sve što treba da znate
Ispiranje usta uljem!
Foto: izvor
Ukoliko niste čuli za ovu delotvornu metodu, predlažemo da je isprobate što pre! Odlična je za održavanje higijena cele usne duplje, jačanje desni i zuba, efikasna je protiv neprijatnog zadaha iz usta, ali što je najvažnije - utiče na to da se ceo organizam oslobodi od toksina.
Najbolje je da to činite pomoću maslinovog ili kokosovog ulja, mada mnogi predlažu i obično suncokretovo ulje kao delotvorno. Ovu metodu primenjujete jednom dnevno, najbolje ujutru, a više o ovoj temi pročitajte na sledećem LINKU.
Perite ne samo zube, već i jezik
Ujutru čim se probudimo, peremo zube, i uveče pred spavanje činimo isto, i to su dva puta u toku dana koja nikad ne treba preskočiti kada je higijena zuba u pitanju! Zubi se peru potezima od desni na dole, ili na ore ako se radi o donjoj vilici, ali ono što je takođe veooooma bitno jeste da je potrebno pomoću četkice oprati i jezik: na jeziku se i te kako skupljaju bakterije i toksini, i ovo je ritual u okviru pranja zuba koji takođe ne smete da preskočite!
Obratite pažnju na stanje desni
Kada je higijena zuba u pitanju, ne svodi se sve samo na same zube, odnosno na to da sprečimo pojavu karijesa. Za zdravlje zuba je ključno i stanje desni. Zato sve vreme treba da pratite da li izgledaju uobičajeno, ili su možda upaljeni, kada su uglavnom i bolni na dodir ili tokom pranja, da li se crvene, da li možda krvare, i naročito da li se povlače. Svaka od ovih situacija nalaže da se javite stomatologu, jer može se raditi o početku procesa kao što je paradontopatija, koja se u kasnijim fazama može završiti i klimanjem i ispadanjem zuba!
Pijte zeleni ili crni čaj
Ukoliko nemate taj običaj, savet je i da u svoju redovnu dnevnu rutinu uvedete i ispijanje čaja, i to konkretno zelenog ili crnog, jer je dokazano da biljka koja se u ovom čaju nalazi - Cameilla sinensis, ima fantastičan uticaj na jačanje i zdravlje zuba.
Ipak, budite oprezni, u crnom i zelenom čaju ima ne tako malo kofeina, te ne bi trebao da pijete više od maksimalno dve šoljice dnevno,a ovi čajevi mogu biti i odlična zamena za kafu!
Jedite hranu koja unapređuje zdravlje zuba
Da li znate koje namirnice su posebno dobrte za zdravlje zuba? Pretpostavljamo da znate da one pre svega podrazumevaju mlečne proizvode, jer su bogati kalcijumom, ako što su sir, mleko itd, ali priča se ne završava ovde. Susam je takođe prebogat kalcijumom!
Dalje, nadamo se i da redovno jedete jabuke, jer osim što povoljno utiče na izbeljivanje zuba, takođe podstiču i produkciju pljuvačke, što smanjuje prisustvo bakterija u usnoj duplji.
Ne zaboravite na konac za zube
Foto: izvor
Pranje zuba četkicom nije dovoljno. Ostaci hrane se zavuku u procepe između zuba, te se tu ubrzano razvijaju i bakterije, ukoliko ih ne uklonite. Zato je konac za zube nezaobilazan! Takođe, danas postoji i opcija interdentalnih četkica, koje služe istoj svrsi.
NE PROPUSTITE: 2 uradi sama zimske maske za negovane i nežne ruke
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari