Mame, možda ste primetile, a možda i ne, ali platnene pelene su se ponovo vratile i to na velika vrata. Dok naše bake i prabake nisu imale izbora i platnene pelene su im bile jedina opcija, danas su one postale izbor i to, ako nas pitate - dobar, pametan i za vašu bebu najzdraviji izbor! Platnene pelene su dobile epitet ,,moderne'' zato što to i jesu. Prilagođene su potrebama savremene majke, dok su sačuvale ono prirodno još iz ,,starih dana''. Ako se razmišljate da li da počnete ili ste već počele ali se baš ne snalazite najbolje sa upotrebom platnenih pelena u današnjem tekstu donosimo vam kompletan vodič kroz njihov svet!
Pročitajte i: Porođaj sa EPIDURALNOM ANESTEZIJOM - moje ISKUSTVO
Želimo prvo da odgovorimo na pitanje Zašto moderne platnene, a ne jednokratne pelene?
Prvo, uz jednokratne pelene period pelenaštva traje u proseku između 2,5 i 3 godine. Sa platnenim - 1,5 do 2. U tom periodu potroši se oko 6000, što je preko 1000€! Ako koristite platnene pelene biće vam potrebno oko 20 komada + 3-4 komada zaštitnih gaćica, što je oko 200€.
Tu je i negativna uticaj jednokratnih pelena za životnu sredinu - za jednu pelenu potrebno je čak 500 godina da se raspadne. Pored toga sadrže hemiju i papir, a često su glavni krivac za ojede i alergije na bebinoj koži. Platnene pelene su ,,eco firendly'' - čuvaju životnu sredinu jer se koriste više puta, a možete ih upotrebiti i za pelenaštvo više dece. Izrađene su od prirodnih materijala pa čuvaju kožu, i smanjuju mogućnost stvaranja pelenskog osipa.
Jesmo li vas ubedili? Ako bar razmišljate da ih koristite obavezno pogledajte vodič koji sledi koji će vam dati sve potrebne informacije neophodne za srećno pelenaštvo vaše bebe u modernim platnenim pelenama.
Ako smo neku od informacija propustili, ukljkučite se u Facebook grupu Mama zna *sve o platnenim pelenama* gde možete rešiti sve nedoumice.
Tipovi pelena i terminologija platnenih pelena
U vezi sa platnenim pelenama potrebno je da znate da je najteže – početi. Platnene pelene su jednostavne,to vam garantujemo, tako da odbacite sve predrasude o tome kako će vam oduzeti mnogo vremena ili podići račun za struju. One dolaze u raznim oblicima i proizvode se od različitih materijalam ali sve funkcionišu na isti način - upijajuća (apsorbujuća) unutrašnjost + nepropusna spoljašnjost.
Ono što na prvom mestu treba da znate jeste terminologija vezana za moderne platnene pelene.
All-in-one ili AIO – u slobodnom prevodu Sve-u-jednoj. Ova pelena ima isti oblik i kroj kao jednokratna, delovi (upijajući i nepropusni) su zašiveni zajedno, posle jedne upotrebe perete celu pelenu.
All-in-two ili AI2 - pelena kod koje je nepropusni deo prilagođen tako da se unutar njega umeću tetra pelene ili originalni inserti ili se upijajući ulošci na različite načine kopčaju na nepropusni deo.
Zaštitne gaćice (cover iliti po srpski - kover) - nekada su bile jezive i plastične, a danas se najčešće rade od PUL-a (poliester laminiran poliuretanom), fantastičnog materijala koji s jedne strane omogućava koži da diše, a s druge ima vodootpornu sposobnost, pa ne propušta vlagu van pelene. Proizvode se i od vune i flisa,a mogu biti u jednoj veličini (one size) ili po veličinama.
Tetra pelena - tradicionalne četvrtaste pelene, našim mamama i bakama vrlo poznate, najčešće u dimenzijama 70×70.
Prefold – u direktnom prevodu sa engleskog – presavijena pelena. Sastoji se od više slojeva materijala, proštepana je na tri mesta, od kojih središnji deo ima najviše slojeva.
Liner ili lajner je jedna jako praktična stvarčica. To je separacioni papirić za pelene, koristi se radi lakšeg održavanja pelena. Namešta se tik do bebine guze i omogućava lako elminisanje kake, štiteći ujedno i pelenu od fleka.
OS (One Size) - označava da je pelena u jednoj veličini, tj. univerzalna, obično ima drikere kojima se podešava veličina.
SIO (Snap-In-One) je upijajući deo se drikerima koji se kači na zaštitne gaćice
Fitted ili oblikovana pelena – Izgleda kao jednokratna, kopča se na drikere ili čičak, preko nje je potrebno nositi zaštitne gaćice
Pocket ili poket – Tip pelene kod god se uložak zgodno smešta u predviđeni džep
Split označava da je uložak odvojiv od pelene, njegov položaj je do bebe, može se drikerima kačiti za pelenu ili je potpuno odvojen od nje
Održavanje platnenih pelena
Platnene pelene nisu običan veš i potrebno jeda ih održavate na odgovarajući način kako biste izbegli osip na bebinoj guzi, smrad i nagomilavanje amonijaka, ali i kako bi pelene što duže trajale i ostale u što boljem stanju.
