Najbolji način da negujete kožu lica je da to radite svakodnevno. Ovo može izgledati naporno, ali postoje jednostavni ključni koraci oko kojih se svi dermatolozi slažu. Zaokružili smo najbolju rutinu nege kože – saznajte više u narednim redovima.
Prilagođena rutina
Vaš režim za negu kože treba da bude prilagođen vašim specifičnim potrebama i brigama (kao što su akne ili oštećenja od sunca), ali postoje neki osnovni koraci koje svako može da sledi: očistite, hidrirajte i nanesite kremu za sunčanje. Takođe biste mogli da razmislite o dodavanju aktuelnih sastojaka poput retinoida i antioksidanata, kako bi mogli da pruže svoju magiju dok spavate. No, doći ćemo do toga. Hajde da prođemo osnovne korake:
Čišćenje lica
Čišćenje je prvi korak vaše svakodnevne rutine nege kože, i verovatno je najvažniji.
Ono je ključno, jer uklanja prljavštinu, bakterije i šminku. Ako vidljive i nevidljive supstance ostavimo na koži preko noći, to može da zapuši pore i izazove izbijanje bubuljica.
Za većinu nas između 25. i 35. godine, sredstva za čišćenje lica treba da sadrže sastojke poput salicilne kiseline ili benzoil peroksida, koji pomažu u borbi protiv bakterija koje izazivaju akne i smanjuju veličinu pora tokom vremena (ako se koriste pravilno). Ipak, ako nemate izraženi problem na licu, nežna sredstva su odličan odabir.
„Nežno sredstvo za čišćenje lica koje ne uklanja prirodna ulja sa vaše kože je idealno. Čišćenje uklanja višak ulja, prljavštine i ostatke sa kože. Ovaj korak omogućava da drugi proizvodi budu efikasni.“ kaže svetski priznati dermatolog Dr. Tina Alster.
Dermatolozi preporučuju korišćenje blagog sredstva za čišćenje lica dva puta dnevno pre nanošenja bilo kog drugog proizvoda, ili samo jednom ako koristite tonik ili adstringent nakon čišćenja. Ako volite jaku šminku, razmislite o korišćenju sredstava za čišćenje dizajniranih za osetljivu kožu, jer je veća verovatnoća da će biti dovoljno nežni za svakodnevnu upotrebu bez uklanjanja prirodnih ulja sa kože.
Nakon čišćenja, sledi hidratacija
Hidratacija, hidratacija, hidratacija.
Koliko smo je puta spomenuli do sada?
I još uvek, nije dovoljno. Ovo je korak koji se ne preskače.
Dr. Zeichner kaže: „Preporučujem da koristite hidratantnu kremu sa SPF-om svako jutro, a noću onu sa aktivnim sastojcima koji su vašoj koži potrebni. Ovo će pomoći u sprečavanju oštećenja od sunca i održavanju zdravog izgleda kože."
Ako imate masnu kožu, izaberite formulu bez ulja koja neće začepiti pore ili vam izazvati bubuljice. Ako imate mrlje na površini lica, ali vam je i dalje potrebna dodatna hidratacija tokom dana, potražite hidratantnu, laganu formulu koja nije previše masna i „teška“ za kožu.
Izbegavajte proizvode koji sadrže alkohol ili mirise jer mogu da iritiraju osetljiv ten; držite se proizvoda sa oznakom „nekomedogeni“ ako je moguće (to znači da neće izazvati akne).
Od sastojka bismo svakako izdvojili hijaluronsku kiselinu koja privlači i zadržava vlagu u koži. Ovo će vam pomoći da dubinski utičete na hidrataciju kože — posebno ako ste koristili proizvode koji uklanjaju vlagu sa površine vaše kože tokom čišćenja. Time ćete obezbediti sjajan i zdrav izgled kože, u godinama koje dolaze.
SPF, i leti i zimi
Nanosite kremu sa zašitnim faktorom. Tokom leta, pobrinite se da vaša koža bude zaštićena nošenjem šešira i sunčanih naočara, kao i SPF-om od najmanje 30 na licu i telu.
