Zajedničko obavljanje kućnih poslova ima pozitivne efekte na decu koja uče kako da se nose sa obavezama ali i kako da sarađuju sa drugima. Na početku zajedničko obavljanje kućnih poslova može biti stresno ali je cilj pretvoriti ga u zabavu i zbližiti se sa ukućanima stvarajući pozitivnu atmosferu.
Postoji mnogo razloga zbog kojih je važno da deca učestvuju u kućnim poslovima, a ovo su neki od najvažnijih.
NE PROPUSTITE: Kako podržati dete u donošenju odluke o daljem obrazovanju?
Vaspitači i psiholozi ističu da deca koja učestvuju u kućnim poslovima stiču veštinu obavljanja različitih zadataka. Kako deca rastu, oni će morati da se suoče sa sve većim odgovornostima u životu. Kuvanje, pranje veša i održavanje kuće su samo neke od obaveza koje će morati da preuzmu kada odrastu. Kada deca učestvuju u kućnim poslovima, oni stiču veštinu kako da obavljaju ove zadatke i postaju samostalniji.
Jasno je da kućne poslove treba podeliti u skladu sa dobom odrastanja tako da najmlađi članovi porodice mogu da vam pomažu tako što će brisati prašinu, skupljati igračke ili nameštati krevet. Na početku možete zajedno obavljati određene zadatke, to će vas povezati i stvoriti pozitivnu energiju i podstaći osećaj odgovornosti u detetu.
Drugo, kućni poslovi uče decu da budu odgovorni i organizovani. Kada deca imaju svoje zadatke koje moraju da obave, oni moraju da nauče da planiraju svoje vreme kako bi sve uspeli da završe na vreme. Ovo je veoma važna veština koja će im biti od koristi kada počnu da se bave drugim aktivnostima, kao što su škola, sportovi ili hobi.
Osećaj odgovornosti se razvja spontano, možete ga razviti tako što ćete dogovoriti sa detetom da određenim danima samo pravi doručak. To može biti kašica, sendvič ili voćni doručak tako da se dete ne povredi. Na početku zajedno učestvujte u dogovorenoj aktivnosti a kasnije je prepustite detetu. Na taj način pružate detetu priliku da nauči da se organizujte i uskladi vreme ustajanja iz kreveta kako bi pripremilo obrok.
Treće, zajedničko obavljanje kućnih poslova podstiče timski rad i saradnju. Kada deca učestvuju u kućnim poslovima zajedno sa drugim članovima porodice, oni moraju da nauče kako da sarađuju i komuniciraju sa drugima. To ih uči da poštuju mišljenja drugih ljudi i da cene doprinos svih u timu. Jasno je da ponekad može doći do sitnih prepirki, što će doprineti razvoju komunikacionih veština tako da se dete sutra bolje snađe u kolektivu kao što je vrtić, škola, fakultet, posao...
Istraživanja pokazuju da obavljanje kućnih poslova podstiče samostalnost i nezavisnost kod dece. Kada deca nauče kako da obavljaju kućne poslove, oni će biti u stanju da se brinu o sebi kada odrastu i postanu nezavisni. Ova veština je veoma važna za njihovu budućnost, jer će im pomoći da postanu uspešni i postepeno će razviti samopouzdanje.
Obavljajući zajedno kućne poslove vi razvijate osećaj empatije kod deteta. Dete će biti u stanju da se identifikuje sa članovima porodice i oseti da je deo kolektiva, a izuzetno je važno probuditi kod deteta osećaj pripadnosti i ravnopravnosti.
Zajedničko obavljanje kućnih poslova može vam doneti pozitivnu atmosferu u domu i na duže staze pripremiti dete za samostalni život!
NAJPOPULARNIJI Komentari