Masna koža lica je veoma izazovna. Kako kažu naše čitateljke, kada zajedno komentarišemo savete i proizvode: "Ne znam šta me ujutru čeka. Da li će se pojaviti nova bubuljica ili će samo izbiti crvenilo!"
Izazovi su svakodnevni, uz sav trud i pravilnu negu, koja odjednom prestaje da daje efekta, iako je prepisana od strane stručnog lica. Mnoge žene kažu kako se osećaju kao da su u začaranom krugu. One koje su problem rešile, rado dele svoje savete i na sav glas kažu: "Nije samo do nege, treba obratiti pažnju na hormone, celokupno zdravlje, ishranu i svakodnevne navike."
U današnjem blogu, vraćamo se jednostavnim pravilima koja će umiriti masnu kožu.
Koji su uzroci masne kože lica?
Masna koža je posledica pojačanog rada lojnih žlezda i prekomernog lučenja sebuma. Sebum je veoma značajan i ima ulogu da štiti i hidrira lice, ali prevelika količina dovodi do stvaranja akni i koža lica postaje masna. Uzroci pojačanog lučenja mogu biti stres, nepravilna ishrana, neadekvatna higijena, genetska predispozicija, određene promene u telu, bolesti, unutrašnji upalni procesi ili hormonski disbalans.
Ukoliko imate čestih problema zbog tipa svoje kože, obratite se proverenom dermatologu koji će se zauzeti i biti sa vama u procesu rešanja problema, do samog kraja.
Čišćenje lica
Umijte lice dva do tri puta dnevno, mlakom vodom i sredstvom koje je pogodno za vaš tip kože. Nemojte koristiti agresivna sredstva jer ćete samo produbiti problem. Takođe nemojte često prati lice jer tako šaljete poruku za još većim lučenjem sebuma, i tada se upada u dobro poznati začarani krug, kada koža postaje sve masnija, a upale ispod kože sve aktivnije.
Pravilna nega masne kože
Za negu uvek birajte proizvode koji u sastavu sadrže retinol, glicerin, niacinamid, hijaluronsku ili salicilnu kiselinu. Obratite pažnju na hidrataciju bez obzira što vam je koža masna spolja, unutar može biti dehidrirana. Birajte blage proizvode koji vam neće zatvoriti pore.
Masna koža voli prirodne preparate, kreme, tonike i serume. Svakako uvrstite u dnevnu rutinu nanošenje SPF kreme koja će usmeriti sjaj kože, a ujedno vas i štiti od sunčevih zraka. Uvrstite vitamin A,E i C , učiniće magiju.
Ne preterujte sa šminkom, a posebno onim na bazi ulja jer će ona blokirati pore . Takođe, redovno čistite četkice kojima se šminkate.
Koje maske će pomoći masnoj koži?
Mnogim ženama su prirodne maske spas. Istina je da one neće odgovarati svima. Izaberite onu koja vam prija, ali ostanite pri tome da je nanosite samo nekoliko puta mesečno. Nekoliko predloga, u nastavku:
- Aloe vera je poznata po svojim umirujućim svojstvima. Stavite tanak sloj na čisto lice i ostavite do pola sata, zatim isperite.
- Kozmetička ili lekovita glina se koristi jer ima veliku moć upijanja i samim tim absorbuje mast. U malo vode razmutite kašičicu gline i nanesite na lice. Kad se osuši, isperite mlakom vodom. Nemojte često koristiti ovaj tretman, dovoljno je jednom mesečno.
- Med je većini poznat kao prirodni antiseptik. Nanesite na lice tanak sloj i kasnije isperite mlakom vodom. Med neće pomoći da se otarasite viška masti sa lica ali će hidrirati kožu i savetuje se kao povremena maska za dehidriranu, a masnu kožu.
- Na svakih 6 meseci idite kod kozmetičara i uradite higijenski tretman lica. Ovaj tretman detaljno čisti kožu I preporučuje se ukoliko nanosite šminku svakog dana, koristite više različitih preparata, pa su pore pod uticajem izmešanih materija.
4 greške koje se ponavljaju
1. Previše umivanja tokom dana donosi više problema nego benefita. Kao što smo već pomenuli, dovoljno je da se umivate ujutru i pred spavanje.
2. Stresan i brz način života ima veliku ulogu u prekomernom radu lojnih žlezda i zato se trudite da kanališete svoje emocije i stvorite prakse u danu za održavanje unutrašnjeg mira.
3. Hrana koju unosimo u organizam može da utiče pozitivno i negativno, u zavisnosti da li je hrana adekvatna za naš organizam ili nije. Trudite se da u svoju ishranu uvrstite što više voća i povrća, a da izbacite jako začinjenu, tešku i masnu hranu.
4. Korišćenjem pogrešnih preparata koji nisu namenjeni vašem tipu kože će vam doneti kontraefekat I koža će vam burno odreagovati. Pažljivo čitajte sastav i deklaraciju proizvoda kako biste bili sigurni u svoj odabir.
Bubuljice i akne
Mnogo puta smo pisali i pričali o aknama, o njihovim uzrocima, lečenju, ali i osećaju koje one nose sa sobom. Ipak, 2024. je i one još uvek postoje. Sa njima se suočavaju i žene i muškarci, u svim dobima. Česte su kod masne i kombinovane kože, ali se isto tako javljaju na suvom tipu kože. Određene vrste su prolazne, dok neke mogu da traju godinama, i uvek ostavljaju ožiljke, kako na licu, tako i u našem samopouzdanju.
Cistične akne nastaju kad infekcija uđe duboko u kožu stvarajući kvržice ispunjene gnojem. Ove akne mogu trajati dug niz godina i za sobom ostaviti ožiljke I fleke. Poseta dermatologu je neophodna i obavezna, a mi ćemo vam prikazati šta možete sami uraditi u kućnim uslovima kako biste sprečili pojavu akni:
- Ne dirajte akne. Ne cedite ih.
- Nakon fizičke aktivnosti, kada se oznojite, umijte lice.
- Izbegavajte jake sunčeve zrake.
- Bavite se sportom ili nekom drugom aktivnošću koji će poboljšati vaš način života .
- Ne dodirujte lice i kosu, pokušajte da je sklanjate sa lica.
- Menjajte jastučnicu na svakih sedam dana, čak i češće ako se znojite tokom noći.
Primenite ove savete i usmerite se na čitav životni stil, jer jedino na taj način, možemo da obezbedimo adekvatan oporavak svojoj koži.
Pišite nam, kako ste vi rešili problem akni, bubuljica, masne kože?
NAJPOPULARNIJI Komentari