Živimo u vremenu kada su deca od malih nogu upoznata sa upotrebom različitih uređaja, pogotovu sa telefonima i tabletima. Roditelji kažu da se njihova deca brzo naviknu na uređaje i da su često i zavisna od njih, a njihova prvobitna ideja je bila da deca gledaju crtani film ili neki drugi sadržaj, kako bi ukrali malo vremena za sebe. Sve počinje od televizora, a onda deca prelaze na ostale uređaje, koji im neprestano privlače pažnju. Roditelji su složni u ideji da im uređaji pomažu kada su umorni, kada putuju sa decom i zbog toga ih daju decu, kako bi se zabavila, ali i bila mirna.
U nastavku saznajte koliko su telefoni i tableti štetni za decu.
NE PROPUSTITE: Vodič za pravilnu ishranu kod dece
Stručnjaci kažu da deci nikako ne treba davati uređaje pre nego što krenu u školu. Bez uređaja, deca će biti kreativnija, maštovitija, proaktivnija i svakodnevne aktivnosti će doživljavati na mnogo dubljem nivou. Deca će se više igrati, izmišljati lude ideje i priče i imaće mnogo odabraniji rečnik. Deca koja odrastu uz uređaje, neće razvijati svoju maštu i sve ideje će prikupljati iz sadržaja koje su već videli.
Dete uz uređaje neće naučiti da preispituju iskustva. Stručnjaci to nazivaju vizijom tunela, jer se radi o umu koji funkcioniše samo u jednom pravcu. To je jedan od glavnih razloga zbog kojih škole još uvek nisu, a možda i neće biti u budućnosti ditalizovane. Sa druge strane, roditelji se ne slažu, jer kažu da ih uređaji spašavaju u određenim okolnostima! Studije pokazuju da je od druge do pete godine prava količina vremena ispred ekrana za dete jedan sat dnevno, a to bi trebalo da bude isključivo visokokvalitetan sadržaj, koji podučava brojevima, pisanju, muzici ili nekoj drugoj vrsti obraznovog ili umetničkog dela.
Dakle, kada roditeljima treba pauza i ako decu treba da odlažu duže vreme da bi se bavili drugim poslovima i zadacima, onda bi trebalo da budu pažljivi i svesni onoga što im pokazuju. Neka bude poučno i ne planirajte vreme na uređajima kad nije potrebno. Neka stvaranje iskustva budu glavna radnja kod dece - uz pomoć igre, knjige, muzike, druženja.
Takođe, savetuje se da dete nikako ne gleda bilo kakav sadržaj na ekranima pred spavanje. Zabluda je da će film ili igrica da umire dete i da će lakše zaspati. Osim štetnosti ekrana, ovde dolazimo do pojačanih emocija i do nagomilavanja nepotrebnih misli, koje će detetu otežati san.
Deca vole da se igraju i ako im pokažete kako da im bude zaabavno, uvek će pre izabrati stvarne igračke. Ipak, na ekrane se lako navikavaju i postaju zavisni, a sve manje se igraju, jer neprestano traže sadržaj koji će ih zabaviti. To je isto kao kad odrasli provode na vreme na društveni mrežama, a mogu da čitaju knjigu. Teško se odvikavamo od sadržaja koji su jednostavno napravljeni da nam privuku pažnju, je zato bolje da ih u potpunosti zanemarimo, što naročito važi za malu decu.
Kada dete odraste i uređaji su mu dozvoljeni, treba da obratite pažnju na dimenzije ekrana i na kvalitet slike, kako dete ne bi kvarilo oči. Verujemo da vam uređaji dosta toga olakšavaju, ali zaista ne treba preterivati. Sat vremena dnevno je sasvim dovoljno da dete pogleda šta ga zanima, a da vi za to vreme obavite određene aktivnosti.
NE PROPUSTITE: Šta sve treba da uradite posle rođenja bebe?
Šta vi mislite?
NAJPOPULARNIJI Komentari