Za početak, nabavite kantu u kojoj ćete čuvati prljave pelene. Obična kanta srednje veličine sa rupicama i poklopcem će biti dovoljna. Potrebno je da se obezbedi cirkulacija vazduha u kanti, stoga su potrebne rupice.
Pranje platnenih pelena
Tek kupljene pelene neophodno je da operete najmanje jednom pre korišćenja, a poželjeno je dva puta, jer se apsorpcija materijala povećeva nakon prvih par pranja, dok ne dostigne svoj maksimum. Uvek proverite način pranja preporučen od strane proizvođača. Preporučena maksimalna temperatura, kao i broj obrtaja tokom centrifuge može se razlikovati u zavisnosti od materijala i proizvođača.
Prljave pelene se peru na 60 stepeni na programu za pamuk sa predpranjem i dodatnim ispiranjem. Dakle, najduži program koji imate. Dodatno ispiranje je neophodno zbog mogućeg zaostatka deterdženta.
Količina deterdženta mora biti optimalna. Premalo deterdženta u kombinaciji sa tvrdom vodom, može da napravi određene probleme. Ako znate da je voda na vašem području veoma tvrda koristite punu preporučenu dozu, u ostalim slučajevima 2/3 doze će biti dovoljno. Praškast deterdžent se pokazao bolji od tečnog. Uvek birajte one specijalizovane za bebin veš (sa nazankom Sensitive) BEZ dodatog omekšivača (2u1, 3u1). Omekšivač se NIKADA ne koristi pri pranju pelena. Osim što smanjuje apsorpciju, omekšivač ostaje u peleni i može izazvati iritaciju i smrad pelene. Optimalna količina deterdženta u kombinaciji sa pranjem na 60 stepeni na najdužem programu je dovoljna da se ubiju sve bakterije i mikroorganizmi.
Iskuvavanje na 90 stepeni - NEPOTREBNO, a evo i zašto. Redovno pranje na jako visokim temperaturama, osim što nepotrebno troši više električne energije i vode, dovodi i do bržeg uništavanja pelena (skupljanje i bledilo boja). Svakako bi trebalo jednom mesečno da pelene operete na 90 stepeni, ali ne češće od toga, osim ako nije došlo do određenih komplikacija na bebinoj koži poput infekcija. Tada treba pristupiti dezinfekciji. U svim ostalim slučajevima, nema potrebe.
Ukoliko i dalje smatrate da je pranje na 90 stepeni neophodno, razmislite da prilagodite kolekciju takvom načinu održavanja. Pamučne tetre veće većih dimenzija (80x80cm), dobro će podneti skupljanje, a pri tom su jeftine i lako ih je zameniti ukoliko dotraju.
Sa zaštitnim gaćicama treba da budete opreznije. Kad god imate priliku perite ih na nižim temperaturama, a smanjite i broj obrtaja. Ukoliko su jako zaprljane, perete ih normalo s ostalim pelenama. Kod ručnog pranja, nikako ih ne cedite, jer uvrtanjem materijala može da dože do pucanja PUL-a. Najbolje je u lavoru razmutiti malu količinu deterdženta koji inače koristite za pelene i tako ih oprati.
Priprema pelena za pranje: Čičak trake uvek preklopite na trake za pranje (“laundry tabs”) ili zakopčajte, ukoliko nema ovih traka, kako se ne bi oštećivao sam čičak, a ni drugi veš. Sve drikere na pelenama otkopčajte, pogotovo ukoliko imete pelene od osetljivijeg materijala ili niste sigurni u kvalitet pelene i perete na većem broju obrtaja. Može doći do ispadanja drikera i cepanja pelene tokom vremena.
foto: soeasybeinggreen-blog.com
Sušenje
Da biste zaista zavoleli platnene pelene morate biti svesni njihovim karakteristika, a posebno onih vezanih za njihovo sušenje. Neki tipovi pelena se suše jako dugo i zato morate biti svesni vaših mogućnosti kako bi na pravi način odabrali tip pelene i zaobišli glavobolju izazvanu gomilom bebećih pelena koje se ,,razvlače'' po radijatoru i 3-4 dana.
Mašina za sušenje veša je zaista velika pomoć kada je sušenje u pitanju, ali može se i bez nje. Ako ste tek zasnovali porodicu, najozbiljnije planirajte da investirate u mašinu. Pored toga, što nema ograničenja za upotrebu čak i najdebljih pelena koje se najduže suše, uz mašinu za sušenje možete u potpunosti prestati da koristite omekšivač, jer će sva garderoba biti meka. Peglu ćete retko uključivati, veš iz mašine može direktno u fioke! da, da, dobro ste pročitali. Uz to, mašina za sušenje vam pruža i dodatnu sterilizaciju pelena, jer će one opet biti izložete visokoj temperaturi, pa tako u potpunosti možete da zaobiđete peglu. Divota! Ipak, imajte u vidu da se čak i posle najdužeg programa, javlja potreba za dosušivanjem nekih vrsta pelena.
