Upala mokraćne bešike odnosno stručno rečeno cistitis (cystitis), spada u najčešće infekcije kod ljudi, a posebno kod žena u reproduktivnom periodu.Naime, potvrđeno ja naučnim radovima da se upala bešike kod žena javlja čak 30 – 50 puta češće nego kod muškaraca u srednjem životnom dobu. Osnovna odlika ovog oboljenja, i kod muškaraca i kod žena jeste takozvani sindrom učestalog mokrenja, a takođe je moguća i neprijatnost u vidu bola. Takođe, upala mokraćne bešike neretko se javlja i kod dece. Ono što je važno jeste pre svega prepoznati simptome.
U nastavku saznajte koji su tipični simptomi za upalu bešike kod odraslih i dece, kao i koji su prirodni načini za njeno lečenje.
NE PROPUSTITE: Alternativni ciklusi spavanja - kako da vam dan traje duže
Upala mokraćne bešike – klinička slika bolesti i najznačajniji simptomi
Kada je u pitanju tipična klinička slika upale mokraćne bešike, simptomi su pre svega posledica zapaljenskog procesa na sluznici ovog organa. Osnovne tegobe na koje se pacijenti žale jesu pre svega pojačan nagon za pražnjenjem bešike, kao i osećaj nepotpunog pražnjenja. Dosta čest simptom kod upale mokraćne bešike jeste i pojava noćnog mokrenja odnosno nokturije, kao i osećaj pritiska i nelagodnosti u „donjem stomaku“.
Upala mokraćne bešike je najčešće uzrokovana bakterijama kakve su Escherichiae coli i Staphyloccocus saprophyticus, koji su deo normalne flore creva i mokraćovoda.
Ostali značajni simptomi upale mokraćne bešike su:
- poliakizurija i dizurija (smetnje prilikom mokrenja);
- nagon za urgentnim pražnjenjem mokraćne bešike;
- izmokravanje male količine urina i potreba za ponovnim pražnjenjem;
- neprijatan miris urina i njegova zamućenost.
Generalno postoji podela cistitisa na akutni, rekurentni i hronični oblik, mada je pravilo da se kod mlađih osoba oba pola, infekcija retko ponavlja. Stanje koje je poznato kao hronična upala bešike, podrazumeva postojanje najmanje dve infekcije u toku šest meseci. Isto tako se pod pojmom hronične upale bešike, navodi i sindrom periodične infekcije urinarnog trakta, koji podrazumeva pojavu infekcije najmanje 3 puta godišnje.
Simptomi hroničnog cistitisa su dosta slični kao i u stanju akutnog zapaljenja, ali su najčešće tu i izazivači različiti, i to nisu iste bakterije kao u prethodnom akutnom „napadu“.
Upala mokraćne bešike kod dece – simptomi i lečenje
Kao i u slučaju odrasle populacije, cistitis kod dece spada u red najučestalijih infekcija i javljaju se u svim uzrastima, od odojčadi do adolescencije. Najčešći izazivači upalnog procesa su bakterije koje su normalno prisutne u crevima, a put nastanka infekcije je ascedentni. Generalno je kod dece važno da se pojasne oni uzročni činioci koji zapravo predisponiraju nastanak infekcije, a to su:
- vezikoureteralni refluks – stanje koje podrazumeva vraćanje urina iz mokraćne bešike prema bubrezima;
- konstipacija;
- nedovoljno pražnjenje mokraćnog mehura i zaostajanje urina koji je podloga za umnožavanje bakterija;
- bilo kakva vrsta „blokiranja“ u normalnom protoku urina – kakva je na primer mehanička opstrukcija kamenom i/ili peskom;
- loše navike i loša higijena;
- zadržavanje urina iako postoji nagon za pražnjenjem bešike.
Najznačajniji simptomi upale mokraćne bešike kod dece jesu dosta često vrlo atipični, i oni uključuju:
- gubitak apetita i posledično smanjenje telesne mase;
- povišenu telesnu temperaturu i groznicu;
- proliv i/ili povraćanje;
- pojavu razdražljivosti posebno kod dece mlađeg uzrasta;
- bolove u toku pražnjenja mokraćne bešike;
- bolove u donjem delu stomaka;
- potrebu za učestalim pražnjenjem bešike;
- inkontinenciju urina – nesposobnost zadržavanja urina i posledično umokravanje.
