U toku letnjih meseci akcenat je na kosi i svi se trudimo da postignemo zavidan volumen i da održimo vlasi mekim i nežnim na dodir. Zaista se treba posvetiti pravilnoj nezi kako bi kosa usled sunca i hlora iz bazena ostala hidrirana tokom leta, ali vam i svakodnevne navike mogu pomoći da održite kosu lepom. Zapravo, profesionalni frizeri ističu da i mi sami nepravilnim navikama u svakodnevnici smanjujemo kvalitet kose i pospeđujemo opadanje i lomljenje.
Upoznajemo vas sa lošim navikama koje kosu čine lomljivom.
NE PROPUSTITE: Kako ofarbati kosu kod kuće?
Svakodnevno oblikujete kosu toplim uređajima
Topli uređaji za oblikovanje kose su izuzetno praktični za kućnu upotrebu, pogotovo kada imate sat vremena da se spremite za posao ili večernji izlazak. Međutim, svakodnevno izlaganje kose visokim temperaturama izvlači iz vlasi kolagen i struktura dlake postaje slabašna. Već nakon nekoliko nedelja primetićete da je vaša kosa suvlja nego inače i da se više vlasi zadržava na češlju ali i otpada prilikom pranja.
Nemojte svakodnevno koristiti toplotne uređaje za oblikovanje kose, iskoristite letnje mesece da oporavite svoju kosu i isprobate frizure koje podrazumevaju pletenice, rep ili uvijajte kosu uz pomoć krpica. Poigrajte se sa svojom frizurom i daje vremena vlasima da se oporave!
Jake gumice za kosu
Profesionalni frizeri ističu da treba posvetiti pažnju gumicama za kosu, tačnije kupovini istih. Mnoge gumice za kosu su suviše jake za žene koje imaju dugu kosu ili gustu kosu, mnoge imaju kratku gumu koja kida veš oštećenu i nešto ređu kosu. Najbolje bi bilo da isprobate gumicu pre kupovine ili je bar rastegnete rukama.
Znamo da je ovo tema o kojoj zaista retko razmišljamo, ali kada smo se razmislile u razgovoru sa frizerima shvatile smo da njihov savet ima logike. Prisetile smo se koliko nas je puta bolelo teme jer je gumica bila jaka i koliko je puta kosa bila spljoštena i iskidana nakon korišćenja iste. Zato obratite više pažnje prilikom kupovine i potrudite se da pronađete gumice za kosu koje vam prijaju, posebno u letnjim mesecima kada se većina žena ne odvaja od njih.
Grubo sušenje kose nakon pranja
Grubo sušenje kose je još jedna neiscrpna tema, koliko god se pričalo o njoj na kraju većina nas istrlja kosu peškirom jer je to navika iz detinjstva. Kada grubo kosu sušimo peškirom ili češljamo mokru mi izlvačimo višak vode što je okej, ali i kidamo vlasi kose i činimo je krhkom. Kosa se nepovratno oštećuje, što primetimo tek nakon nekoliko meseci kada se zapitamo zašto nam kosa opada.
Nemojte biti grubi, uvijte kosu u peškir i dopustite joj da otpusti višak vode u narednih 15 minuta. Imajte strpljenja neka se kosa osuši a zatim je nežno raščešljajte, najpre krajeve a zatim i samo teme.
Sulfati iz šampona i regeneratora
Jaki šamponi i regeneratori za kosu nisu najbolji izbor za teme glave, isušuju ga i ono nema dovoljno vitamina i minerala da nahrani vlasi kose koje se isušuju i postaju lomljive. Pritom možete izazvati pojačano ljuštenje kože glave i stvaranje peruti, ali vas teme može svrbeti tako da stvorite ranice. Važno je misliti o nezi kože glave na vreme i birati što prirodnije proizvode, koji prijaju našoj kosi i koji će joj na duže staze zaista omogućiti adekvatnu negu.
Vreme je da zajedno promenimo navike!
NAJPOPULARNIJI Komentari