Tokom zime, sunčevi zraci su i dalje aktivni. Idealno rešenje bi bila hidratantna krema sa SPF faktorom tokom dana. Na taj način, smanjujete korišćenje proizvoda, a vaša koža ostaje hidrirana i zaštićena od UVA i UVB zraka.
Ali, imamo još jedan savet koji vredi primeniti:
Izbegavajte solarijume. Oni mogu izazvati različita oštećenja na koži (čak i ozbiljne bolesti!), pa ih preskočite u potpunosti - ili barem ograničite njihovu upotrebu na jednom ili dva puta godišnje (ako baš morate).
Piling, jednom nedeljno
„Piling je najvažnija stvar koju možete da uradite za svoju kožu“, kaže dr Harold Lanser, dermatolog sa Beverli Hilsa i osnivač brenda Lancer Skincare. „Pomaže u uklanjanju mrtvih ćelija kože koje se nakupljaju na zdravim, otkrivajući svetliju, glatkiju kožu.
Pored toga što će ten izgledati bolje, piling takođe pomaže u sprečavanju akni tako što uklanja mrtvu kožu, tako da bakterije imaju manje mogućnosti da napreduju na vašem licu (i izazivaju upalu).
I prema dr Marku LeBlancu, direktoru kozmetičkih i kliničkih istraživanja u Medicinskom centru za estetsku hirurgiju bolnice Mount Sinai u Njujorku: „Piling ubrzava obnavljanje ćelija – prirodni proces u kome stare ćelije odumiru i zamenjuju se novim – -što poboljšava proizvodnju kolagena i smanjuje fine bore tokom vremena."
Ono što je važno napomenuti jeste da je dovoljno raditi piling jednom nedeljno. Piling treba da bude izrađen od kvalitetnih sastojaka (mi glasamo za prirodne, jer su nežniji!) i prilagođen vašim problemima na koži, takođe i samom tipu kože.
Retinoidi i antioksidanti
Obećano s početka, hajde da zajedno prođemo kroz važnost retinoida i antioksidanasa za kožu.
Retinoidi kao što su retinol (vitamin A) i tretinoin (derivat vitamina A) pomažu vašoj koži da se brže regeneriše i povećavaju obnavljanje ćelija. To ih čini odličnim za sprečavanje akni i bora, kao i za lečenje oštećenja od sunca.
Antioksidansi poput vitamina C i ekstrakta zelenog čaja pomažu u zaštiti kože od oštećenja UVA/UVB neutralizacijom slobodnih radikala. Oni takođe rade na ublažavanju hiperpigmentacije uzrokovane ožiljcima od akni ili pegama od sunca.
Gde ih možete pronaći?
U serumima!
Da li su serumi obavezni?
Nisu, ako vam je hidratantna krema dovoljna za blistavu kožu. Kako u većini slučajeva nije dovoljna (posebno u zrelijim godinama), serumi su ona mala tajna koja čini razliku. Priznaćemo, ima nečeg čarobnog u serumima – oni nas podsećaju da zastanemo i uživamo u trenutku nege.
Serumi su često najskuplji proizvod u liniji i dizajnirani su da isporuče koncentrisane doze aktivnih sastojaka kao što su vitamin C ili retinol (vitamin A). Ovi sastojci najbolje funkcionišu kada se nanose direktno na vlažnu kožu. „Serume treba koristiti svake noći“, kaže dr Zeichner.
MJTS zaključak
Sa serumima bismo zaokružili priču o nezi lica tokom dana. U narednim danima, pisaćemo o tretmanima za lice, koji nisu invazivni i koji mogu lako postati deo rutine. Profesionalna nega, redovna i adekvatna kućna nega i provereni proizvodi su ključ zdrave i lepe kože.
Pišite nam u komentarima, kako izgleda vaša svakodnevna nega lica?
NAJPOPULARNIJI Komentari