Kako se leči upala mokraćne bešike prirodnim putem
Kada je u pitanju lečenje upale mokraćne bešike, postoje preporuke da se ona tretira određenim antibioticima, ali isto tako je od značaja i upotreba prirodnih biljnih preparata.
Naime, generalno je potvrđeno da je „mehaničko ispiranje“ mokraćne bešike, u smislu što većeg protoka urina kroz nju idealno rešenje.
Tako su kao lek za upalu mokraćne bešike poznati pre svega čaj od peršuna, uve, brusnice i koprive.
Na forumima koji se bave tretiranjem ovog stanja, mogu se pronaći iskustva ljudi koji su uspešno sanirali probleme, i podelili recepte za prirodne lekove.
Čaj od koprive za tretiranje upale mokraćne bešike - priprema
Poznato je da je kopriva jedan od najboljih prirodnih diuretika, jer sadrži visoke koncentracije minerala kalijuma.
Takođe je kopriva poznata po svojim protivupalnim svojstvima, i to zahvaljujući biljnim sterolima i takozvanim UDA belančevinama.
Čaj od koprive se priprema veoma jednostavno, i mada nije naročito prijatnog ukusa, on jeste odličan za tretiranje pomenutog problema.
Listove koprive je potrebno prokuvati u vodi u trajanju od 10 – 15 minuta, te pustiti da se čaj ohladi i proceđen i nezaslađen piti tokom celog dana.
Čaj od uve za tretiranje upale mokraćne bešike – priprema
Kada je u pitanju upala bešike i delotvorni čajevi, verovatno je najpoznatiji uvin čaj, koji se lako priprema i veoma brzo uklanja tegobe uzrokovane zapaljenjem.
Pored napomene da uva ima poznata i diuretska i antibakterijska svojstva, važno je znati da ova biljka deluje samo kada je urin alkalne Ph reakcije.
To znači da je najbolje da se uvin čaj kombinuje sa sodom bikarbonom, koja ima svojstvo da alkalizuje urin, koji je inače fiziološki gledano blago kisele reakcije.
Čaj od sušenih listova uve, priprema se tako što se jedna supena kašika uvinog lišća, prelije sa 250 ml vode i pusti se da proključa.
Nakon toga je potrebno da čaj pre ceđenja „odstoji“ 15 – 20 minuta, i da se potom pije bez šećera sa dodatkom pola kafene kašičice sode bikarbone.
Poželjno je da se uvin čaj priprema uvek svež jer stajanjem postaje gorak, te se pije po pravilu tri puta dnevno, do povlačenja simptoma upale.
Čaj od peršuna za tretiranje upale mokraćne bešike – priprema
Poznat prirodni lek za upalu bešike i mokraćnih kanala jeste i čaj od peršuna, koji je diuretik i pomaže da se mehanički bakterije „ispiraju“ sa zidova mokraćnih puteva.
Za pripremu čaja se najčešće koriste koren ili list peršuna, a poželjno je da se čaj uzima dva dana sveže pripremljen.
Čaj od peršuna se takođe lako priprema, i to tako što se kafena kašičica sušenog lista ili korena peršuna prelije sa šoljom ključale vode i ostavi da stoji 10 – 15 minuta.
Pored navedenih čajeva, poznato je i da uzimanje plodova brusnice koji su bogati vitaminom C ili čaj od ovih plodova jeste odličan prirodni lek.
Takođe je i voda sa alkalnim sadržajem dobar prirodni lek za cistitis, kakva je na primer Prolom voda, a pre svega zbog mehaničke eliminacije bakterija iz mokraćnog mehura.
Lečenje upale mokraćne bešike kauzalnom i simptomatskom terapijom
U dečijem uzrastu se upala bešike obavezno po pravilu tretira antibioticima, sve zbog rizika od potencijalnih komplikacija, pre svega u smislu pijelonefritisa i oštećenja funkcije bubrega.
Kod odraslih se lečenje upale mokraćne bešike antibioticima sprovodi prema analizom utvrđenom izazivaču infekcije, te se antibiotik propisuje nakon urađenih antibiograma.
Ostali važni lekovi za tretman akutnog i hroničnog cistitisa jesu uroantiseptici i sulfopreparati, ali je važan i unos dovoljne količine tečnosti (voda bogata mineralima).
Još korisnih tekstova na temu zdravlja, zanimljive zdrave recepte, tekstove na temu lepote, možete pronaći na portalu Majka Priroda.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari