Foto: watchfit.com
Da li se i vama dešava da se konstantno osećate iscrpljeno i da vam nedostaje energije tokom dana? Imate česte glavobolje, budite se umorni, ne možete da se fokusirate na poslu? Ako su ovo neki od simptoma koji su i za vas karakteristični, vrlo je moguće da su oni posledica nedostatka gvožđa u vašoj ishrani. Dnevna doza gvožđa koja treba da se unese u organizam putem namirnica koje konzumiramo je 18-20 mg, a ukoliko ga ne unosite dovoljno, dolazi do njegovog deficita i nastanka anemije, koja je upravo karakteristična po svim malopre pomenutim simptomima.
Saznajte u nastavku više o posledicama nedostatka gvožđa u vašem organizmu i kako ga možete preduprediti.
NE PROPUSTITE: Stvari koje treba da promenite da biste konačno bili zadovoljni svojim izgledom
Gvođe je našem organizmu neophodno za nastanak hemoglobina, koji je sastavni deo crvenih krvnih zrnaca i odgovoran je za transport kiseonika do svih naših ćelija. Ukoliko ćelije ne dobijaju potrebnu količinu kiseonika, to se automatski odražava na sve kapacitete našeg organizma, zbog čega i osećamo umor i nedostatak snage, tipične za malokrvnost. Kao specifične simptome možemo navesti i bled ten, stalno hladne ruke, kao i slabe lomljive nokte. Uglavnom, ako se prepoznajte u ovim redovima, neophodno je da obratite pažnju i prekontrolišete svoju krvnu sliku.
Foto: pressonline.vn
Dodajmo da su anemiji podložni i oni koji se hrane veganski, žene koje su u drugom stanju, potom žene koje imaju bolne i obilne menstrualne cikluse.
Uglavnom, najbolje je da delujete preventivno, i kao i za sve ostalo, da putem uravnotežene ishrane, utičete na svoju celokupnu krvnu sliku, pa samim tim i na nivo gvožđa u krvi. Mi ćemo vam pomoći predlozima namirnica koje je poželjno da konzumirate jer su bogate ovim sastojkom:
Suve kajsije - 70 g suvih kajsija sadži 1,2 mg gvožđa
Artičoke - jedna artičoka srednje veličine sadrži 0,7 mg gvožđa
Špargle - 70 g barenih špargli sadrži, 0,8 mg gvožđa
Foto: istockphoto.com
Ječam - 100 g kuvanoj ječma sadrži 2,1 mg gvožđa
Pasulj - 100 g pasulja sadrži 2,3 mg gvožđa
Brokoli - 70 g kuvanog brokolija sadrži 0,5 mg gvožđa
Indijski orah - u 25 g indijskog oraha je sadržano 2 mg gvožđa
Ostrige - 3 kuvane ostrige sadrže 10 mg gvožđa
Bundevine semenke - u 25 g semenki je sadržano 5 mg gvožđa
Kinoa - 100 g kuvane kinoe sadrži 2,8 mg gvožđa
Stek - 100 g steka sadrži 3,2 mg gvožđa
Foto: doctoroz.com
Spanać - 70 g svežeg spanaća sadrži 0,8 mg gvožđa
Tofu sir - 100 g ovog sira sadrži 4,3 mg gvožša
Semenke suncokreta - 25 g semenki sadrže 1,8 mg gvožđa
Naravno, postoje i suplementi koji se dodaju ishrani, kad je ozbiljniji deficit gvožđa u pitanju, ali sve to uvek u konsultaciji sa lekarom. Vodite računa o svojim navikama, kontrolišete vrednosti gvožđa u krvi i budite puni snage!
NAJPOPULARNIJI Komentari