10 zlatnih saveta kako da vaše dvorište zablista ovog proleća!
Proleće je pravo vreme da uredite i osvežite svoje dvorište, kako biste u toplim danima uživali na otvorenom. Mi smo pripremili 10 zlatnih saveta koji će vam pomoći u tome!
Nakon duge i hladne zime, pravo je vreme da se posvetite uređenju otvorenih površina. Uz nekoliko praktičnih saveta, brzo i lako učinite da vaše dvorište zablista ovog proleća.
Uredan travnjak ukras je svakog dvorišta. Pravilnim i pravovremenim košenjem travnjaka povećava se njegova gustina, pruža zdrav i negovan izgled, sprečava rast korova. Na koliko dana će se travnjak kositi zavisiće od godišnjeg doba. Tokom proleća najbolje je kositi travu jednom u 5,6 dana. Najbolje vreme za košenje je 8-10 časova ujutro ili 17-19 časova uveče.
Pravilo 1/3
Kada smo već kod travnjaka, izdvojićemo još jedan savet. Prilikom košenja trave vodite se pravilom jedne trećine. To znači da travu kosite na trećinu visine koju je trenutno dostigla, a dve trećine ostaju nepokošene. U proleće je travnjak najbolje održavati na 4 centimetra visine.
Birajte zimzelene biljke za živu ogradu!
Živa ograda predstavlja prirodnu barijeru koja vam pruža privatnost, ali i doprinosi boljem kvalitetu vazduha i mikroklimi prostora, zadržavajući sunčevu toplotu tokom letnjih meseci. Prilikom odabira biljaka za živu ogradu morate se voditi tipom zemljišta i osunčanosti dvorišta, kao i klimatskim uslovima u vašem području. Savetuje se da birate zimzelene biljke jer pružaju privatnost i estetičnost tokom cele godine. Ako birate zimzelene biljke, vodite računa da ostavite dovoljan razmak u redu prilikom sadnje jer nekim vrstama treba dosta prostora kada dostignu punu veličinu. Nećete pogrešiti ako odaberete tuju, sve popularniju lovor-višnju, fotiniju, tisu.
Obratite pažnju na širinu žive ograde!
Živa ograda zahteva orezivanje, čime se obezbeđuje vitalnost biljaka, daje se oblik i forma, uklanjanju oštećene grane. Proleće je pravo vreme za orezivanje biljaka jer tada nije ni previše toplo ni hladno, odnosno vladaju optimalni vremenski uslovi da se orezani delovi što pre „oporave“. Ipak, nemojte prerano orezivati ogradu kako ne biste uklonili zelene mlade izdanke. Zapamtite: prilikom orezivanja širina donjeg dela žive ograde treba da bude oko 10% veća od gornjeg dela, tj. živa ograda bi trebala da bude šira pri dnu nego u visini. Na taj način će i donje grane dobijati dovoljno svetlosti, te će se listovi na celoj biljci ravnomerno razvijati.
Izaberite pravi alat!
Od samog lišća biljaka zavisiće alat koji ćete koristiti za orezivanje. Primera radi, ako živa ograda ima mesnate, široke listove, najbolje je za njeno orezivanje koristiti baštenske makaze. Takva je lovor-višnja. Ako biljke koje formiraju živu ogradu imaju sitne listove, najbolje je koristiti trimer. Takve su ograde od šimšira. Alat za orezivanje ne bi trebao da bude tup kako ne bi oštetio lišće i ostale grane. Prilikom orezivanja nemojte zanemariti sopstvenu bezbednost. Koristite zaštitne rukavice i naočare, prekrijte kožu.
Ako nemate iskustva u obavljanju ovih poslova ili jednostavno u tome niste vični, najbolje je da zatražite pomoć od stručnjaka za uređenje dvorišta.
Menjajte pravac prilikom košenja
Da li ste znali da ako menjate pravac svaki naredni put kada kosite, trava će jače i zdravije rasti? Razlog leži u tome što trava nakon košenja raste i naginje se u suprotnom smeru od onog kojim ste prošli kosilicom. Ako želite da trava ujednačeno raste, obratite pažnju na još jednu stvar: nemojte gaziti po travnjaku pre košenja. Ugažene vlati trave se ne ispravljaju odmah.
Biljke posadite i u hladu
Senovite delove dvorišta takođe ne bi trebalo zanemariti. Određenim biljkama senka više prija od direktnog svetla. Kako ovakvi delovi vrta ne bi izgledali ogoljeno, možete posaditi hortenzije, rododendron, vodeniku ili neke druge biljke koje ne traže puno sunčeve svetlosti.
Ugradite zalivni sistem
Proleće je pravo vreme da ugradite sistem za zalivanje biljaka. Na taj način ćete u budućnosti obezbediti optimalno zalivanje biljaka i travnjaka, ali uz racionalnu potrošnju vode. Da li ste znali da se stručno postavljenim i programiranim automatskim zalivnim sistemom može uštedeti i do 50% vode u odnosu na ručno zalivanje? Oni takođe omogućavaju ravnomerno zalivanje kao i obezbeđivanje vode biljkama i dok ste na godišnjem odmoru.
Dobar izbor je zalivni sistem kap po kap, jer se uz pomoć istog voda usmerava tačno gde treba - u zonu korena biljaka.
Iskoristite vertikalni prostor!
Ako je vaše dvorište malo, vertikalni vrt može biti idealno rešenje. Vertikalni vrt je onaj koji ide u visinu a ne u širinu. U ovom slučaju se saksije sa biljkama ubacuju u nosače ili čak makrame pletene držače koji se potom kače na ogradu ili neku drugu površinu. Mogu se koristiti i stare drvene merdevine ili palete kao police sa saksije.
Dekorativni kamen za lepše dvorište
Dekorativni kamenčići vam mogu poslužiti kao malč. Istima prekrijte tlo oko grmlja, cvetnih leja ili drveća. Osim što je neverovatan estetski detalj, na ovaj način ćete sprečiti rast korova i onemogućiti pregrevanje zemlje leti.
NAJPOPULARNIJI Komentari