Useljenje u novi prostor može biti vrlo intenzivan posao. Prvo morate da spakujete i sredite sve u domu koji napuštate, zatim da sve transportujete i potom raspakujete i uklopite u svoj novi dom. Dom se ne naziva domom dok god svakoj prostoriji ne date lični pečat. Ukoliko želite da posao oko selidbe što pre završite, u svom haosu možete zaturiti plan po kojem ste rešili da sređujete svoju novu kuću, pa ćete se izgubiti u moru nameštaja i ukrasa. Uklapaćete stari nameštaj sa novim, pokušati da oponašate izgled starog doma ili će vam osmišljavanje kompletnog enterijera postati naporan i dosadan zadatak. Iskusni dizajneri enterijera su zbog toga rešili da sa vama podele savete za uređenje novog doma.
NE PROPUSTITE: Kako da pravilno uklonite prašinu
1. Ponešto od predmeta i nameštaja koji ste transportovali je ipak trebalo da ostane u prošloj kući
Nakon svake selidbe shvatate da imate više imovine nego što ste mislili. Tek nakon selidbe dolazite do zaključka da vam dobar deo predmeta koje ste pažljivo transportovali, i nije bio potreban. Shvatate da je selidba celokupne imovine zapravo bila bacanje vremena, truda i para. Ako niste ranije, sada je pravo vreme da raščistite nered u domu i nagomilane predmete. I u slučaju da ne planirate selidbu, povremeno čišćenje nepotrebnih sitnica uvek će vam dobro doći. Izbor predmeta koji će biti preneseni i u novi dom, započnite nekoliko meseci pre selidbe. Očistite svaku prostoriju i odlučite šta bacate, šta donirate, a šta pakujete.
2. Stari nameštaj možda nećete moći da koristite u novom domu
Najveći problem prilikom selidbe, jeste da oblik, veličina ili stil starog nameštaja, nisu prilagođeni novom prostoru. Pre selidbe možete rasprodati stari nameštaj. Kada kupujete nameštaj, ne možete pogrešiti sa klasičnim komadima. Potrudite se da pronađete nameštaj koji se može razdvojiti u segmente. Uz klasični nameštaj, uložite u ukrase jarkih boja ili interesantne kreacija zanimljivog dizajna. Bojama se igrajte kada su u pitanju ukrasni jastuci, vaze, ramovi ili tepih. Sofa neka ostane neutralna.
3. Težak nameštaj otežava i selidbu
Iako se često vodimo idejom da je teži nameštaj kvalitetniji, to nije uvek baš tako. Tehnologija i industrija su napredovale, pa su i laganiji komadi otporni i dugotrajni. Pre kupovine nameštaja, razmislite o težini. Tražite nameštaj koji je vrlo dobro konstruisan, ali napravljen od laganih materijala. Nameštaj koji se može razdvojiti na segmente se lakše transportuje, a olakšava i razmeštaj u istoj prostoriji.
4. Ne odlažite krečenje i dekoraciju novog doma
Ako želite da izvršite neke promene u svom novom domu, ili dodate dekoraciju, promenite osvetljenje, učinite to odmah! Što više odugovlačite, veće su šanse da ćete, usled gomile obaveza, projekat zauvek odlagati. Projekti koji stvaraju ogroman nered, poput krečenja i farbanja, obavite što pre. Idealno bi bilo da sa krečenjem završite pre nego što unesete nameštaj. Dekoraciju koju započnete odmah, verovatno ćete i završiti do kraja.
NE PROPUSTITE: Kako da svoju terasu oplemenite saksijskim biljkama - saveti i predlozi
Ako se selite, verovatno prolazite kroz turbulentan period. Da bi vam naredne selidbe prošle bez stresa, odmah očistite nered, bacite, prodajte ili poklonite sve što vam nije potrebno i nabavite jednostavan nameštaj koji se lako može prilagoditi.
Foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari