Tokom trudnoće se ponekad suočavamo sa simptomima koje nismo očekivali. Promene u apetitu i čudne kombinacije namirnica i suočavanje sa nestabilnim emocijama su same po sebi dovoljno naporne. Ipak, ponekad se pojavljuju dodatni simptomi, koje ne možemo da razumemo, pa počinjemo sami sebe da preispitujemo da li osećaj samo umišljamo ili zaista postoji. Ukoliko ste tokom trudnoće osetili pojačan svrab, znajte da je u pitanju jedan od prilično čestih simptoma trudnoće. Kako da odreagujete na pojačan svrab u trudnoći, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Izbijanje zubića - sve što bi trebalo da znate
Umereni svrab je normalan u trudnoći, zbog pojačanog strujanja krvi ka koži. Dok trudnoća napreduje i beba raste, koža abdomena se rasteže, što može izazvati osećaj svraba. Umereni svrab ne predstavlja alarmantno stanje, ali pojačan svrab može biti pokazatelj oboljenja jetre, odnosno kolestaze u trudnoći. Ovo oboljenje pogađa manje od 1 u 100 žena, ali zahteva medicinsku pažnju.
Ako je u pitanju umeren ili blag svrab, može vam pomoći nošenje šire odeće, koja neće izazvati iritiaciju u dodiru sa kožom. U trudnoći izbegavajte sintetičke materijale i birajte prirodne, poput pamuka. Kupka i nanošenje losiona, takođe mogu ublažiti svrab. Neke trudnice tvrde da jaki parfemi izazivaju svrab. Umereni svrab ne predstavlja opasnost ni po vas ni po bebu, ali ako svrab postane jači i neprekidan, zatražite lekarsku pomoć.
Kolestaza u trudnoći je oboljenje jetre, koje napada trudnice u poslednja tri meseca trudnoće. Uzrok i dalje nije tačno utvrđen, a sumnja pada i na hormonalne promene. Promene u hormonima utiču i na stvaranje digestivne tečnosti u jetri, koja je odgovorna za procesuiranje masti. Nakupljene soli iz tečnosti ulaze u krvotok, što dalje može izazvati pojavu intetnzivnog svraba.
Kolestaza u trudnoći može se prenositi s kolena na koleno, ali se može pojaviti i kod osoba koje nemaju ovu dijagnozu u porodičnoj medicinskoj istoriji. Ukoliko ste razvili kolestazu u prvoj trudnoći, velika je verovatnoća da će se pojaviti i u drugoj. Što se tiče ploda, moguć je preuranjen porod, a novorođenče može imati problema sa plućima i disanjem.
Karakterističan simptom kolestaze u trudnoći je intenzivan svrab bez pojave osipa i crvenila. Svrab se obično javlja na stopalima i dlanovima, ali se može širiti i dalje po telu. Urin dobija tamnu nijansu, javlja se i zatvor. Beonjače postaju žute boje. Svrab najčešće nestaje nekoliko dana nakon poroda.
Dijagnoza kolestaze u trudnoći postavlja se na osnovu praćenja porodične istorije bolesti i putem testiranja krvi i provere jetrenih enzima. Nakon dijagnoze, ginekolog će pažljivo i redovno pratiti stanje. Kreme koje ublažavaju svrab mogu doneti olakšanje. Lekar će vam preporučiti kremu ili losion koji je pogodan za korišćenje u trudnoći.
NE PROPUSTITE: Kako da uspostavite i održite zdrav odnos sa svojim roditeljima
Kolestaza u trudnoći utiče i na sposobnost tela da iskoristi unete nutrijente, poput vitamina K, koji je vrlo važan za normalno zgrušavanje krvi. Iz ovog razloga, ginekolog će vam sigurno preporučiti suplemente vitamina K, kao i lek koji reguliše lučenje u samoj jetri. Ako vam dijagnostifikuje kolestazu u trudnoći, lekar će sa vama proći sve moguće rizike i ponuđene opcije.
NAJPOPULARNIJI Komentari