Pojava bubuljica se medicinski klasifijuje kao dermatološki problem, koji može biti intezivan, ili trenutan, kao i periodičan, izazvan kako biološkim faktorom i svojstvima kože, tako i raznim spoljašnjim uticajima. Najčešće se svakako priča o periodu puberteta, koji je tipičan po čestoj i pojačanoj manifestaciji bubuljica, ali isto tako postoji ne mali broj slučajeva koji su dokaz da se ovaj problem kože može javiti i u kasnijem životnom dobu. Uglavnom, osim upalnih procesa kože lica koji uzrokuju pojavu akni, bubuljice se mogu javiti i na mnogim drugim delovima tela poput leđa, grudi, vrata itd, a tema našeg današnjeg teksta će biti bubuljice na vratu.
U nastavku pročitajte sve o bubuljicama na vratu - zašto nastaju, kako ih sprečiti i na najbolji način tretitati.
NE PROPUSTITE: Kako da izbegnete bubuljice na čelu kada imate šiške
Bubuljice na vratu su posledica upalnog procesa istovetnog onom koji izaziva akne na licu ili bilo kom drugom delu tela - dolazi da začepljenja pora, usled pojačanog znojenja, naročito sad tokom letnjeg perioda, pojačanog lučenja ulja t. zbog masne kože, gomilanja prljavštine u porama, kao i zbog nedovoljne higijene i nege kože, ili usled tretitanja kože vrata određenim kozmetičkim preparatima. One se uglavnom pojavljuju odmah ispod brade, sa obe strane vrata, u delu vrata ispod ušiju, ili pak pozati ispod kose. U svakom, slučaju, pokušajmo da pobrojimo moguće uzroke:
Hormonski disbalans
Svima je sigurno već dobro poznato da su uravnoteženi hormoni ključ celokupnog zdravlja našeg organizma, te su tako i određene reakcije kože u direktnoj vezi sa njima. Nagle hormonalne promene, naroito tokom puberteta i tokom trudnoće, mogu dovesti do upalnih procesa i pojave tzv. hormonskih bubuljica. Na primer, niske vrednosti androgena u krvi tokom puberteta automatski utiču na nastanak upalnih procesa na kože.
Stres
Brojne studije, između ostalih i jedno istraživanj Univerziteta Stanford, pokazale su da su povišen nivo stresa i pojava bubuljica na vratu u direktnoj vezi.
Kozmetika i šminka
Korišćenje nekvalitetnih i neproverenih makeup i kozmetičkih proizvoda za negu, moža znatno da pogorša stanje sa bubuljicama na vratu, ili da u potpunosti izazove njihov nastanak. To naročito važi ako koristite tešku šminku, i proizvode na bazi ulja, koji dodatno začepljuju pore. Dalje, na nastanak bubuljica na vratu mogu uticati i šamponi koje koristite, parfemi, kao i prašak za veš o omekšivač koji posredno preko oprane garderobe dolaze u kontakt sa vašom kožom vrata.
Foto: garnierusa.com
Namirnice
Ishrana u kojoj su dobrim delom zastupljene mlečne namirnice, bogate mastima, kao i ugljeni hidrati, nije preporučljiva sa različitih aspakata, a jedan od njih je i to što koža reakuje pojvom bubuljica.
Mrtve ćelije kože
One dovode do začepljenja pora, gde se mešaju sa znojem, prljavštinom, kao i sebumom, što sve zajedno doprinosi nastanku bubuljica. Naročito imaje u vidu da je regija vrata tokom letnjeg perioda posebno podložna znojenju.
Foto: onlymyhealth.com
Kako treba tretirati bubuljice na vratu?
Koji god da su uzroci u pitanju, bubuljice na vratu su neprijatna okolnost, koju treba rešiti. Bilo da su sa prednje ili zadnje strane, male ili velike, cistične, bolne, važno je da prvo prepoznamo vrstu sklonosti naše kože nastanku istih, te da potom izbegavamo sve momente koji od nas zavise,a pospešuju proces upale kože i da učinimo sve da adekvatno tretiramo bubuljice na vratu, ukoliko je problem već prisutan.
Prvo što treba da prilagodimo jeste nega kože i lica, koja je najbolje da se zasniva na sledećem pravilu: za čišćenje kože vrata koristite one kozmetičke preparate koji su na bazi glicerina, kao i na bazi salicilne i betahidoksilne kiseline.
Kao što svakodnevno čistite kožu lica, i sto tako treba da postupate i sa kožom vrata, potom, preporučuje sa da ph neutralnim sapunom dva puta dnevno operete svoj vrat, kao i da se barem jednom dnevno tuširate.
Pri odabiru kozmetičkog preparata za čišćenje povedite računa da ne sadrži sledeće sastojke: alkohol, dodatna ulja, kao i da imaoznaku na etiketi “non-comedogenic”.
Foto: trendimi.com
Nemojte koristiti sunđere za čišćenje i piling kože na vratu, to može samo dodatno pogoršati upalne procese.
Takođe povedite računa i o garderobi koju nositi, često sintetički materijali, kao i rolke i sl. mogu izazvati iritaciju kože vrata, koja se javlja u pratnji crvenila, svraba i bubuljica.
Na kraju, pre nego što sumiramo sve prethodno navedeno, želimo sa vama da podelimo i iskustva koja su u vezi sa potpuno prirodnim sastojcima, koji pomažu u tretiranju kože vrata sklone pojavi bubuljica:
Možete prokuvati 250 ml vode, u koju dodate 1 kafenu kašiku morske soli, 2 kesice zelenog čaja i 1-2 supene kašike aloe vere. Nakon što sve to odstoji oko sat vremena, ispirajte kožu vrata ovom tečnošću, koja će znatno smanjiti iritacije izazvane bubuljicama, kao i preventivno delovati na procese koji do njih dovode.
Sve su ovo, kao prvo saznanja, koja treba da vam pomognu da uvidite da, ukoliko imate problem sa bubuljicama na vratu, niste usamljeni slučaj, a potom i informacije da postoje načini tretiranja i prevencije koji vam mogu pomoći u rešavanju tog neprijatnog problema kože.
Naslovna foto: blog.kaya.in
NAJPOPULARNIJI Komentari