Stiže nam zima, a sa njom i dodatni kilogrami.
Zimi se manje krećemo, vreme najviše provodimo ušuškani pod ćebetom sa toplom čokoladom ili nekim slatkišem u rukama, ishrana postaje masnija, svežeg povrća i voća je sve manje u ponudi, nosimo slojeve garderobe, a odeća je sama po sebi deblja i savršena da se sakriju viškovi što dodatno daje osećaj opuštenosti i to sve vodi gojenju.
Pogledajte načine da izbegnete uobičajene zamke zimskog perioda zbog kojih očajavamo kad dođe proleće.
Jedite supe - Ako ste leti jele puno salata u težnjama da sačuvate ili postignete željenu liniju, zimi ih zamenite toplim supama i čorbama. Topla supa ne samo da će vas zagrejati tokom hladnih dana već će vam pomoći da pod kontrolom držite unos kalorija. Tokom vikenda skuvajte veće količine bistre povrćne supe ili čorbice i smestite je u frižider kako bi ostala sveža tokom radne nedelje. Pre svakog ručka ili večere pojedite tanjir supice - smanjiće apetit i zasititi vas, pa nećete pojesti previše glavnog jela.
Roštiljajte - Roštiljanje nije rezervisano samo za tople dane. Postoje alternativne metode idealne za zimu - električni roštilj ili gril tiganj možete koristiti u toplini svoje kuhinje. Hrana pripremljena grilovanjem je daleko zdravija i ima manje kalorija od one pržene na ulju. Ako ipak nemate mogućnosti za roštiljanje tokom zime, okrenite se rerni i pripremanju hrane u njoj. Koristite kese za pečenje u koje ne morate da sipate ulje i spremajte meso i povrće samo u njihovom soku. Ukusno i zdravo!
Voće i povrće - Zima možda jeste period siromašan svežim voćem i povrćem, ali svkako postoji mnoštvo namirnica koje će vašu ishranu učiniti zanimljivom na zdravi način. Tu je tropsko voće - banane, narandže, limun, grejp od kojih možete praviti sokove, možete napraviti špagete od muskatne tikve ili pomfrit od batata. Tu su i tikvice, brokoli, celer, zeleno lisnato povrće i još mnogo namirnica koje su dostupne tokom cele godine, samo treba da budete kreativni.
Doručak na prvom mestu - Zimi su dani kraći i više vremena provodimo u kući što može dovesti do zimske depresije koja vodi do izležavanja na kauču, preskakanja fizičkih aktivnosti i povećanja grickalica uz tv.
Zimi je doručak definitivno najbitniji obrok i treba da bude energetski jak i obilniji. Slobodno pojedite kaloričan sendvič, omlet ili kroasan sa džemom. Nutricionisti savetuju da vam se doručak sastoji od 200 – 300 kalorija i da sadrži celovite žitarice i belančevine kao što su kikiriki puter namazan na tost od celovitih žitarica ili zobena kaša sa bedemima. Temperature se spuštaju i treba vam nešto što će ugrejati telo. Takođe, u vreme ručka svetlost dana već opada, a često već pada mrak, organizam se usporava, pa ručak i večera treba da budu laganiji.
Unos tečnosti - Ni tokom zime ne treba da smanjujete unos tečnosti, a posebno ne bi trebalo da osećaj žeđi mešate sa osećajem gladi što se tokom zimskih meseci obično dešava. Dobra hidratacija organizma je zimi jednako važna baš kao i leti, pogotovo za lepotu kože i kose. Zimi zbog niskih temperatura koža i kosa su češće ispucale i suve i zato je hidratacija ključna. Ako niste ljubitelj vode, tu su čajevi koji su kao stvoreni za zimu!
Fizička aktivnost - Sigurno da nećete ići na uobičajeni džoging kada se temperature spuste ispod nule, niti ćete sate provoditi u šetnji. Ipak, nađite alternativno rešenje. Tu su fitnes centri i vežbanje u zatvorenom ili pustite glasnu muziku i uradite seriju vežbi ujutru pre tuširanja.
NAJPOPULARNIJI Komentari