Više puta smo pisali na temu navika u ishrani, koje bitno određuju naše zdravlje, utiču na to da li smo zadovoljni svojom kilažom, ili bi trebalo da smršamo. U tom pogledu, posebno je važan rad sistema za varenje, koji zavisi od niza faktora - individualnog organizma, stanja metabolizma, godina, pa i pola, ali naravno i od konkretne hrane koju konzumiramo. Tako postoje one namirnice koje se kratko zadržavaju u njemu, i posle kojih možemo brzo osetiti glad, ali isto tako postoje i namirnice koje se znatno sporije vare, i duže nas drže sitima.
A koliko brzo varimo određenu hranu, i koje su namirnice u tom pogledu najbolji izbor, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Top 6 jesenjih namirnica za efikasno skidanje kilograma
Šta je to zapravo vreme varenja? Ono podrazumeva period od unosa hrane, i ceo proces dok se namirnice na razlože na one za nas bitne sastojke, koje se potom iz creva dopremaju u krvotok.
Ukoliko pretežno konzumirate hranu koja se brzo vari, vrlo lako se može desiti da jedete više i češće, jer kao što smo pomenuli, brzo ogladnite. Ono što se u ovom slučaju zapravo desilo jeste to da smo svom organizmu dali trenutni boost energije, kada nivo glukoze u krvi naglo skače. To znači da je naš organizam preplavljen glukozom, te se sav višak pretvara u masti i mi se gojimo.
Sa druge strane hrana koja se sporije vari, postepeno diže nivo glukoze, te se stvara odličan balans kada je energija u pitanju. Međutim, ne treba jesti ni isključivo hranu koja se sporo vari, jer tako sitem za varenje biva opterećen, jer konstantno radi.
Nutricionisti predlažu da u jednom obroku ne mešate namirnice koje se vare brzo sa onima koje se vare sporo, kao i da odmah nakon što konzumirate ove druge, ne jedete one koje se brzo vare, jer sistem za varenje je još uvek "zauzet" prvima.
Naravno, nije uvek lako sve to uklopiti, te obrok u kom vam je zapravo dozvoljeno da jedete različite namirnice u pogledu brzine varenja jeste ručak, kada je sistem za varenje najaktivniji. Doručak i večera treba da budu jednostavniji.
A, evo i koliko je zapravo pojedinim namirnicama potrebno vremena kako bi se okončao proces varenja:
Sveže povrće: 30-40 minuta
Kuvano povrće: 40 minuta
Riba: 45-60 minuta
Salata sa uljem: 60 minita
Skrobno povrće: 1, 5-2 sata
Žitarice: 2 sata
Mlečni proizvodi: 2 sata
Orašasti plodovi: 3 sata
Piletina: 1,5 do 2 sata
Govedina: 3 sata
Jagnjetina: 4 sata
Ćuretina: 5 sati
NE PROPUSTITE: Proteinski šeik sa jabukama i narom - idealna dijetetska užina
Sigurni smo da će vam ove informacije biti od koristi!
Naslovna foto: www.saudevitalidade.com
NAJPOPULARNIJI Komentari