Međutim, ako živite u kući sa dvorištem, sigurno imate prostor namenjen sušenju veša. Ovde treba praviti razliku da li se veš suši u prostoriji koja se greje ili ne. Na dvorišnom štriku, sunce dodatno sterilizuje pelene, izvlačeći i fleke, što nijedan drugi način sušenja ne pruža. Ne stvara se elektricitet, kao pri dugotrajnoj upotrebi mašine. Uz to ne trošite ni električnu energiju, pa nema ni dodatnih troškova. Nema opasnosti od preteranog skupljanja pelene, niti trošenja materijala. Ali, pelene će vremenom postati krute. U zimskim mesecima, troslojni ekstraupijajući materijal neće biti vaš najbolji prijatelj, jer sušenje na radijatorima nije preporučljivo, a u prostoriji gde boravi beba veoma nezdravo. Od oktobra do marta, nastupa kritičan period u kome je najbolje imati dovoljno brzosušećih tetra pelena i uložaka.
Stoga, pažljivo kreiranje kolekcije, sa akcentom na onaj tip pelena koji najviše odgovara vašim dotadašnjim navikama je prioritet.
Vrste materijala
Nasuprot nekada isključivo korišćenom pamuku za njihovu izradu, danas se ove pelene prave od različitih materijala, tj. vrsta platna, pa otuda i naziv ,,platnene''. Zapravo, da budemo precizniji, upijajući deo pelene može biti napravljen od više vrsta materijala, a logično svaki od njih ima određene prednosti i mane. Među prednosti spadaju antibakterijska i antigljivična svojstva, dok je mana određenih sporo sušenje. Sintetički materijali se brzo suše, pružaju osećaj suvoće na bebinoj koži i uglavnom su otporniji na habanje.
Pamuk je prirodni materijal; odlikuje ga dobra moć upijanja. Postoji u dve varijante - organski pamuk i neorganski. Organski za nijansu bolje upija.
Bambus – bambusovo vlakno je itekako popularan materijal kada je proizvodnja platnenih pelena u pitanju. Prednost mu je odlična moć upijanja, pa je preporučeno za decu koja više piške i za upotrebu preko noći. Mana mu je duži period sušenja i osetljivost, pa je najbolja varijanta kombinacija sa pamukom ili sa malim procentom poliestera koji omogućava bolju izdržljivost i i brže sušenje.
Konoplja je prirodni materijal izuzetne moći upijanja. Prednos joj je što upija mnogo, a mana što to radi sporo. Najčešće se kombinuje sa nekim drugim materijalima, poput pamuka, kako bi se dobila kombinacija sa najboljim efektima - mekša pelena i brže upijanje.
Mikrofiber je sintetički materijal izuzetnoi praktičan zbog toga što se brzo suši i lako se održava. Ipak, uloške od ovog materijala nemojte stavljati do bebine kože, jer može da dovede do iritacije zbog sposobnosti brzog upijanja. Sloj flisa se obično nalazi u pelenama koje koriste uloške od mikrofibera, a često i sam uložak ima sa jedne strane sloj koji omogućava da ga koristite do bebe.
Flis je sintetički materijal koji igra glavnu ulogu kada je prosleđivanje vlagu dalje od bebine kože u pitanju. Ovaj materijal odvodi vlagu do upijajućih slojeva pelene. Veoma je lagan, mek i otporan na fleke, jednom rečju ,,must have'' ove priče smiley. Koristi se u poket pelenama, AIO modelima i kao ,,stay dry'' liner.
Zaštitni nepropusni deo pelene - služi baš tome što mu naziv govori - da spreči prolazak tečnosti na bebin garderobu. Nekada su to bile jezive menli gaćice izrađene od grube plastike, poput mušeme, a danas su to novi fantastični materijali koji ne propuštaju vlagu, ali propuštaju vazduh, tako da bebina koža diše, pa nema potparivanja.
PUL (Polyurethane laminate) je vodootporni materijal, napravljen od poliestera, a onda laminiran poliuretanom da bi bio vodootporan.
Vuna, verovali ili ne, ima prirodnu vodootpornost, ali da bi dobila tu sposobnost, mora biti lanolizirana. Za zaštitne gaćice proizvedene od vune preporučuje se ručno pranje.
Nadamo se da smo vam barem malo razjasnili svet platnenih pelena i ubedili vas da probate da ih koristite. Garantujemo - kada jednom krenete, više se nećete hvatati jednokratnih pelena, nikada!
Veliki izbor platnenih pelena možete naći u online prodaji - Mamazna.rs
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari