Ako se i vama dešava da zateknete veš sa flekama, ili veš koji ne miriše lepo posle pranja, onda ste na pravom mestu, jer je vreme da uklonimo problem koji se svima javlja ponekad. Deluje baš primamljivo i lako napuniti mašinu, okrenuti određeni program i posle raširiti veš da se suši, ali nije sve tako jednostavno kao što deluje na prvi pogled. Ako brinete o svojoj odeći i cilj vam je da ona bude dugovečna i da ne gubi na kvalitetu, onda treba da znate male trikovi koji će vam pomoći da veš zaista bude čist i neoštećen.
U nastavku, saznajte kako da operete veš i izbegnete najčešće greške koje se javljaju tokom pranja.
NE PROPUSTITE: Kako da svojoj dnevnoj sobi dodate notu luksuza - saveti
Razvrstavanje veša
Poznati Mix program nije uvek pametno rešenje. Vaš veš može da se oboji i da ostavi grozne fleke koje se teško skidaju. Osnovna stvar koju treba uraditi jeste da veš razvrstate na beli i crni, ili beli i šareni. Beli veš se uvek pere odvojeno.
1. Beli veš
2. Šareni veš
3. Tamni veš
Kada razvrstate veš, onda ste sigurni da on neće biti obojen i tako možete da izbegnete najčešću grešku koja se javlja prilikom pranja. Priliko pranja veša, može da dođe do bojenja svetlije odeće, u trenutku kada tamnija odeća pušta boju.
Za još bolje i pravilnije pranje, pogledajte detaljno etikete na odeći i videćete na koji sve način možete da operete janu, džemper ili pantalone. Etikete su tu da nam objasne koji je program najbolji za pranje i sušenje veša.
Ne ubacujte previše veša u mašinu
Kada ubacimo previše veša, smanjujemo efikasnost pranja. Znamo i mi da je tako lakše, ali nije bolje. Jednostavno, ima tih dana kada se veš nakupi, i kada što pre želimo da završimo sa vešom, ali to može biti pogubno za našu odeću. Fleke, cepanje materijala, promena boje, svašta se može dogoditi ukoliko stavimo više nego što je preporučjivo. Uz to, miris veša neće biti svež, pa će se činiti kao da ništa nismo ni uradili.
Kada stavite više stvari nego što treba, možete da pokvarite svoju veš mašinu, pa tako će doći i do nepotrebnih troškova za održavanje. Stručnjaci savetuju da napunite onoliko veša koliko je predviđeno, ni manje ni više od toga. Čak ni premalo veša nije dobro za ciklus pranja.
Bubanj treba da bude pun do 80%. Na taj način, sav veš će imati dovoljno mesta da se pravilno opere.
Ne preterujte sa deterdžentom
Ne, neće se veš bolje oprati ukoliko ima više deterdženta. To je greška. Videćete samo kako se deterdžent dobro ne rastrvara, i to je već znak da ste preterali sa količinom. Poštujte dozer i program na kom perete. Ako koristite kapsule za pranje, pročitajte koliko je kapsula dovoljno za određenu količinu veša.
Budi pažljivi pri izboru temperature
Kada koristite niže temperature za pranje veša, one će sačuvati materijal, ali ako koristite teško rastvorljiv prašak, neće biti dobro opran. Prašak može da ostavi lepljive mrlje na odeći, pa će zahtevati dodatno pranje i ispiranje. Ako mislite da je bolje da perete na nižim temperaturama, koristite prašak koji je tome i prilagođen.
Niste dugo oprali veš mašinu
Mašina ume da zadrži prljavštinu i bakterije. Ako vam je kupatilo malo, ostavite posle pranja da se mašina izluftira. Ostavite vrata otvorena. Vlaga dodatno utiče na loš miris, a vlaga u samom bubnju, može da stvori bakterije koje će se zadržavati na odeći. Držite vrata otvorena kada god možete. Jednom u mesec dana isprerite veš mašinu sodom bikarbonom i sirćetom, kako bi se ubile sve postojeće bakterije. Takođe, treba oprati i dozer za prašak i filter u donjem uglu veš mašine.
NE PROPUSTITE: Biljke koje mogu biti opasne po zdravlje i ne treba ih držati u stanu
Izbegnite ove greške i imaćete uvek čist i svež veš!
NAJPOPULARNIJI Komentari