Da li znate šta je Intermittent fasting? Ne bismo ovo mogli nazvati klasičnom dijetom već načinom ishrane. Intermittent fasting, kod nas prevedeno kao privremeni post ili češće dijeta od 8h, podrazumeva da hranu konzumirate samo u određenom vremenskom prozoru. Ne zahteva veliko odricanje, samo vas ograničava i usmerava da planirate obroke u skladu sa načinom i tempom vašeg života. Zvuči idealno zar ne? Posebno za nas koji imamo kasne šetnje do frižidera :) Ako do sada niste imali uspeha ni sa jednom dijetom, dalje u tekstu pročitajte više o režimu ishrane po principu 8/16h.
Za početak hajde da prođemo kroz stručno objašnjenje ove sve popularnije dijete. Intermittent fasting je dijeta koja se zasniva na pravilu "prozora". Ono što je najučastalije jeste 8/16 prozor, mada ima i onih koji primenjuju 4/20 u načinu ishrane. U prvom slučaju, o kome ćemo danas i pisati, podrazumeva se da ćete hranu konzumirati samo 8h u danu, a da ćete ostalih 16 "postiti", otuda i naziv privremeni post. I ako Intermittent fasting ne možemo okarakterisati ni kao dijetu, a ni kao post, benefiti koje ima na regulisanje telesne mase su neosporivi.
Ovakvim načinom ishrane regulisaće se hormoni i enzimi varenja, a pomaže i kod insulinske rezistencije i smanjenja procenta masti u telu.
Šta je 8h?
To je čuveni prozor. Vreme u koje možete slobodno olanirati obroke. Naravno, nije na odmet da pomenemo da i ako sama dijeta ne daje ograničenja, nije poželjno da u tih osam sati unesete prevelike količine hrane, a poželjno je i suzdržavati se od slatkiša.
Prozor uklopite sa vašim navikama. Medicinska istraživanja su pokazala da je najbolje krenuti sa doručkom što ranije, između 7-8, ali to nije nešto što ovaj režim strogo propisuje. Prednost ovog načina ishrane je što nema one rigorozne zabrane da se posle 17-18h ne sme ništa jesti. Ako ste noćna ptica počnite sa "otvaranjem prozora" što kasnije, tako da poslednji obrok može biti i malo pre ponoći. Tako ćete izbeć osećaj gladi, a veliki deo posta ćete provesti spavajući.
Preporučljivo je imati 3 do 4 obroka u tih osam sati. Obroci moraju biti dobro balansirani jer je potrebno da u tom periodu nahranite svoj organizam svim potrebnim nutritijentima.
Šta je 16h?
Ostatak dana predstavlja period posta. U tom periodu ne smete jesti ništa. Ono što je dozvoljeno jeste konzumacija čaja i domaće kafe, bez dodatka šećera, mleka ili meda. Dozvoljeno je samo unošenje tečnosti čija je kalorična vrednost blizu nule. Preporučuje se pojačani unos vode koja će ubrzati proces izbacivanja toksina. Sokovi sa veštačkim zaslađivačima nisu dozvoljeni, a preporučuje se da ih kompletno izbacite iz upotrebe dok ste na ovom režimu ishrane.
Kako Intermittent fasting deluje na vaš organizam?
Da li nekada uhvatite sebe kako gužvate papir od čokolade, a da ste sebi obećali da ćete uzeti samo jednu štanglu? Ako je vaš odgovor da onda je ova dijeta prava za vas! Intermittent fasting će vam pomoći da suzite vremenski okvir u kome unosite hranu, samim tim će vas sprečiti da tokom celog dana grickate i pretresate fioke i ormariće sa slatkišima. Većina nas unosi te "bezazlene" kalorije tokom celog dana. Verujemo da bi taj zbir od samo jedne kockice čokolade do samo jedne šake kikirikija sigurno prelazio preporučeni dnevni unos. Smanjenim unosom hrane, smanjiće se i vaš želudac, pa ćete brzo osećati sitost.
Ovakav način ishrane smanjiće nivo insulina u krvi što će ubrzati proces varenja, a samim tim i vaš proces mršavljenja. Za 16h pauze, telo će sagorevati masti.
Nama je ovaj način ishrane svakako privukao pažnju. U osnovi zvuči kao da nema greške i da ne zahteva previše odricanja.
Da li ste do sada čuli za prozor u ishrani? I ako ste se već oprobali javite nam vaše utiske :)
Naslovna foto: www.naturallivingideas.com
NAJPOPULARNIJI Komentari